Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти
Еколого-пізнавальна стежка “Водоспад”
Зупинка 14
Йдучи далі дорогою, виходимо на сінокісну луку, на якій ростуть перстач прямостоячий, нечуй-вітер оранжево-червоний, веснівка дволиста, відкасник, фіалка, брусниця, біловус стиснутий.
Перстач прямостоячий (калган). Багаторічна трав'яниста рослина до 50 см. висотою, з коротким товстим, бульбоподібним коренем, вкритим дрібними, тонкими корінцями. Стебла тонкі, розгалужені, прямостоячі. Листя трійчасте, почергове, сидяче, жовтувате. Квіти поодинокі, жовті. Цвіте з травня по серпень. Росте в лісах, по чагарниках, галявинах. Лікарська рослина. Корінь настоюють на горілці та отримують знамениту козацьку настоянку - калганівку, яка у холод зігріє і від хвороби захистить.
Нечуй-вітер оратісево-червоний. Багаторічна рослина з наземними повзучими пагонами або підземними горизонтальними пагонами. Стебло прямостояче, при основі утворює розетку із 4-6 продовгуватих листків, які в верхній частині опушені. Повзучі наземні пагони з зеленими ланцетними листками. Суцвіття зонтичне. Квіти пурпурові. Цвіте літом (фото 22). Росте на гірських полонинах і кам 'янистих схилах.
Фото 22. Нечуй вітер оранжево-червоний
Веснівка дволиста. Невелика багаторічна трав 'яниста рослина. Кореневище тонке, повзуче. Листки на вегетативних пагонах поодинокі. Стебло пряме, у верхній частині має 2-3 серцевидні листочки, з гострою верхівковою циліндричною китицею дрібних, білих, дуже ароматних квіток на довгих квітконіжках. Квіти до 5 мм в діаметрі. Цвіте на початку літа. Росте по хвойних, хвойно-Фото 22 Нечуй вітер широколистяних, рідше листяних оранжево-червоний лісах.
Біловус стиснутий. Рослина утворює досить щільні дерновинки. Стебло пряме, жорстке, без вузлів. Листки щитовидні, зібрані біля основи стебла, відмерлі листки зберігаються декілька років. Суцвіття - тонкий односторонній колос. Цвіте на початку і в середині літа. Росте на полянах, в горах до високогір 'я.
Біля дерев у будь-яку пору року красують куртини горобини звичайної. Весною між зеленим листям розпускаються білі квіти, зібрані у складні щитки. Літом на їх місці утворюються спочатку жовті, потім червоні плоди, які на деревах зберігаються практично до весни. Восени листки набувають яскраво-жовтого або червоного забарвлення.
Горобина звичайна. Листопадне дерево третьої величини або чагарник. Пагони видовжені і вкорочені. Бруньки з голими чи опушеними лусками. Листки почергові, прості цілісні, лопатеві чи непарно перисті, зубчасті, з прилистиками.
Квіти дрібні, білі чи рожеві, зібрані в складних щитках на вкорочених пагонах. Цвітуть після розпускання листків. Плоди - ягодоподібні, кулясті чи видово/сені, кисло-солодкі, жовті та червоні. Насінини продовгуваті, гострі, тригранні. Тіневитривала, морозостійка, невибаглива до родючості ґрунту.
Між травою засіялися молоді берізки. У молодих деревець кора червоно-коричнева. Пізніше кора стає білою, а у старшому віці - темніє та розтріскується. Білою залишається верхня частина стовбура та гілки.
Береза. В мовах багатьох європейських народів слово "береза " було пов 'язане з поняттями біла і світла, що зумовлено характерним кольором її кори. У слов'ян береза вважалася священним деревом, яке уособлювало головну богиню Берегиню. Ця порода однією з перших починає вегетацію, розпускає листя, що відображено в українській мові в назві місяця - березень, з якого у слов 'ян колись починався рік. Береза - дерево до 45 м висоти, рідше може рости у вигляді крупних чи дрібних чагарників. Кора гладка, біла, рожева, коричнева чи чорна, відшаровується пластинами. Бруньки сидячі, загострені. Листки почергові, прості, черешкові, яйцеподібні. Квіти одностатеві, цвітуть одночасно з розпусканням листя. Плоди - дрібні горішки, з двома крилами, до 5 мм в діаметрі, сережка після дозрівання розсипається. Світлолюбна, морозостійка, середньо вибаглива, до родючості ґрунту.