Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Еколого-пізнавальна стежка “Долиною річки Кам’янка”

Пункт 2

Далі наш маршрут іде через залізничну колію до мосту через річку Опір. На мості варто зупинитися - помилуватися чудовою панорамою долини ріки Опір (притоки р. Стрий). Правий берег ріки крутий, тут інтенсивно проявляються ерозійні процеси, пов'язані із впливом води в період танення снігу та інтенсивних опадів. Лівий берег в околицях м. Сколе більш похилий, але будинки часто розташовуються безпосередньо на березі, що створює загрозу для будівель та людей в період повеней. Після значних дощів у верхів'ї ріка часто змінює своє русло, в цей час відбувається переміщення донних відкладів. Повені і паводки, викликаючи ерозію берегів ріки Опір, завдають шкоди шляхам, населеним пунктам, загрожують нафтопроводу "Дружба", траса якого проходить берегом ріки в околицях м. Сколе. Щоб запобігти цьому, вздовж берегів споруджено берегозахисні греблі. їх можна побачити на обох берегах ріки.

Нижче за течією, з лівого боку мосту добре видно зміни русла ріки після проливних дощів - на місці колишнього русла утворилися наноси гальки, намулу, формуються острівки, деякі з них навіть заростають лозою. Праворуч бачимо характерний для району Бескидів рельєф: схили хребтів побудовані асиметрично: південно-західні - похилі, а північно-східні - більш круті. З лівого боку мосту - гирло р. Кам'янки. Відразу за мостом наліво - дорога на турбазу "Карпати", а в кількох десятках метрів прямо -контрольно-пропускний пункт національного природного парку "Сколівські Бескиди" (фото 3). Територія в околицях с. Кам'янка здавна масово відвідується населенням. Тут завжди багато відпочиваючих та туристів. Контрольний пункт влаштовано з метою регулювання рекреаційного навантаження.

Контрольно-пропускний пункт НПП
Фото 3. Контрольно-пропускний пункт НПП

На берегах ріки Опір та біля дороги можна побачити ящірку, яка при наближенні швидко втікає. її так і звуть - прудка ящірка. Разом з подругами вона облюбувала собі теплі камені, де приймає сонячні ванни.

Прудка ящірка досягає довжини тіла до 18 см. Фон та малюнок тіла дуже мінливий, у самок та молодих ящірок переважають сіро-коричневі тони (фото 4), у самців - зеленуваті. На спині -розташовані рядами темні плями неправильної форми. Живиться різноманітними комахами, павуками, черв'яками і т.п. Добре лазить по деревах, кущах, може плавати. Живе у неглибоких норах. На зимівлю ховається уже при перших похолоданнях у вересні. Після зимівлі виходить на поверхню в кінці березня-початку квітня.

Ящірка прудка
Фото 4. Ящірка прудка

Тут же інколи можна побачити тварин, при зустрічі з котрими у багатьох людей "стигне кров у жилах". Це плазуни. Найбільш поширеним з них є вуж звичайний.

Верх тіла у нього - чорний, або чорно-сірий. Черево - світле з чорними плямками. По обидва боки голови має характерні жовті плямки. Вуж живе практично всюди, де близько є вода. Добре плаває, пірнає, залягає на дні на 10-20 хвилин. Приваблює його до води не любов до купання та чистоти, а те що тут багато жаб, які є основним кормом вужів. Окрім цього добре лазить по деревах, де може нападати на пташенят у гніздах. Живиться також ящірками, мишами та іншими дрібними хребетними тваринами. Вужі не будують собі житла, вони переховуються в щілинах між коренями, під купами хмизу, в штабелях дров, в копицях сіна і т.п. Із сплячки вужі виходять в березні-квітні. В цей час вони виповзають на камені, пні, на дорогу та гріються на сонці. Після весільного періоду в квітні самки протягом липня-серпня відкладають до ЗО яєць, із яких на початку осені виходять молоді вужики. Разом із дорослими вони зимують, в одному місці можуть збиратися разом кілька десятків вужів різного віку.

Гадюка звичайна - єдиний отруйний вид плазунів в Україні та у Карпатах зокрема. Довжина тіла найчастіше сягає 50 см, хоч деякі екземпляри можуть бути дещо більші. Живляться в основному мишами, ящірками. На людину перша не нападає, вкусити може, тільки захищаючись. При першій-ліпшій нагоді намагається втекти. Небезпека може чекати грибника, який не потрудився розворушити палицею траву під обігрітою сонцем смерічкою, чи, не роздивившись, сів відпочити на пень, де влаштувалася гадюка. Особливо небезпечним може бути укус гадюки для дітей -концентрація отрути в невеликому тілі дитини буде вищою, ніж у дорослої людини. В Карпатах відомі випадки загибелі дітей від укусу гадюки.

на початок 1 [ 2 ] 3 4 5 6 7 8

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт