Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти
Теоретичний курс з живцювання смородини взимку
Хочете доповнити Ваш плодовий сад дуже цінною рослиною? Рекомендуємо виростити посадковий матеріал смородини самостійно або придбати весною, вже стандартні саджанці, у Крушельницькому лісництві НПП «Сколівські Бескиди».
Особливості методу розмножування смородини живцями. Нарізку живців проводять з січня по березень. Розмножувати культуру нескладно, а вкорінення можна проводити практично всю зиму.
Укорінювати рекомендується винятково в скляній тарі, оскільки зручні пластикові ємності виділяють отруту. Якщо дотримуватися всіх правил догляду за чорною смородиною, живці якої були нарізані взимку, то в травні посадковий матеріал вже буде мати повноцінні листки і міцну кореневу систему.
Заготівля живців. Розмноження смородини живцями взимку вимагає ретельних підготовчих робіт. Найважливіше, на що варто звернути увагу, – це підготовка самих живців. Обрізати відростки варто з тих кущів смородини, які плодоносили найкраще, а урожай був найсмачнішим. Довжина повинна бути не більше 20 см. Якщо посадковий матеріал здерев’янілий, то деревина на ньому має бути добре сформованою і без механічних пошкоджень. Правильно обрізаний матеріал – запорука успішного живцювання смородини взимку. Перший надріз під кутом відбувається під нижньою брунькою, другий – на один сантиметр вище верхньої бруньки.
Безпосереднє укорінення. Найкраще укорінювати смородину у скляній тарі. Для того, щоб утворилися корінці, зрізи однорічних живців треба занурити у воду. Відрізнити однорічні від старших гілочок досить просто – вони набагато світліші. Вода у тарі повинна бути трошки підсолоджена, для цього підійде цукор або мед. Живці розміщують на підвіконні, в теплому місці. Щоб культура не переохолоджувалася, рекомендується під банку підставити шматочок пінопласту. Перші корінці почнуть з’являтися через 25 днів. Коли коренева система добре сформується, можна пересаджувати живці в землю.
Продовжити вирощування краще в паперових горщиках з коричневого пакувального паперу. Горщики розташовують у дерев’яних ящиках, добре утеплених. Важливо стежити, щоб взимку не відбувалося переохолодження культури. Поливають землю рясно, не допускаючи пересихання.
Висадка у відкритий ґрунт та догляд за саджанцями. Якщо розмноження чорної смородини проводиться живцями взимку, то посадку здійснюють якомога раніше навесні – до того, як почнуть розпускатися бруньки. Ділянка, де будуть проростати живці, повинна бути рівною, удобреною і добре перекопаною. Саджанці кладуть в посадковій ямі під невеликим кутом, залишаючи над поверхнею 2-3 бруньки. Відстань між кущами чорної смородини має бути не менше 20 см. Щоб надалі не було проблем з доглядом за культурою, рекомендується робити невеликі доріжки між рядами.
Після висаджування живців, ґрунт ущільнюється руками і рясно поливається відстояною водою. Протягом літа полив і мульчування землі здійснюють приблизно 1 раз на місяць. Після того, як живцеві кущики добре приживуться, потрібно підживити їх органічними добривами.
При доброму догляді за саджанцями, восени їх можна пересаджувати на постійне місце в саду. Якщо ж рослина погано вкоренилася, то краще ще на рік залишити культуру в спокої.
А чи знаєте Ви про те, що денну потребу людини у вітаміні С можна задовольнити, з’ївши всього 35-40 ягід чорної смородини? А про те, що вітамін Е, яким теж багата смородина, називають вітаміном молодості? А ще про те, що в смородині виявлені сильні фітонциди, що вбивають ряд вірусів, зокрема вірус грипу? Виходить, що у нас в садах не просто кущі з смачними ягодами, з яких ми готуємо желе, варення, заморожуємо на зиму, а ціла природна аптека!!!
Леся Джуфер,
провідний інженер з лісовідновлення
НПП «Сколівські Бескиди»