Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Стежками легендарної Тустані

Зупинка 10. Криниця

Для збільшення обороноздатності кожної фортеці важливим фактором є достатнє забезпечення водою. Тустань була добре забезпечена запасами води. На Камені споруджена цистерна х нх блоків заввишки 4 м. (іл. 20), із запасом води для гарнізону на 50 осіб на 23 дні. На території двору для води вирубали цистерну завглибшки 14 м., яка забезпечувала гарнізон водою протягом 180 днів. Для заповнення цистерни водою була вирубана криниця глибиною 30,4 м.

Цистерна, вимурувана з кам'яних блоків, вигляд зверху
20. Цистерна, вимурувана з кам'яних блоків, вигляд зверху. Фото М.Рожка

Криниця - особливо цікавий архітектурно-археологічний об'єкт, що дав багато фактичного матеріалу та цікавої інформації. Передусім криниця виявилась дуже цікавим інженерним об'єктом, виконаним на високому технічному рівні. Стіни криничної шахти охайно тесані по всій її глибині, а її продовження на денній поверхні у вигляді півшахти вказує на те, що вода колись подавалась до рівня Двору, а також на Верхню Площадку, заповнюючи муровану цистерну. За своїм характером шахта криниці має дещо еліпсовидний вигляд, розміри якої коливаються по всій довжині шахти. На всій глибині криниці її діаметр неодноразово змінюється, що вказує на те, що роботи для вирублення криниці проводили під постійним контролем. Зменшуючи діаметр отвору, його поступово починали розширювати і навпаки.

Криниця була заповнена дерев'яними конструкціями як цілого, так фраґментального характеру. Серед них особливо виділяються фрагменти одвірків (верхня частина). Вони виготовлені із суцільних шматків дерева, мають півциркульний характер, підтрикутну форму отвору з півкруглими виступами та багатий декор. По краях профілів одвірків знята декоративна фаска. Із шести одвірків лише два повторюються за своїм зовнішнім виглядом. Всі інші відмінні між собою. Серед дерев'яних конструкцій у криниці знайдено і окремі знаряддя праці.

Цікавими знахідками є стовпові конструкції Галереї. Вони мали верхні і нижні шипи, які впускались до горизонтальних конструкцій, а також спеціальні врубки для горизонтальних балок. Вертикальний стовп конструкції з'єднувався з горизонтальною балкою підкосом. У великій. кількості тесаних балок, вийнятих із криниці, добре збереглися в косих підрізках отвори для тиблів для з'єднання дерев'яних конструкцій. Серед знахідок дерев'яних деталей значний процент посідають драниці та ґонт, які часто мають декоративне завершення у вигляді косих зрізів.

Дослідження криниці давньоруської фортеці Тустань є унікальним явищем в археології. Аналіз археологічного матеріалу з території зупинки 10 вказує на те, що забудова тут існувала ще в X ст. Проте відповісти однозначно, коли була видовбана криниця, зараз неможливо. Очевидно, між X та XII століттями. Одноразове розміщення серед заповнення криниці княжого та пізньосередньовічного матеріалу вказує на те, що криниця тривалий час була відкритою. Враховуючи хронологічну різноманітність археологічного матеріалу, можна зробити висновок, що криниця перестала функціонувати ще в ХIII-ХІV ст.

<<< назад | на початок | вперед >>>

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт