Рослини, які борються із вірусами

З приходом весни дуже поширеними явищами є простудні захворювання: ГРВІ, грип та на даний час коронавірус. Імунна система людини ослаблена, тому вона піддається впливу різноманітних вірусів і бактерій. При лікуванні застуди рослини та трав′яні збори (суміш з декількох цілющих трав), можуть бути як осовним так і допоміжним засобом.

На противагу синтетичним, рослинні антибіотики очищають і зміцнюють організм, сприяють зміцненню імунної системи. Один з найсильніших природних антибіотиків – це всім відомий хрін, який руйнує оболонки клітин мікробів-збудників.
- Натріть корінь хрону, змішайте з такою ж кількістю цукру і залиште в теплому місці на 12 годин. Отриманий сік потім процідіть і приймайте по столовій ложці щогодини.
-Прополіс теж є сильним імуномодулятором і природним антибіотиком широкого спектру дії. Щоб не захворіти в розпал інфекцій, приймайте настоянку прополісу по 10 крапель на 1 ст. води 3 рази на день протягом місяця.
Класичне малиновее варення та липовий цвіт – лідери за вмістом природних саліцилатів (протизапальних компонентів). До цього ряду належить і кора верби, яка вважається матір’ю аспірину.
Із малинового варення можна робити смачні чаї, додаючи до нього теплої води.

Цвіт липи потрібно запарювати в термосі: 2 ст.л. цвіту залити склянкою окропу й настояти одну годину.
Корені та кору верби потрібно варити. 1 ч.л. верби спершу залити 1 скланкою окропу, настояти півгодини і прокип’ятити на маленькому вогні 20-30 хв.
Важливо!
Пити відвари потрібно часто і потрохи: пару ковтків щогодини. До таких чаїв добре додавати мед, якщо у вас немає на нього алергії.

У своїх оранжевих ягідках шипшина містить більше вітаміну С, ніж смородина та лимон, а також вона містить каротин, кальцій, калій, марганець, мідь, залізо, фосфор, яблучну, лимону кислоти, пектин, антиоксиданти та інші корисні елементи. Прийом засобів на основі шипшини зміцнює імунітет, допомагає справлятися з різними інфекційними та простудними захворюваннями; сприяє припиненню запальних процесів, що протікають в організмі, надає тонізувальну дію (підвищує працездатність).
Подрібнену шипшину покладіть до термоса і залийте окропом із розрахунку 1 ст. л. на 2 склянки окропу. Настоюйте 12 годин і перед вживанням настій процідіть.
Календула лікарська (настоянка) – відмінний засіб для полоскання горла.
Ромашковий настій можна вживати як чай і полоскати ним горло.
6 ст. л. сухого цвіту ромашки залийте 500 мл окропу і потримайте 15 хв на малому вогні або водяній бані. Охололий настій процідіть і полощіть горло кожні дві години.

Чебрець має протизапальну, протимікробну та потогінну дію. Рослина відома як ефективний відхаркувальний засіб: вона швидко та легко допомагає очистити легені від слизу. Завдяки своїм цілющим властивостям чебрець лікує захворювання горла, запальні процеси легень, бронхів, верхніх дихальних шляхів.
1 ч. л. сухої трави чебрецю заливають окропом, накривають і настоюють протягом 10 хв.

Цілющі властивості ехінацеї пурпурової виявляються у протизапальній та протимікробній дії. Рослина є дієвим засобом підвищення імунітету. Профілактичне застосування ехінацеї знижує ризик захворювання грипом чи застудою, а вживання рослини під час хвороби скорочує термін недуги.
Рекомендується приймати чай з ехінацеї: 2 ч. л. трави заливають 0,5 л окропу та настоюють 40 хв. Для профілактики простудних захворювань достатньо вживати по чашці на день. А щоб використовувати чай як лікувальний засіб, дозу збільшують у три рази.

Листя смородини чорної є одним з основних компонентів різноманітних фітозборів, що призначаються при застуді. Це зумовлено великим вмістом вітаміну С та поліфенольних сполук. Смородиновий чай фахівці рекомендують вживати в період сезонних епідемій, щоб насичувати організм вітаміном С та підвищувати його захисні сили проти вірусів і бактерій.
Чаї та настої з листя смородини допомагають знизити температуру тіла, позбавляють від симптомів застуди, сприяють швидкому виведенню мокротиння з верхніх дихальних шляхів та очищенню горла відбактерій.
Для приготування протизастудного чаю по 1 ч. л. Листя смородини та малини заливають склянкою кип’ятку, настоюють 15–20 хв. Вживають по 3–4 склянки на добу.

Втім, це далеко не все, а лише частина рослин, які надають користь при лікуванні застуди.
Беручись до лікування травами, пам’ятайте, що це також ліки! І ставлення має бути відповідне.
1. Не вживайте трави безконтрольно.
2. Прислухайтеся до рекомендацій лікаря.
3. Дізнайтеся про побічні ефекти та сумісність з іншими ліками.

Лях Ірина,
науквоий співробітник