Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти
Шкідливість спалювання сухої рослинності
Під такою назвою пройшов екологічний урок в 6-А класі Сколівської академічної гімназії.
У більшості населення навесні прийнято спалювати торішню траву, а восени - опале листя. Чим шкідливе спалювання сухої трави? Саме цьому була посвячена презентація, яка була представлена учням.
Мета цього уроку: донести до дітей шкідливість спалювання сухої рослинності та відповідальність за ці дії.
Цей урок проходив в рамках екопроекту "Покращення якості подачі екологічних знань, придбання спеціального обладнання для пропаганди природоохоронних знань" від Департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА.
Шкода від сухої трави багатолика і надзвичайно небезпечна. На превеликий жаль, ми дуже рідко надає цьому ваги. При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок хімічних речовин. Це пил, окиси азоту, угарний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин. З травою як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. Постійно подразнюваний димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти.
Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання сухої трави призводить до таких загроз:
1. При спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на інші природні ділянки, що веде, в свою чергу до порушення законодавства і знищення диких рослин та тварин. Саме із спалювання стерні на полях починається більшість степових пожеж.
2. Аналогічним чином, існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків.
3. При випалюванні сухої трави травмується коріння багаторічних трав, паростки дерев, насіння; гинуть комахи та інші тварини, що зимують у верхніх шарах грунту. Найгірше те, що при весняному палі можуть знищуватись ранньоквітучі весняні рослини (первоцвіти), всі види яких знаходяться під охороною законодавства.
4. Якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза. Дим і вогонь являються напівпровідниками і за відповідних умов здатні стати причиною закорочення ЛЕП, що несе за собою руйнівні наслідки для цілих населених пунктів, промисловості, регіонів.
5. В туманні дні дим від вогнищ може утворювати смог і на довго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП, аварій. Окрім того, потрапляючи у легені, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини.
Якщо горить суха трава, підпал має бути негайно припинений, рекомендується негайно загасити полум’я підручними засобами, а якщо це неможливо – викликати пожежних (101).
В кінці уроку діти змогли висловити свою думку та всі вони запевнили, що цей урок був дуже корисним.
Марина Приндак,
інженер з еколого-освітньої роботи
НПП "Сколівські Бескиди"