Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Змії атакують

Змії атакують

Останнім часом побільшало заміток із текстом «змії атакують», «змії покусали людей» тощо. Чи дійсно це є так, що трапилось, чому плазуни масово повилазили і не дають спокою мирним жителям?

Чисельність плазунів збільшилась. Це пояснюється тим, що для них характерні коливання чисельності, яке, в свою чергу, залежить від кількості здобичі, якою вони живляться. Останніми роками ми спостерігаємо теплі і дощові літа, що сприяють розвитку земноводних і гризунів, які є кормовою базою для змій.

Спека спонукає більшість мешканців, принаймні у вихідні, тікати від пекучого сонця з сім’єю та друзями кудись подалі. Чимало людей із-поміж варіантів відпочинку обирають пікнік чи прогулянку лісом, щоб там не було багато людей... Однак, тікаючи подалі від цивілізації, не слід забувати про вірогідну небезпеку, яка може там чатувати. Зокрема, якщо мова йде про лісисту місцевість, то пам’ятайте, хоча Карпати і не славляться великою кількістю видів отруйних змій, все ж один, а саме – гадюка звичайна, у нас таки водиться. Насамперед варто знати, що з плазунів на території національного природного парку «Сколівські Бескиди» можна зустріти 5 видів: вуж звичайний, вуж водяний, мідянка звичайна, яка занесена до Червоної книги України, гадюка звичайна, та полоз лісовий. Також часто помилково за отруйну змію сприймають веретільницю ламку (безногу ящірку). Серед усіх видів небезпечною для людей є тільки гадюка звичайна. Забарвлення гадюки звичайної дуже мінливе. Зустрічаються особини забарвлені в сірий, бурий, червоно-бурий кольори з темною зигзагоподібною смугою вздовж хребта. В Карпатах також часто зустрічаються повністю чорні особини, зазвичай не більше 60-70 см. Голова ромбовидної форми, різко відмежована від тулуба, хвіст короткий, також відмежований. На голові є Х-подібний рисунок. Люди дуже часто сприймають мідянок за отруйних, проте для людини вони такими не є. Навіть якщо мідянка і вкусить, для людини це не буде небезпечно чи смертельно, хоча рану промити треба.

Змії атакують

Звичайні люди не є спеціалістами і зазвичай зустрівши щось змієподібне, стверджують, що то гадюка. Якщо ви не впізнаєте змію, то не наближайтесь до неї, обійдіть, відступіть. Знищувати плазунів нема потреби, гадюки та мідянки знищують гризунів, які є шкідниками сільського господарства.

Якщо вже так сталося, що вас вкусила гадюка, насамперед, не треба панікувати. По можливості, відсмоктати отруту із рани, якщо немає ніяких ран у роті, знерухоміти укушене місце, пити багато рідини і, якнайшвидше, звернутися до лікаря. На отруту організм відреагує запамороченням, сильним болем у місці укусу. Отрута гадюки не є смертельною, хоча вона і діє на центральну нервову систему. Тільки у надзвичайних випадках (слабкий імунітет, алергія) це може призвести до летального наслідку.

Змії, як і будь які істоти, хоч і не із ряду найприємніших, тільки охороняють свою територію. Тому нам слід просто бути обережними: не ставати їм на хвости; ідучи в ліс по гриби чи ягоди, одягати гумові чоботи та штани з цупкої тканини, і тоді ніякі змії - не завада.

Ірина Лях,
науковий співробітник НПП «Сколівські Бескиди»

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт