Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Стежками легендарної Тустані

Зупинка 6. Окольний град, кузня, ворота

Єдиним доступним входом на територію фортеці є розрив у скельних складках Великого і Малого Крила. Саме тут, між скельною стіною Великого Каменя та Малим Крилом, був організований в'їзд на дитинець. Наявні на скелях вертикальні пази однозначно вказують на те, що ворота мали зрубну конструкцію (іл.7).

Ворота з пандусом. Вигляд з північного сходу
7. Ворота з пандусом. Вигляд з північного сходу. Реконструкція М.Рожка

Відкритий скельний материк біля підошви східного боку Дитинця має кут нахилу від ЗО до 40 градусів, що є природнім "талусом". Такий нахил активно використовувався в обороні. Висота скельної стіни (понад 8 м) та її вертикальність, крутий природній "талус" підошви сприяли ліквідації "мертвих зон" під час штурму укріплень з цього боку.

Ворота захищав підйомний міст, який розміщувався на висоті 3,0 м (іл.8).

Тустань. III будівельний період. Ворота. Реконструкція підйомного моста
8. Тустань. III будівельний період. Ворота. Реконструкція підйомного моста М.Рожка, Ю.Токарського

До воріт підходив дерев'яний поміст, влаштований на товстих стовпових конструкціях. У ранішому варіанті, коли проїзд воріт проходив безпосередньо у міжскельному розриві, перед ними був влаштований дерев'яний поміст, від якого на скелі збереглися вирубані стовпові ями. Обстеження значної території перед воротами і розкриття кам'яного завалу по всій площі вказує на існування дерев'яних кашиць у системі забудови воріт. Кашиці, заповнені камінням, були надійним фундаментом, а разом із тим не утримували випадкової вологи, що сприяло кращому зберіганню дерев'яних конструкцій.

Свого часу зі східного боку "окольного граду" Тустані в процесі археологічних досліджень було виявлено сліди кузні, яка, очевидно, обслуговувала місцеві потреби фортеці. Тут було знайдено і самі предмети виробництва. Ними виявилися наконечники арбалетних стріл. Поряд із розвалом кузні виявлено і бруски для загострення наконечників.

<<< назад | на початок | вперед >>>

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт