Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти
Звіт про виконання програм НПП “Сколівські Бескиди” за 2014 рік
В НПП «Сколівські Бескиди» діє 9 програм, а саме:
1. Програма реінтродукції бізона європейського (зубра) в Сколівських Бескидах (Українських Карпатах) на період до 2015 року
Ця програма була затверджена Державним комітетом лісового господарства України 1 жовтня 2007 року та Міністерством охорони навколишнього природного середовища 25 жовтня 2007 року.
На виконання програми був проведений зимовий облік мисливської фауни 31 січня по 2 лютого 2014 р. Згідно акту від 3.02.2014 р. на території угідь НПП «Сколівські Бескиди» обліковано 17 особин зубра європейського, в тому числі: Майданське лісництвово – 17 особин:10 самців та 7 самки.
На кінець року згідно попереднього обліку зубрів обліковано 21 тварину, в тому числі 5 дорослі самки , 8 дорослих самців та молодняк до 1 року – 4 особини, молодняк до 2-4 років 4 особини.
Згідно даних моніторингу на протязі 2014 р. аналогічно із попередніми роками, стадо періодично мігрувало вздовж долини р. Маданка від села Майдан і до крайніх кварталів Завадківського лісництва (ур. «Слобода»). Не було стабільної чисельності основного стада – в основному разом трималось 11 особин, інколи розділялись по 5-6. Постійно відокремлений один самець, який методично мігрував до Сопітських полонин (угіддя Крушельницького лісництва). Зареєстровано сліди перебування в ур. «Велика Яблінка», «Затічний» (Бутивлянське лісництво). Відмічено кормове «домінування» зубрів, зменшення чисельності інших видів травоїдних на місцях годівлі, особливо оленя.
Під час міграцій в літній період тварини постійно повертались до урочища «Марманшталь», де розміщений вольєр для перетримки завезених зубрів та підгодівельні майданчики.
В середині травня 2014 року самка Тошка привела двох зубренят. Фізичний стан корови та телят добрий.
В кінці червня самка Тіра привела також двох зубренят. Фізичний стан корови та новонароджених телят добрий. Після народження потомства відмічається агресивна поведінка стада щодо оточуючих, особливо самок.
Двадцятого серпня 2014 року єгерською службою в кв.54 ур. «Кочанів» Майданського лісництва виявлено тушу загиблого самця зубра. По даному факту було повідомлено управління ветеринарної медицини у Сколівському районі та Сколівський РВ ГУМВС України у Львівській області. Після відповідних оглядів тушу самця зубра відправлено на Жовківську філію державного підприємства «Укрветсанзавод».
На протязі року було проведено один огляд тварин спеціалістами ветслужби Сколівського району. В жовтні проведено подвійну дегельмінтизацію зубрів спеціалістами Сколівської районної лікарні ветеринарної медицини та дезінфекцію підгодівельних майданчиків та біоспоруд.
Для підгодівлі зубрів на підгодівельний період 2014-2015 рр. заготовлено та закуплено наступні види кормів:
№ | Вид кормів | Од.вимірювання | Кількість | Сума, грн. |
1 | Сіно лісове | т. | 11.1 | 11150 |
2 | Віники | шт. | 6500 | 2990 |
3 | Сіль | шт. | 600 | 3720 |
4 | Солома тюкована | т. | 15.00 | 15000 |
5 | Капуста | т. | 10.00 | 9000 |
6 | Буряк кормовий | т. | 10.00 | 12000 |
7 | Комбікорм | т. | 13.6 | 34000 |
Створено кормове поле в ур. «Кочанів», площею 0.1 га, проведено ремонт підгодівельних майданчиків та навісів для зберігання сіна.
2. Збереження та відновлення насаджень за участю тиса ягідного в Сколівських Бескидах на період до 2018 року
У 2014 році було продовжено виконання Програми збереження та відновлення насаджень з участю тиса ягідного в Сколівських Бескидах, а саме:
1. На території розсадника Крушельницького лісництва із парника на грядку було висаджено 120 шт. тиса ягідного. За даними саджанцями від травня до жовтня місяців включно один раз на місяць проводились догляди (розпушування ґрунту, полив, прополка бур’янів). Тис ягідний станом на листопад місяць знаходиться в задовільному стані.
2. 31 березня в рамках акції «Майбутнє лісу у твоїх руках» в урочищі «Урич» кв. 33 вид. 39 Підгородцівського лісництва було проведено посадку лісових культур за участю тиса ягідного на площі 1,2 га при схемі змішування 5Бк4Яц1Явод.Т.я. Схема садіння 2,0х0,8 м. В акції брали участь представники громадськості, засобів масової інформації та учні шкільного лісництва ЗОШ І-ІІ ст. с. Крушельниця. Саджанці тиса на протязі вегетаційного періоду розвивались добре. За даними культурами в травні та вересні місяцях проводились догляди (бур’яни навколо тиса ягідного не виполювались, з метою запобігання сонячних опіків).
3. В кв. 33 вид. 27 Підгородцівського лісництва (урочище «Урич») було проведено посадку лісових культур за участю тиса ягідного при схемі змішування 5Бк3Яц2Явод.Т.я. на площі 1,9 га. Схема садіння 2,0х0,8 м. Саджанці тиса на протязі вегетаційного періоду розвивались добре. За даними культурами в вересні місяці проводились догляди (бур’яни навколо тиса ягідного не виполювались, з метою запобігання сонячних опіків).
4. В Бутивлянському лісництві на клоновій плантації у кв. 24 вид. 25 в травні та серпні було проведено догляди за саджанцями тиса ягідного, який висаджений у 2012 році. Загалом за 3 роки всохли 4 саджанці тиса. Решта досягли висоти від 14,5 до 31 см, максимальна висота 44,5 см, річний приріст становить 1,0 – 15,5 см.
5. У серпні було проведено один догляд (вирубування порослі ліщини) за лісовими культурами за участю тиса ягідного, які були створені у 2012 році у кв. 28 вид. 34,1 Підгородцівського лісництва. При обстеженні даних культур у серпні було виявлено, що культури знаходяться у задовільному стані.
6. У Підгородцівському лісництві у кв. 28 вид 34,2 у 2012 році були створені також лісові культури за участю тиса ягідного. Тут були проведені догляди у травні та вересні місяцях. Стан даних культур задовільний.
7. У вересні у кв. 39 вид. 27 та кв. 39 вид. 23 у Підгородцівському лісництві було проведено догляди за культурами у яких було проведено доповнення тисом ягідним у 2012 році. При обстеженні даних ділянок було виявлено дуже великий відпад тиса ягідного. Причиною відпаду може бути посушливе літо 2013 року.
8. При обстеженні культур 2008 року у кв. 33 вид. 40 Підгородцівського лісництва було виявлено задовільний стан тиса ягідного.
9. Осінню 2014 року не було заготовлено жодної насінини тиса ягідного, так як в куртині тиса в кв. 20 Бутивлянського лісництва жодне дерево тиса не плодоносило.
3. Вирощування гінкго дволопатевого на території національного природного парку «Сколівські Бескиди» на період до 2018 року
Ця програм була затверджена Львівським обласним управлінням лісового та мисливського господарства та Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Львівській області 20 лютого 2008 року.
Навесні при обстеженні плантації гінкго було встановлено, що не всі екземпляри збереглися, а саме був відпад у кількості 2 шт. Залишилося на плантації 26 штук гінкго.
Цієї ж весни було закуплено 30 штук сіянців гінкго дволопатевого, з яких 20 штуками було доповнено плантацію гінкго на території Крушельницького розсадника, а 10 шт. висаджено у парник.
Отже, на плантації 46 штук гінкго дволопатевого, а у парнику залишилося 10 штук саджанців гінкго.
Протягом весни-осені було проведено догляд на плантації, а саме викошування трави навколо рослин.
При осінній інвентаризації було виявлено, що протягом вегетаційного періоду на плантації відпало ще 9 штук гінкго. На плантації залишилося 35 штук гінкго, з них: 2 екземпляри по 1 м. висотою, 3 – по 0,8 м., 5 – по 0,3 м., всі решта нижчі за висотою.
На зиму всі екземпляри гінкго дволопатевого утеплено соломою. Утеплення на зиму (2013-2014 р.) поліетиленовими мішками не дало бажаного результату і не захистило саджанці гінкго від морозу.
Навесні 2015 року планується закупити саджанці гінкго дволопатевого.
4. Сучасний стан популяції ведмедя бурого в НПП «Сколівські Бескиди» та основні проблеми, що потребують розв’язання
Програма погоджена Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Львівській області та затверджена Львівським обласним управлінням лісового та мисливського господарства.
В 2014 році виконано:
1.1. Проведення роз’яснювальної роботи серед населення, 2 –х лекцій в шкільному лісництві Сколівської школи інтернат.
1.2. Проведено зимовий облік мисливської фауни з 31 січня по 2 лютого 2014 р. Згідно акту від 3.02.2014 р. на території мисливських угідь НПП «Сколівські Бескиди» обліковано 27 особин ведмедя бурого, в тому числі:
Завадківське лісництво – 3 ос., Бутивлянське л-во – 10 ос., Сколівське л-во – 2 ос., Крушельницьке л-во – 6 ос., Майданське л-во – 6 ос.
1.3. Щомісячно проводиться перевірка щоденників єгерів на предмет ведення спостереження за станом популяції ведмедя бурого та сезонних явищ в його житті.
Ведеться облік в журналі моніторингу червонокнижних видів тварин. Найчастіше сліди перебування ведмедя фіксуються в угіддях Майданського, Бутивлянського та Крушельницького лісництва.
В зимовий період 2013-2014рр. практично всі особини залягали в сплячку.
Відповідно до щоденників спостереження єгерської служби сліди перебування та життєдіяльності ведмедя бурого зафіксовано:
- В Завадківському лісництві в ур. «Шебеля» під час обходу території, єгером даного обходу фіксувалися сліди ведмедя на лісовій дорозі.
- В ур. «Студільське» у серпні під час проведення рейду зустрічалися сліди ведмедя, довжина сліду задньої лапи 22 см.
- В Завадківькому лісництві зустрічалися сліди ведмедя в ур. «Маківка» (ширина сліду 16 см, довжина 24 см).
- В угіддях Бутивлянського лісництва в ур. «Велика Яблінка» при проведенні рейду охорони території спостерігали за самцем, який знаходився на зрубі. Дана тварина агресії не проявляла.
Зустрічалися також сліди ведмедя в ур. «Бутивля» кв.73, кв.69 Сколівського військового лісгоспу.
В Сколівському лісництві в кв. 13 ур. « Зелемінь» в червні місяці спостерігалися сліди карпатського красеня, який рухався у сторону ур. «Джершен» кв.25. Довжина сліду задньої лапи приблизно 24 см., а також спостерігалися сліди ведмедя наприкінці березня в ур. «Павлів Потік», який рухавася з сторони с. Кам'янка.
В Майданському лісництві в ур. «Вільхів» кв.55, 10 березня 2014 року жителі с. Майдан Вовк Н.М. та Вовк М.М. в пошуках скидів рогів оленя благородного натрапили на ведмежий барліг та були атаковані дорослою особиною ведмедя, який на ніс їм тілесні пошкодження.
У цьому ж лісництві у вересні місяці в ур. «Слобода» кв.81 був відмічений факт спостережень лісозаготівельною бригадою за двома особинами ведмедя. Поведінка тварини була не агресивною.
У Крушельницькому лісництвієгером Дмитришином М.Б. спорстерігалися сліди ведмедя в ур. «Вили», «Бітівка».
1.4. Проводяться спостереження за життєдіяльністю ведмедя бурого ( вишки для спостережень в Бутивлянському та Майданському лісництві, де влаштовані місця для підгодівлі тварин).
1.5. Створено кормові поля в Крушельницькому, Завадківському лісництвах.
5. Збереження та відновлення глухаря звичайного в Сколівських Бескидах на період до 2015 року
Ця програма була затверджена Львівським обласним управлінням лісового та мисливського господарства та Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Львівській області 20 лютого 2008 року.
У 2014 році продовжена робота за вивченням життєдіяльності, просторової та часової динаміки глухаря на території НПП «Сколівські Бескиди» та прилеглих територіях.
Відповідно до обліку тварин, який був проведений з 31 січня по 2 лютого 2014 року на території НПП «Сколівські Бескиди» обліковано 6 особин глухаря. Облік проводився анкетно-опитовим методом.
Проблема з якою стикнулися при проведенні моніторингу та обліку є його достовірність.
Анкетно-опитова методика не дає точних результатів про чисельність та щільність популяції, що пояснюється віковою та статевою структурою популяції, стану линьки, середньою відстанню розлякування, схильністю птахів до нерівномірного розподілу по території. Крім того вкрай низько ведеться робота по спостереженні за глухарем в період токування, яке в Бескидах проходить на початку та всередині квітня. Токування відбувається на висотах 950-1200м., де в цей період зберігається значний сніговий покрив і деякі токовища є недоступні. Таким чином, для більш достовірного обліку, місць реєстрації птахів, виводків, а також слідів життєдіяльності (токовищ, гнізд, екскрементів, покусів, креслень на снігу) слід спочатку вивчити а потім застосувати комплексну методику обліку.
Згідно програми досліджень, продовжено реєстрацію біотопів існування виду, токовищ. Весною 2014 року продовжено детальне обстеження ур. Зелемінь, Кудрявець та вехів,я ур. Павлів Потік (Сколівське л-во) з метою виявлення місць токування птахів. Весною в період обстеження виявлено сліди життєдіяльності птахів, та на протязі літа глухарі в даному урочищі систематично фіксувалися місцевим населенням, які збирали чорницю.
Повторно у квітні-травні знову обстежено лісові масиви в урочищах «Семенів» та «Вільхів» у Майданському лісництві, де була ймовірність виявлення глухарів, однак знову ні слідів перебування ні птахів не виявлено.
16 листопада 2014 року біля гори Парашка виявлено самку глухаря, що підтверджує перебування тут птахів.
Весною 2015 року зову слід продовжити обстеження інших урочищ Майданського та Завадківського лісництва, як недостатньо вивчених, особливо ур. Шибеля. В ур. Лопата та Кудрявець у квітні 2015 року продовжити моніторинг для виявлення місць токування.
З метою будівництва вольєра для штучного розведення глухаря слід продовжити вивчення досвіду такої роботи в Україні та Польщі.
6. Програма розвитку рекреаційної діяльності на території НПП «Сколівські Бескиди» на період 2009-2013 рр.
Ця програма була затверджена Львівським обласним управлінням лісового та мисливського господарства та Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Львівській області 20 серпня 2009 року.
1. Рекреаційна зона «Водоспад на р. Кам'янка»:
- відремонтовано дитячу гірку на «поляні»;
- виготовлено та встановлено інформаційні щити та природоохоронні знаки.
2. Сколівське лісництво:
- відремонтовано піднавіс з мангалом на садибі лісництва;
- встановлено декоративну качелю та годівницю.
3. Бутивлянське лісництво:
- поповнено експонатами кімнату побуту в еколого-просвітницькому центрі;
- облагороджено декоративними виробами садибу лісництва.
4. Крушельницьке лісництво:
- створено «реабілітаційний вольєр» для тимчасової перетримки диких копитних тварин;
- облагороджено декоративними виробами садибу лісництва;
- виготовлено інформаційні щити та банер;
- встановлено декоративні поручини та «хатки» на центральному в'їзді.
5. Підгородцівське лісництво:
- облаштовано інформаційними щитами та декоративними елементами міжрайонний знак «Сколівський – Дрогобицький район».
6. Завадківське лісництво:
- прочищено та промарковано вело/пішо маршрут «На Росохацькі полонини»;
- встановлено дашки над центральним в'їздом на садибу лісництва;
- встановлено мангал з накриттям;
- відремонтовано місток до альтанки на ставу;
- виготовлено декоративну «хатину» для лебедів.
7. Майданське лісництво:
- виготовлено інформаційно-охоронні знаки та щити в рекреаційну зону «Манмансталь».
7. Програма розвитку еколого-освітньої діяльності на території НПП «Сколівські Бескиди» на період 2009-2013 рр.
Ця програма була затверджена Львівським обласним управлінням лісового та мисливського господарства та Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Львівській області 21 січня 2010 року.
В рамках програми розвитку еколого-освітньої діяльності на території НПП «Сколівські Бескиди» спеціалісти парку проводили екологічні уроки в школах району. Теми занять і плани проведення занять в шкільних лісництвах погоджувались з керівником відділу освіти Сколівської РДА. Учням шкільних лісництв проводять заняття на теми: «Значення лісу в житті людини», «Збереження біорізноманіття Карпат», «Їстівні і отруйні гриби», «Природоохоронна справа в Україні», «Особливості вирощування садивного матеріалу».
Для зацікавлення у природоохоронній діяльності, щоб допомогти їм бути уважними до світу, що їх оточує, побачити в ньому те, що вимагає любові та захисту і пробуджує в їхніх думках співчуття та розуміння життя учні залучаються до проведення різноманітних природоохоронних акцій: «Первоцвіти просять захисту», «Збережемо лісову красуню», «Прибери планету», «День зустрічі птахів», «До чистих джерел», «Майбутнє лісу в твоїх руках», «Годівничка».
В рамках всеукраїнської природоохоронної акції «Майбутнє лісу в твоїх руках» було проведено конкурс на кращий малюнок і твір за темою «Людина і ліс». Переможець районного етапу конкурсу малюнків здобув перемогу у номінації «За креативність» в обласному конкурсі. Учні шкільного лісництва при Сколівській школі-інтернат брали участь в обласному конкурсі на краще шкільне лісництво і захищали наукову роботу «Розведення тиса ягідного в Сколівських Бескидах».
Учні шкільних лісництв із задоволенням переглядають фільми на природничу тематику «Королівська кобра», Королівство океанів (4 частини), На крилах природи (4 частини), Мікрокосмос, Секрети Сонця, «Велика таємниця води», «Вода. Новий вимір», «Пригоди краплини води» і т.д.
НПП «Сколівські Бескиди» співпрацює з львівським обласним центром еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді і на базі Сколівської ЗОШ І ст. діє гурток «Основи екологічних знань». Метою діяльності гуртка є формування уявлення про цілісну картину світу, самоорганізацію та саморозвиток природи, пояснення взаємовідносин тваринного , рослинного і антропогенного світів, формування вмінь співвідносити екологічні знання з життєвим досвідом. На заняттях учні засвоюють знання про типові представники рослин і тварин рідного краю; усвідомлюють значення спостережень за живими і неживими об’єктами; засвоюють правила поведінки на природі і формують дбайливе ставлення до рослин і тварин.
02-03 жовтня 2014 року в НПП «Сколівські Бескиди» проходила науково-практична конференція на тему «Збереження та відтворення біорізноманіття природно-заповідних територій», присвячена 15-річчю створення Національного природного парку «Сколівські Бескиди». Тематика конференції наступна:
- охорона та збереження ландшафтного та біотичного різноманіття;
- покращення стану похідних насаджень ялини європейської та відтворення корінних лісових фітоценозів;
- охорона та збереження тваринного світу;
- основні напрямки розвитку рекреаційної та еколого-освітньої діяльності.
Протягом року діяли:
Гуртки: «Основи екологічних знань», «Юні друзі природи»
Еколого-просвітницькі центри:
Еколого-просітницький центр на базі Підгородцівського лісництва. Тут представлені: гербарії рослин у файлах; стенд по шкідниках та хворобах лісу Сколівських Бескид, наукові видання нацпарку. Обладнаний комп’ютерною технікою, що дозволяє переглядати фільми на екологічну тематику (ноутбук і діапроектор), обладнаний плакатами на природничу тематику, закуплено меблі (столи, крісла та ін.). Кабінет укомплектовується літературою на природничу тематику, відеофільмами, які можуть бути використані для написання рефератів.
Еколого-просітницький центр на базі Майданського лісництва. Тут представлені: гербарії рослин у файлах;- стенд по шкідниках та хворобах лісуСколівських Бескиднаукові видання нацпарку Особливістю даного екоцентру є те що в осінньо-зимовий період звідси проводяться екологічні екскурсії до підгодівельного майданчика зубрів. Тут відвідувачі ознайомляться з програмою по інтродукції цієї тварини в Сколівських Бесидах та на «власні очі» побачать цю тварину в природі.
Еколого-просітницький центр на базі Бутивлянського лісництва. В еколого-просвітницькому центрі розміщені експозиції, в яких представлені: гербарії рослин у файлах; стенд анатомічної будови рогів оленя благородного; стенд анатомічної будови рогів козулі європейської; фотоілюстрація із старовинних та сучасних фотографій, де можна порівняти різні архітектурні і природні об’єкти з віковою різницею приблизно 100 років; «дерево-загадка», на якому зображено 10 фігур живих істот; наукові видання нацпарку.
Протягом року проведено:
- екологічні мандрівки та екскурсії «Сторінками Червоної книги» для учнів шкільних лісництв.
- відео-лекції на природоохоронну тематику для учнів району: «В царстві грибів. Отруйні гриби», «Вода – основа життя», «Рідкісні рослини», «Охорона тварин, занесених до Червоної книги України», «Охорона первоцвітів», «Невидиме життя рослин», «Тварини – барометри», «Пригоди краплини води», «Мікрокосмос», «Велике жало», «Птахи крила природи Весна Літо».
- екологічні акції: «Збережіть ялинку» (67 учасників), «Первоцвіти просять пощади» (15уч.), «паросток майбутнього» (26 уч.), «Годівничка» (12 уч.), Майбутнє лісу в твоїх руках» (260уч.), «День зустрічі птахів» ( 15 уч.), «До чистих джерел» (10 уч).
- виховні заходи “Весна–красна”, «Вода – дивовижна речовина», «Мурашники і їх значення».
- виховні години: «Чисте джерельце – чисте деревце», «Отруйні гриби», «Охорона природи – наше спільне завдання».
8. Програма лісівничих досліджень заповідної зони НПП «Сколівські Бескиди» на період 2010-2015 роки
Ця програма була затверджена Львівським обласним управлінням лісового та мисливського господарства та Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Львівській області.
На виконання програми в 2014 році було проведено дослідження лісів Сколівського війсьвогого лісгоспу на предмет виявлення там старовікових лісів та пралісів. Всі ці роботи виконувались в рамках проекту «Збереження карпатських пралісів», яке впроваджує Українське товариство охорони птахів (ТОП) в партнерстві й за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина).
Мета проекту – збереження карпатських пралісів і старовікових лісів шляхом розширення територій покриття цих цінних лісових масивів національними природними парками Українських Карпат. Проектом охоплено національні природні парки та прилеглі до них території, розташовані в зоні зростання пралісів і старовікових лісів: Карпатський, Верховинський, Черемоський, Вижницький, Сколівські Бескиди, Гуцульщина, Синевир, Ужанський НПП.
Для НПП «Сколівські Бескиди» проект передбачав: проведення комплексних наукових досліджень старовікових лісів на території Сколіського війського лісгоспу з метою збереження цінних лісових комплексів страровікових лісів.
Цей проект став можливим завдяки природоохоронним ініціативам, розпочатим в Українських Карпатах у 2013 році Українським товариством охорони птахів у партнерстві і за підтримки Франкфуртського зоологічного товариства й за активної участі національних природних парків Карпатського регіону і Департаменту заповідної справи Міністерства екології та природних ресурсів України.
Основні завдання проекту:
- обстеження, картування та опис пралісів і старовікових лісів, на планованих територіях розширення національних природних парків;
- підготовка клопотань та фінальних версій наукових обґрунтувань щодо доцільності розширення територій НПП у межах зростання пралісів і старовікових лісів;
- розроблення планів управління територіями НПП в аспекті збереження пралісів і старовікових лісів;
- інформування місцевого населення про значення пралісів і необхідність їх збереження, а також перспективи розширення природно-заповідного фонду Карпатського регіону.
Було затверджено робочу програму й календар виконання проекту «Збереження Карпатських пралісів» на території восьми національних природних парків, розташованих у зоні зростання пралісів. Для успішного виконання польових робіт було проведено два тренінги: «Критерії і методика ідентифікації старовікових лісів і пралісів», «Методика збору польових матеріалів для створення ГІС-бази».
Дослідження проводились згідно затвердженої методики.
На проектних територій Сколівського військового лісгоспу, які включають 3 лісництв, обстежено 132 ділянки, площею 1250,0 га. Ідентифіковано ділянок площею 768,7 га, що ймовірно мають характерні ознаки пралісів та старовікових лісів. Реальний стан висвітлено у таблиці нижче.
Лісництво | Кількість виділів | Площа, га | В т.ч. за типами деревостанів, га | ||
господарський | праліс | старовіковий | |||
Тисовецьке | 53 | 457,3 | 238,3 | 219,0 | |
Коростівське | 49 | 449,3 | 118,7 | 330,6 | |
Корчинське | 30 | 343,4 | 124,3 | 219,1 | |
Загалом | 132 | 1250,0 | 481,3 | 768,7 |
В рамках виконання проекту було оцифровано всі карти Сколівського військового лісгоспу з повидільним критерієм.
В результаті проведеної інвентаризації старовікових лісів та пралісів на території наданій НПП “Сколівські Бескиди” без вилучення можна зробити такі висновки:
- із площі, яка входить до ПЗФ без вилучення 10892 га, площа старовікових лісів та пралісів складає 773,9 га, що становить 7,1%.
- ділянки пралісів і старовікових лісів розподілені по всій території Сколівського військового лісгоспу.
- серед пралісів і старовікових лісів домінують такі типи лісу: волога ялиново-ялицева бучина (19%), волога ялиново-ялицева субучина (16%); волога ялицева бучина (14%) та типи деревостану – ялинова бучина (17%), ялицево-ялинова бучина (14%), ялицева бучини(13%)
- за екологічними характеристиками (ярусність, підріст, запас мертвої деревини) старовікові ліси і праліси мають задовільний ступінь життєздатності
- збереження цих ділянок сприятиме підвищенню індексів їх життєздатності та забезпеченню стійкого збереження.
30-31 жовтня в м. Яремче іванов-Франківської області відбулась науково-практична конференція «Карпатські праліси в зоні національних природних парків: сучасний стан та перспективи збереження», де були представлені результати цих досліджень.
Фото 2. Бук лісовий у старовіковому лісі | Фото 3. Представлення результатів дослідження на конференції |
9. Покращення стану похідних насаджень ялини європейської та відтворення корінних лісових фітоценозів на території НПП “Сколівські Бескиди”
Ця програма була погоджена Міністерством охорони навколишнього природного середовища 06 березня 2009 року та затверджена Державним комітетом лісового господарства України 30 вересня 2009 року.
Метою Програми є розробка методів відтворення корінних для регіону ялицево-букових лісів шляхом переформування похідних ялинників.
На території НПП переважають хвойні насадження , які складають 51,4% від покритих лісом земель . Серед хвойних домінують лісостани з перевагою в складі смереки - 7544 га (66,2% від усієї площі хвойних насаджень). Лісостани ялиці займають 3683 га (32,3%) Насадження сосни звичайної та модрини займають незначні площі.
Станом на 01.01.2014 р. на території парку нараховувалося 6807,9 га пошкоджених смерекових насаджень. Причини ослаблення здебільшого - пошкодження трутовиками (справжній трутовик, кореол різнобарвний і жорсткий, шизофіл), опеньком осіннім, кореневою губкою. Тут масово поширюються комахи – ксилофаги (зокрема з родини короїди, вусачі, рогохвості та інші ). Характерним є те, що при погіршенні стану ялини ці комахи переселяються в навколишні лісостани, де практично заселяють здорові або ослаблені дерева.
Протягом 2014 року було проведено детальні рекогносцирувальні обстеження насаджень працівниками ДСЛП «Львівлісозахист» та НПП «Сколівські Бескиди». В процесі виявлено нові осередки в ялинових насадженнях на площі 47,5 га.
По ліквідації осередків шкідників та хвороб лісу у смерекових насадженнях було проведено ряд санітарно – оздоровчих заходів: суцільно - санітарні рубки на площі 25,4 га., вибірково санітарні рубки – 19,9 га., лісовідновні рубки – 7,9 га. Крім того проведено реконструктивну рубку – 1,5 га. Всього проведено заходів на площі 54,7 га.
На ділянках, які вийшли з під суцільного рубання створюються лісові культури з перевагою у складі ялиці білої та бука лісового. Ділянки з достатньою кількістю підросту залишаються під природне поновлення.
Станом на 01.01.2015 р. на території парку нараховується 6800,7 га пошкоджених смерекових насаджень.
НПП «Сколівські Бескиди» В.П. Приндак
Завантажити звіт у форматі PDF: завантажити