Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти
Шкідлива рослина – борщівник Сосновського!
Розпочався сезон цвітіння небезпечного та отруйного бур’яну – борщівника Сосновського, який здатний спричинити важкі опіки. Ми всі бачимо, як він дуже швидко поширюється .
Борщівник Сосновського — багаторічна рослина родини зонтичних, що виглядає, наче величезний кріп, і сягає 2-3 метрів заввишки, має товсте порожнисте стебло, великі перисті листки. Стебла, листя і квіти борщівника містять фуранокумарини. Ці речовини різко підвищують чутливість людського організму до ультрафіолетового випромінювання. Тобто досить торкнутися до рослини чи забризкати шкіру її соком, а потім уражене місце виставити на сонце — і опік гарантований. Підступність борщівника в тому, що, на відміну від кропиви, яка жалить, одразу реакція в результаті опіку проявляється через кілька годин. Спочатку шкіра червоніє, потім виникають біль, набряк. З’являються пухирі, наповнені прозорою рідиною. Вони можуть збільшуватися кілька днів, захоплюючи все нові ділянки шкіри. Опіки, отримані від цієї рослини, глибокі, заживають повільно, залишаючи темні пігментні плями. При ураженні великої ділянки тіла людину морозить, нудить, підвищується температура. Борщівник Сосновського викликає й алергічні реакції. У хворих на астму він може спровокувати напад задухи.
Ця рослина, завдяки потужній наземній масі, витісняє інших представників флори з території і не дає їм розвиватись, повністю займає свій ареал зростання. Він легко пристосовується до будь-яких умов, йому не страшні ні заморозки, ні посухи, росте на будь-якому ґрунті. Насіння борщівника розноситься вітром і водою. Борщівник поширюється вздовж смуг автомобільних та залізничних шляхів, узбіччь польових доріг, на пустирях, сміттєзвалищах, присадибних і дачних ділянках, обочинах лісів, заплавах річок і струмків.
Оскільки борщівник є небезпечним видом, необхідно регулярно вживати заходи для запобігання його поширенню: систематичне скошування, зрізування товстих коренів на глибині 10-15 сантиметрів, що забезпечує знищення рослини, випас худоби.
При зустрічі із борщівником Сосновського слід пам’ятати основні правила:
- Не торкайтесь до оманливо м'якого листя борщівника Сосновського оголеними руками!
- Не дозволяйте дітям зривати листя борщівника чи бавитись ним улітку
- Попереджати про небезпечну рослину чужих і власних дітей
- Не використовуйте листя борщівника як серветки, ніколи не витирайте ним руки чи ноги
- Працюйте з рослиною тільки в щільному одязі та гумових рукавичках.
Лях Ірина, науковий співробітник
НПП «Сколівські Бескиди»