Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Еколого-пізнавальна стежка “Долиною річки Кам’янка”

Пункт 1

Маршрут розпочинається від автобусної зупинки "Дубина", поряд з якою - штучно створений дубовий гай віком понад 100 р. Хтось із лісівників (прізвище його встановити не вдалося) відтворив насадження з дуба звичайного - породи, яка дала назву селу. Дубові ліси в околицях с. Дубина колись зростали природно, окремі старі дуби в навколишніх лісах трапляються до цього часу.

Дуб звичайний - високе дерево (досягає висоти 40-50 м). Кора спочатку гладка, потім груба, тріщинувата. Листя блискуче, темно-зелене з крупними лопатями. Одночасно з розпусканням листя з'являються квіти: чоловічі у вигляді довгих повислих сережок, жіночі - дрібні, червонуваті на довгих квітоніжках. Плоди - овальні жолуді. Дуб звичайний доживає до 500 і більше років.

З дубом звичайним пов'язана велика група організмів, яких ми на території національного природного парку ніде більше не знайдемо. Це, зокрема, комахи, які у своєму виборі вірні тільки дубу, але вірні не з якихось сентиментальних мотивів чи тому, що їм подобається краса цього могутнього дерева. Просто різні органи дуба є їх улюбленою їжею. На інших деревах чи кущах ці комахи не можуть розвиватися, за кормовою спеціалізацією їх відносять до монофагів (на відміну від поліфагів, які живляться різними видами дерев). Оскільки дуб в НПП "Сколівські Бескиди" зростає, в основному, в околицях с. Дубини, то й цих комах ми можемо виявити тільки тут. Цікавими серед них є горіхотвірки - яблуковида, монетовидна, коренева, шишкоподібна.

Яблуковидною горіхотвірку назвали через форму специфічних пошкоджень (галів), що утворюють її личинки на листках. Восени самка кількома уколами яйцеклада відкладає яйця в бруньку дуба. Весною з'являються личинки, живлення яких провокує розростання тканин жилки листка і навколо малої ненажери утворюється наріст кулястої форми - гал (з латинської - "чорнильний горішок", колись із цих кульок отримували чорнило). Нагадує він маленьке яблучко (фото 1) від чого й назва комахи. Розрізавши гал, побачимо в середині личинку - невелику білу безногу (куди повзти в тісній камері?). Восени личинка стане лялечкою а потім - дорослою комахою.

Гал яблуковидної дубової горіхотвірки
Фото 1. Гал яблуковидної дубової горіхотвірки

Гали монетовидної горіхотвірки круглі, плоскі - нагадують за формою невеличкі монетки на нижній стороні листка. Коренева горіхотвірка живиться на коренях та на молодих бруньках. На корінні утворюються однокамерні кулясті гали, що можуть зростатися один з одним, а на верхівках пагонів (замість бруньки) розростаються округлі великі кулясті вирости (фото 2), із порожнинами в середині, в яких живуть личинки. Гал шишкоподібної горіхотвірки нагадує за формою невелику шишечку, яка сформувалася з квітколожа сережок дуба.

Гал кореневої горіхотвірки
Фото 2. Гал кореневої горіхотвірки

Крім горіхотвірок трапляються й інші, пов'язані тільки з дубом комахи (зокрема - зелена дубова листовійка), тільки тут розвиваються деякі види грибів-паразитів, що живуть за рахунок листків чи пагонів цього дерева.

на початок [ 1 ] 2 3 4 5 6 7 8

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт