Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Вода – джерело життя

Вода, в якій зародилося життя на Землі зазнає все більшого антропогенного впливу, тому дана стаття має за мету привернути увагу широкого загалу в необхідності дбайливого і бережного ставлення до водних джерел.З усього об’єму води на Землі лише 3 % - це прісна вода, у якій значно менша концентрація розчинених мінералів, ніж у солоній морській воді. Майже 4/5 усіх запасів прісної води зосереджено в полярних областях у вигляді льодовиків. Ще 1/5 залягає у вигляді підземних вод і лише 0,3 % прісної води перебуває в рідкому стані на поверхні Землі у вигляді річок, озер та боліт.
Останнім часом надходить все більше і більше тривожних сигналів з боку водників (науковців і професіоналів) про те, що людство, в т.ч. і Україна, яка в Європі є однією з найменш забезпечених водою, може відчути дефіцит прісної питної води.
Особливе місце в Україні посідає складна, потужна гірська мережа Карпатських річок, які відзначаються і найбільшою водністю. Їх загальний річковий стік становить близько 16 млрд.м3. Густота річкової мережі в 4,4 рази більша ніж на низинах. Хоча площа Українських Карпат складає лише 6% площі держави, тут формується третина її річкового стоку. Характерною рисою для гірських річок є нерівномірний розподіл річкового стоку впродовж року та його паводковий режим: на весну припадає приблизно 10-22%, на літо – 41-53%, на осінь – 11-15% на зиму – 18% річного стоку. Основну роль у формуванні водності та рівнів відіграють гірські притоки, за рахунок яких формується 50% річкового стоку.
[caption id="attachment_5411" align="alignnone" width="480"] OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Характер гідрографічної мережі Сколівщини зокрема і НПП визначають дві найбільші річки: р. Стрий та її права притока р. Опір. Русла цих річок проходять по лініях значних тектонічних порушень. Всі інші річки та потоки (Орява, Рибник Майданський, Бутивля, Крушельниця, Уричанка, Ямельниця, Кам'янка, Павлів потік, Чудилів потік, Сопіт, Мала і Велика Річки, Зелем'янка і т.п.) є їх притоками. Переважна більшість річок на території парку є малими або середніми (до 10 км., рідше 10-25 км.). Річкова мережа є густою і коливається в межах 1.0- 7,0 км/км2. Похил річок коливається в межах 10-30 м/км. Лише річки Стрий та Опір мають значно більшу довжину: загальна довжина р.Стрий – 230 км, похил – 3,2 м/км, площа водозбору 3055 км2; загальна довжина р.Опір – 58 км, похил – 10 м/км, площа водозбору – 843 км2.
Всім нам слід знати і завжди пам'ятати про чинники які негативно впливають на запаси та якість питної води: знеліснення території, невідповідні методи ведення сільського господарства, які спричиняють значний змив до водойм отрутохімікатів і мінеральних добрив, забруднення довкілля побутовими відходами, що потрапляють до океану через водні артерії планети (ріки), незадовільне очищення стічних вод тощо.

Михайло Коханець,
начальник наукового відділу
НПП «Сколівські Бескиди»

Коментарі