Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти
Стежками легендарної Тустані
Зупинка 12. Церківне (біля джерел)
Урочище розташоване між західними схилами хребта "Гостинець" та долиною потоку Гусячий. З північного боку до урочища підходить територія Каменя, з північно-західного воно обмежене валом, залишки якого збереглися. Обмежена ним площа має неправильну овально-прямокутну форму.
На віддалі майже ста метрів від Каменя на північний захід, в урочищі Церківне, існував додатковий оборонний комплекс. Він був відносно невеликий і мав площу завширшки 32 м і завдовжки 36 м. Розміщений на невисокій потоковій платформі комплекс складався із невеликої церкви та зрубних споруд келій, а також господарських приміщень. Територія зі сходу захищалася крутими схилами, зі заходу - штучно насипаним оборонним валом, а з південного заходу - потоком та штучними укріпленнями. Археологічні дослідження дозволили дещо детальніше ознайомитися з особливостями цього комплексу. Оборонний вал завширшки до 8 м. (зберігся на висоту 1,5 м.) насипаний з каміння і не мав внутрішніх конструкцій. Його наземні захисні споруди, очевидно, були у вигляді частоколу. Майже посередині валу було виявлено череп молодого бичка чи тура. Череп був закладений в основу валу і наводить на думку про його жертовне призначення, що було традиційним явищем навіть у ранні періоди християнства.
Не слід думати, що цей оборонний комплекс був серйозним захистом Тустані з північного заходу. Його слід сприймати лише як сакральний об'єкт, що обслуговував релігійні потреби оборонців. Отже, його захисні споруди мали радше символічне значення і були традиційними для аналогічних об'єктів.
З цього місця можна повернутися на зупинку 6 та продовжити подорож лісом по природничій стежці, а можна перейтися ґрунтовою дорогою одразу до Острого Каменя.