Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти
Еколого-пізнавальна стежка “Долиною річки Кам’янка”
Пункт 8
Приблизно за 0,5 км. від водоспаду вліво по стрімкому схилу підіймається стежка до унікального для національного природного парку природоохоронного об'єкту - урочища Журавлиного. Воно отримало назву від журавлини болотної, яка росте тут на оліготрофному сфагновому торфовищі, що є етапом заростання так званого "Мертвого озера", або "Морського ока" (фото 14, 15).
Фото 14. Озеро в урочищі "Журавлине"
Фото 15. Заростання озера та формування оліготрофного болота в урочищі "Журавлине"
Поруч з журавлиною тут зростають рідкісні в Бескидах пухівка піхвова, осока багнова, росичка круглолиста (фото 16).
Фото 16. Росичка круглолиста в трав'яному покриві болота (урочище Журавлине)
М'який, на перший погляд надійний, але на справді зрадливий килим утворюють кілька видів сфагнових мохів (фото 17).
Фото 17. Сфагнові мохи, які утворюють сплавину на болоті
Це торфовище дуже підступне, оскільки під шаром торфу залягає трясовина, в яку легко потрапити і з якої практично неможливо виборсатися. Тут потрібно поводитися дуже обережно, щоб не трапилося біди - на поверхню болота заходити категорично заборонено.
На північному березі озера зростає рідкісний смереково-ялицевий ліс на брилово-скелетному гірсько-лісовому підзолистому ґрунті (фото 18), у покриві якого, крім зелених мохів, чорниці, папоротей, зростають занесені до "Червоної книги України" плаун колючий та плаун-баранець.
Фото 18. Яличник левкобрієвий - рідкісне рослинне угрупування (внесене до "Зеленої книги")
Плаун-баранець - вічнозелена рослина з прямостоячими, вилчасто розгалуженими стеблами, які густо вкриті дрібними вузько-ланцетними, загостреними на верхівці листочками (фото 19). Спорангії розташовані в пазухах листочків, спори розлітаються у серпні-вересні. Це отруйна рослина, що зникає в результаті вирубування лісів, або при заготівлі для декорування букетів.
Фото 19. Плавун баранець (вид внесений до "Червоної книги України")
Плаун колючий має стебла, густо вкриті жорсткими, лінійними з колючим вістрям листочками, розташованими горизонтально, або відігнутими дещо назад. На кінцях гілок утворюються поодинокі, сидячі спороносні колоски (фото 20). Спори розлітаються у серпні-вересні.
Фото 20. Плавун колючий (вид внесений до "Червоної книги України")
Вузьку смугу вздовж берега озера утворює рідкісне смереково-ялицеве угруповання,у моховому ярусі якого панує левкобрій сизий (фото 21), більш характерний для рівнинних соснових лісів. Тут же збереглися фрагменти рідкісного вербового угруповання, у покриві якого неподільно домінують осока трясунковидна та сфагновий мох.
Фото 21. Левкобрій сизий - мох, який рідко трапляється в Сколівських Бескидах
Народна назва "Мертве озеро", мабуть виникла тому, що тут не живе риба. Але якщо уважно подивитися у воду, то побачимо, що озеро - живе. В намулі копошаться представники членистоногих, зокрема невеликі, майже прозорі рачки, пропливають личинки бабок. На гілках дерев, які затонули в озері, ліниво рухають плавниками тритони.
Тритони - невеликі тваринки довжиною 8-10 см., які з'являються після зимівлі в березні-квітні та перебираються в озера або калюжі. Тут вони паруються і самки відкладають ікру. З неї виходять невеликі личинки,які до кінця літа перетворюються в молодих тритончи-ків. Зимують тритони в нірках, порожнинах в ґрунті, тощо. На території НПП "Сколівські Бескиди" трапляються чотири види тритонів. Два з них (карпатський та гірський) занесені до Червоної книги України.
Біля озера Журавлиного живуть ще й інші представники земноводних - жаби. Особливо цікавою серед них є квакша (фото 22).
Фото 22. Квакша
Поживу (комах, павуків) вона здобуває на кущах та деревах. Щоб заховатися від ворогів, квакша добре маскується - верх тіла у неї зелений, на боках - темна смуга. Пальці на лапах мають присоски, щоб краще лазити по гілках. Трапляються коричневі та сірі особини. Окрім цього в околицях р. Кам'янки можна побачити й інших жаб, зокрема - трав'яну та гостроморду. Всі земноводні є надзвичайно корисними тваринами, тому їх слід охороняти. Поміж густої рослинності на заболочених берегах живе живородяча ящірка.
Самки не відкладають яєць - ця стадія розвитку ящірки проходить в утробі матері, на світ з'являються активні молоді ящірки. Саме за такою характерною ознакою ця ящірка отримала свою назву.
В околицях озера Журавлиного мандрівників часто супроводжують бабки - яскраві красуні із широко розставленими, прозорими крилами (фото 23).
Фото 23. Коромисло дозорець
Ентомологи виділяють кілька родин серед бабок: є тут і справжні бабки, є й дідки, а крім них - коромисла, стрілки, лютки, красуні. Своїми великими яскравими очима бабки уважно оглядають навколишній світ. Ці граціозні та, на перший погляд, тендітні комахи із довгим черевцем насправді стрімкі та безжалісні мисливці, що на льоту виловлюють всяких комах, яких можуть подолати. Неоціненною є роль бабок в зменшенні чисельності надоїд-ливих комарів та мух. Личинки бабок також хижаки, але полюють вони у воді.
Урочище "Журавлине" знаходиться під суворою охороною. Тут забороняється розпалювати вогнища, влаштовувати ночівлі.