Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Спільні дослідження старовікових лісів Сколівських Бескидів

Науковці Інституту екології Карпат НАН України (екологи О.Марискевич, І.Шпаківська, В.Козловський та грунтознавець Є. Пука) і співробітники НПП Сколівські Бескиди (М.Коханець, О.Леневич) провели польові дослідженні ґрунтів на двох постійних пробних площах Парку в старовікових лісах Сколівського лісництва НПП «Сколівські Бескиди».


Було закладено ґрунтові розрізи в 12 кварталі (виділи 31 та 32) Сколівського лісництва в ялицево-букових лісах віком 170-180 років, зроблено детальні описи генетичних горизонтів ґрунтового профілю бурих лісових ґрунтів і відібрано зразки для проведення лабораторних аналізів.

Для з’ясування процесів нагромадження та розкладу органічної речовини в старовікових лісах було проведено обліки мертвої деревини та відібрано лісову підстилку.
Додатково було проведено відбір зразків ґрунту для дослідження впливу спонтанної сильватизації галявин (колишні сіножаті), на яких впродовж 20 років після створення НПП «Сколівські Бескиди» відбувається самозаліснення хвойними (ялицею, ялиною) та листяними (клен-явір, береза) породами дерев. На підставі візуального аналізу морфологічних властивостей ґрунтових розрізів в дерново-буроземних ґрунтах галявин, було встановлено, що під впливом біогруп дерев різного віку, які формуються на краях біогалявини, відбувається поступовий процес зміни дерново-буроземних ґрунтів на бурі лісові ґрунти, який супроводжується формування на поверхні ґрунтів горизонту лісової підстилки замість горизонту трав’яної повсті, зміною потужності, щільності та забарвлення гумусового горизонту.
Під час проведення досліджень ґрунтового покриву Парку використано сучасні підходи щодо встановлення генезису, географічного поширення, складу та властивостей ґрунтів Карпатської буроземної області, а також визначення потреб охорони ґрунтів, які наведено в таких монографічних опрацюваннях як: Ґрунти Львівської області: колективна монографія / за ред. С.П.Позняка. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2020. – 424 с. та Skiba S., Drewnik M., Prędki R., Szmuc R., 1998. Gleby Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Monografie Bieszczadzkie, 2, Ustrzyki Dolne, 88 (+ Mapa Gleb BdPN w skali 1:50 000).

Результати спільних досліджень будуть використані в «Літописі природи» для моніторингу стану ґрунтів на постійних пробних площах НПП» Сколівські Бескиди» та часових особливостей формування природних лісових екосистем внаслідок спонтанної сильватизації колишніх сіножатей.

Марискевич О.Г., Шпаківська І.М.,
Інститут екології Карпат НАН України, НПП "Сколівські Бескиди"

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт