Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Еколого-пізнавальна стежка “Водоспад”

Зупинка 6

Перетнувши трасу нафтопроводу, йдемо вниз і виходимо на маленьку поляну, з лівої сторони якої розташований мурашник (фото 14). Цей великого розміру мурашник побудували дрібні невтомні трудівники - руді лісові мурашки. Будували не день, не два, а багато років. Життя мурашок коротке - в природних умовах робочі особини живуть кілька місяців, але мурашина сім'я на одному місці може існувати до сотні років.

Мурашник
Фото 14. Мурашник

Від мурашника в усі боки відходять стежки, якими мурашки транспортують поживу. Дорослі мурашки живляться в основному вуглеводами - цукристими виділеннями попелиць, листоблішок, тощо. В їх раціоні є й білки, які вони отримують поїдаючи інших комах чи їх личинок. Своїх личинок мурашки вигодовують переважно білками.

Мурашки. У великій сім "і рудих лісових мурашок існує розподіл обоє 'язків. Наймолодші мурашки виконують будівельні роботи у гнізді та няньчать молодь - доглядають за личинками та лялечками. Личинки у мурашок - невеличкі дрібні, а лялечки - це те, що в народі звуть "мурашині яйця". Після періоду внутрігніздових робіт, робітники виходять у пошук за межі мурашника. Деякі з них стають пастухами - розшукують та доять "мурашиних корів" - попелиць і доставляють у сім'ю їх медяні виділення. Тут вони діляться солодкою поживою з іншими робочими мурашками. Найбільш ініціативні та сміливі приступають до полювання. Мураха-мисливець виходить на свою індивідуальну ділянку, де шукає здобич (як правило, інших комах). Атака мисливця стрімка та блискавична -різкий випад та захват щелепами. Навіть швидкі мухи не завжди можуть втекти від атакуючої мурахи. Якщо здобич великого розміру, то мисливець, не розмикаючи міцних щелеп, обприскує жертву кислотою з черевця. На запах пахучої рідини миттю прибігають одноплемінники із сусідніх ділянок і тут уже жертві нікуди дітися. Захопивши поживу, мурашка (сама, або з допомогою інших) транспортує її до гнізда. Наймолодші мурашки полюють на ділянках, які найбільш віддалені від гнізда. Поступово, з віком, вони переходять на мисливські угіддя ближче до мурашника, заміняючи особин, які загинули чи померли природною смертю. Найстаріші мурашки завершують свою кар 'єру сторожами на куполі гнізда.

Наприкінці весни чи початку літа на куполі мурашника, появляються крилаті особини - це самки та самці. Поміж ними, відчуваючи важливість моменту, метушаться робочі особини. Видозмінені самки, у яких замість яйцеклада утворилися спеціальні органи наповнені кислотою. На таке роїння (мурашине "весілля ") часто навідуються непрохані прожерливі "гості" - ящірки, жаби, птахи. Після парування, самці гинуть, а самки, скинувши не потрібні їм крила, ховаються в мурашнику, де замінять старих уже немічних "цариць", або шукають затишного місця для заснування нової сім "і. Самкам рудих лісових мурашок надзвичайно складно самим заснувати нове гніздо.

Звичні для нас руді лісові мурашки занесені до Європейського Червоного списку. Причиною цього є масове застосування інсектицидів, яке часто призводить до загибелі корисних комах, в тому числі й мурашок. Мурашники в лісі огороджують - для того щоб їх не зруйнували дикі свині, які люблять в них "купатися ". В щетині цих крупних тварин живе багато паразитів, з якими вони не можуть дати собі ради. Тому, розворушивши мурашник, кабан влягається на нього. Потривожені мурашки атакують ворога, але всю звою злість разом із мурашиною кислотою зганяють на кліщах, блохах та іншій паразитній живності, що ховається між: щетиною. Після таких відвідин мурашник часто гине, особливо взимку або в період дощів. Щоб цього не сталося, лісівники огороджують мурашники. На жаль, поки-що не придумано огорожі від "двоногих свиней " - деяких відвідувачів національного природного парку, які ради розваги руйнують мурашині сім "і.

на початок 1 2 3 4 5 [ 6 ] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт