Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти
Зубри повернулися в Бескиди
Про нього народ складав казки та легенди, художники малювали картини із сценами полювання, а володарі використовували його зображення у символіці князівств та відомих родів.
У минулому зубр був звичайним і багато чисельним видом на території Карпат, зокрема Сколівських Бескидів. Поступово освоюючи непрохідні пущі та просторі полонини він заселив всю територію.
Природних ворогів зубр практично немає. Зате в особі людини він знайшов серйозного ворога. Зменшення чисельності зубра в Карпатах відбувалося внаслідок прямого переслідування його та інтенсивного господарського освоєння територій, які споконвіку були заселені зубрами.
Інтенсивне полювання та політичні катаклізми у вигляді війн у минулих століттях призвели до повного винищення зубрів не тільки у Карпатах але і в цілій Європі. На початку 20-го століття на території Європи у вільному стані зубри збереглися тільки у Біловезькій Пущі, але внаслідок першої світової війни і вони були повністю винищені.
За літературними джерелами останнього зубра в Карпатах було впольовано в 1762 р.
Реакліматизація зубрів у Бескидах розпочалася у 1965 році, коли у мисливське господарство «Майдан» було завезено 4 самці та 6 самок біловезько-кавказької лінії, які стали предками сколівських зубрів. В середині 80-их років минулого століття стадо нараховувало до 60-ти особин.
90-ті роки минулого століття нанесли серйозну шкоду поголів’ю бескидських зубрів, як і більшості мисливської фауни. Інбридинг в сукупності з виснаженням внаслідок нестачі кормів та переохолодженням організму у важкі зими привело до того, що згідно обліку на 1.02.2003 року у Бескидах обліковано 9 голів зубра. В цей час стало серйозне питання відновлення популяції.
Щоб вплинути на цю ситуації в 2006 році, завдяки наполегливій і складній роботі групи ентузіастів,яких обєднала заступник директора з наукової роботи Інституту екології Карпат НАН України Оксана Марискевич, в НПП „Сколівські Бескиди” розпочато реалізацію проекту LНF-UА-01 "Відновлення популяції зубра європейського в українській частині Східних Карпат".
Програмою першого етапу було передбачено: облік чисельності наявного на території парку поголів’я зубра, вивчення динаміки чисельності, статевої та вікової структури популяції, дослідження стаціального поширення зубра в межах парку, особливостей живлення, оцінка впливу основних факторів середовища на чисельність та життєздатність популяції.
Для поставлених завдань розроблено методику обліку з врахуванням місцевих умов. Програмою також передбачено спорудження тимчасової загорожі (вольєра) для зубрів на території Майданського лісництва, завезення не менше 5 зубрів з території скандинавських країн, тимчасова перетримка їх, науковий супровід та випуск тварин у природу. І перша партія тварин, шість особин, була завезена з розплідника зубрів м. Гера (Німеччина) у 2009 році. Відразу після завезення постав ряд проблематичних питань, для вирішення яких було задіяно відомих науковців, спеціалістів ветеринарів та використано багатий досвід сусідів із Польщі. Завдяки спільним зусиллям та суттєвій підтримці Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства, а особливо головного мисливствознавця Бурмаса В.Р. вони були вирішені і вже у вольєрі було отримано перший приплід. Після вольєрної перетримки тварини успішно випущені в природні умови. Завдяки підтримці ентузіастів через рік завезено 4 зубри із Федеративної Республіки Німеччина (Національний парк «Баварський ліс») та 1 зубра із Австрії (центр відновлення тварин «Маршфельдські замки»), які також після перетримки випущені на волю. Після деякого часу стада успішно обєдналися в одне. Завдяки стабільній охороні та підгодівлі на даний час стадо налічує вже 17 особин.
Тепер вже можна із впевненістю сказати, що зубри повернулися в Бескиди.
Головний еколог НПП «Сколівські Бескиди»