Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти
Стежками легендарної Тустані
Зупинка 4. Пази, солярні знаки
З південного боку відкривається вигляд на долину ставів, оборонний рів і залишки валу. Попереду Велике Крило заввишки понад 50 м, в якому вирубаний чіткий профіль оборонної стіни. Саме такі сліди дають можливість відтворювати забудову упродовж існування її на скелях.
Тут відбувається перша зустріч з пазами. Ми можемо побачити пази другої лінії оборони, які мали загальну висоту 13 м. (іл.5).
5. Велике Крило. Пази II лінії оборони та солярні знаки. Вигляд зі заходу. Фото М.Рожка
Щоб краще зрозуміти унікальність цього відкриття, варто звернутися до прикладів. До нашого часу на всій величезній території колишньої Київської Руси залишилося на поверхні землі кілька десятків збережених об'єктів. Якщо рахувати ті, які відкриті археологічно, і врахувати сакральні, то, скажемо, серед сакральних матимемо приблизно 250 об'єктів. Проте всі вони побудовані в камені або цеглі і немає жодного, побудованого в дереві. Найраніша житлова споруда з дерева, збережена на території України, розміщена на території Київського музею народного побуту та етнографії і датована XVI століттям. Найраніша оборонна споруда, яка стосується Росії і є значно пізнішого періоду, датується лише XVII століттям. Отже, під час реконструкції дерев'яної оборонної забудови раннього періоду до XIII століття дослідник не має фактичного матеріалу. Якнайкраще у землі ми можемо знайти залишки різних дерев'яних споруд заввишки 2-2,5 м. Саме в Тустані на скелях збережені сліди дають висоту 17,5 м безперервної житлової забудови і висоту оборонних стін 13-15 м.
Розповідь була б неповною, якщо б ми не згадали південної сторони Великого Крила, яка "усіяна" солярними знаками. Це середніх розмірів кільця, які мають по центру отвір, часом вони є подвійними або у вигляді вісімки. Усі солярні знаки стосуються фракійського гальштату. Це питання досліджує Микола Бандрівський і датує в середньому IX-VII століттями до нашої ери. На превеликий жаль, точнішого і конкретнішого стосунку до культу нема. Свого часу Микола Бандрівський на одному з виступів скелі побачив антропоморфне зображення (іл. 6).
6. Так звана парсуна. Вигляд з південного заходу. Фото М.Рожка
Насправді це природні заглибини, які, можливо, частково оброблені, але за певної фантазії і з певного підходу вони чимось нагадують людську парсуну, точніше, людський портрет або людське обличчя. Власне із цим зображенням Микола Бандрівський пов'язує місце культу фракійського гальштату, хоча ще раз нагадую, воно не є так чітко виражене, як інші сліди дерев'яної забудови на скелях Тустані. Лише на Великому Крилі дослідник зафіксував 270 солярних знаків. Існує література на цю тему, тому краще звернутися безпосередньо до джерел Миколи Бандрівського.