Туризм як невід’ємна частина рекреаційної діяльності НПП «Сколівські Бескиди»

Одним із основних завдань парку є створення умов для організованого туризму та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони природних комплексів та об’єктів. Впродовж двох десятиліть діяльність Національного природного парку «Сколівські Бескиди» тісно і нерозривно пов'язана з туризмом та рекреаційною діяльністю.

Наполеглива робота фахівців втілюється, відповідно, маємо хороший результат. Протягом всього періоду діяльності парку, а особливо за останні 5 років було розроблено проекти та реалізовано рекреаційні зони та пункти, еколого-пізнавальні стежки та маршрути, інформаційно-розяснювальні центри, еколого-просвітницькі центри та різнотематичні місця для перепочинку відвідувачів.

На даний час на території нацпарку діє:
►11 рекреаційних пунктів: «Павлів потік», «Водоспад на р.Камянка», «Джершин», «Колодка», «Явори», «Тустань», «Мальмансталь», «Гуркало», «Святослав'я», «Дубравка», «Східницька Лісковатиця»;
►19 туристичних шляхів: «До джерел мінеральної води», «Павлів потік-водоспад Кам'янка», «Старовікові ліси», «Долиною р.Кам'янка», «Селища», «Стежками легендарної тустані», «На гору Лопата», «Джершин-Зелемінь-Кудрявець-Лопата», «Коростів-Красне-Парашка», «Монастир-Парашка», «Сколе-Парашка», «Колодка-Перехресне», «На Росохацькі полонини», «До бункеру головного осередку пропаганди ОУН-УПА», «Корчин-водоспад Гуркало-Парашка», «Тустань-карпатські полонини», «с.Майдан-Манмансталь»;
►2 еколого-пізнавальні стежки: «Бучина» та «Альтана»;
►2 веломаршрути, протяжністю 36 км;
►2 автомобільні маршрути, протяжністю 61 км;
►2 притулки;
►джерела мінеральної води.
Функціонує 4 еколого-просвітницькі центри при Майданському, Підгородцівському, Крушельницькому та Бутивлянському лісництвах та 4 шкільні лісництва. Активно співпрацюємо із школами Східницької, Трускавецької, Сколівської, Козівської та Боринської ОТГ. Проводяться різнотематичні екскурсії, онлайн-семінари, відеосемінари та презентуються цікаві роботи для відвідувачів парку.
На даний час на території НПП «Сколівські Бескиди» діють: «Програма розвитку еколого-освітньої діяльності», «Програма збереження етно-культурної спадщини», та «Програма розвитку рекреаційно-туристичної діяльності».

Про ведення рекреаційної діяльності активно поновлюється інформація на двох офіційних WEB-сайтах нацпарку.
Цьогоріч нацпарк взяв участь у Проєкті «Підтримка природно-заповідних територій в Україні», відповідно до якої надано оцифровану інформацію про найцікавіші рекреаційно-туристські місця. Інформація оприлюднена на офіційному вебсайті Міндовкілля, вона постійно оновлюється.
З метою ознайомлення з туристичною діяльністю, НПП «Сколівські Бескиди» відвідують студенти Національного лісотехнічного університету України, Львівського національного університету Івана Франка, Черкаського державного технологічного університету. Вони побували у відомих рекреаційних пунктах, пройшлися стежками між «Старовіковими лісами», поділилися побажаннями щодо усучаснення рекреаційних місць.

Зроблено багато роботи щодо вивчення, дослідження та облаштування інформаційними стендами парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва «Парк школи-інтернату» місцевого значення та пам'ятки архітектури місцевого значення «Палац баронів Гредлів», що у м.Сколе. Продовжуємо розвивати цей надзвичайно цікавий туристичний об’єкт.
Організовано та проведено сходження на вершини гір Парашка (1268м н.р.м.), Лопата (1210 м н.р.м.), Зелемінь (1177 м н.р.м.), Кудрявець (1242 м н.р.м.), Корчанка (1178 м н.р.м.), Високий Верх (1176 м н.р.м.).
На найвищу вершину Львівщини, гору Пікуй (1408 м н.р.м.), 7 липня 2021 року вийшли працівники національного природного парку «Сколівські Бескиди» та національного природного парку «Бойківщина». Отже, співпраця між нацпарками та розвиток туризму у них – на правильному шляху.
НПП «Сколівські Бескиди» має значний туристичний потенціал і всі передумови для розвитку рекреаційної діяльності.

Всесві́тній де́нь тури́зму — свято, що відзначається щорічно 27 вересня з метою популяризації туризму, висвітлення його внеску в економіку світової спільноти, розвитку зв'язків між народами різних країн. Свято встановлено Генеральною асамблеєю Всесвітньої туристської організації в 1979 році в місті Торремолінос, Іспанія.
На сьогоднішній день туризм став невід'ємною галуззю кожної країни світу, тому, що він є одним з найбільш динамічних і прибуткових серед усіх галузей світової економіки, сприяє зміцненню і поширенню економічних, соціальних і культурних зв'язків. Про глобальність та пріоритетність туризму у світовій економіці свідчить те, що на його частку припадає 5% світового ВВП, 6% від загального обсягу експорту, і він забезпечує роботою кожну дванадцяту людину в країнах з розвиненою і зростаючою економікою.

Леся Джуфер,
провідний інженер з рекреаційного благоустрою