Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Річки Сколівських Бескидів

Річка Стрий. Свій початок річка Стрий бере у горах Карпатах, на західному схилі гори Явірник на висоті 1405 метрів, і несе свої води по території Львівської області впадаючи у річку Дністер. По своєму характеру це стрімка гірська річка. У верхній течії ширина русла становить 10-30 м та до 150 м у нижній частині.

Свою назву річка, згідно легенди, отримала від слова стрий – так на Галичині називають батькових братів. Звісно, що таке пояснення не є науково обґрунтованим, а є лише народним фольклором. В саму основу слова покладене звукосполучення «стр», яке утворює цілий комплекс загальних слів, пов’язаних з назвами поселень та річок Так до споріднених слів можна віднести слова – струмок, бистрина, струмінь, стрімкий, стрижень, а також Стрибог. Та за загальносприйнятною думкою корінь слова походить від індоєвропейського «ср», яке має наступні значення струя, текуча вода, текти, крутизна, швидкість. Існує також версія, що слово стрий походить від скіфсько-сарматського слова, яке мало значення «швидкий».

Потоки ріки отримують живлення в основному за рахунок снігів та дощів. Для цієї річки характерні весняні та літньо-осінні паводки. Льодостав триває в період з листопада до середини березня.

Вздовж берегів річки ростуть хвойні та мішані ліси. По берегах річки розташувалися такі міста як Стрий, Турка, Жидачів.

Глибина річки невелика і коливається в межах від 0,8 до 3, 0 м. Швидкість течії 0,1 – 2,0 м/сек. Русло річки звивисте із великими відкладеннями піску та гравію.

Річка Опір. В селі Опорець Воловецького району Закарпатської області бере свій початок гірська річка Опір. Протікає ця річка через Сколівський район минаючи такі гірськолижні курортні містечка як Опорець, Славське, Тухля, Гребенів, Сколе. Трохи нижче села Верхнє Синьовидне Опір впадає у річку Стрий.

Площа басейну річки складає 843 кв. км., а довжина її дорівнює 58 кілометрам. Річку Опір живлять 8 інших річок та 31 потічок, загальна довжина яких складає 94 км.

Велика Річка. Наступною річкою, яка привертає нашу увагу є Велика Річка. Ця невелика річка є правою притокою річки Опір. Свій початок Велика Річка бере на північному схилі гори Парашки і впадає в річку Опір поблизу села Корчин. З правого боку річки знаходиться Гора Кичера висотою 938, 3 м., а з лівого гора Дзял висота якої сягає 899, 3 м.

На Великий Річці розташований водоспад Гуркало. Його висота сягає 5-ти метрів. Водоспад утворився в місці прориву палеогенних пісковиків. В самому низу водоспаду утворилося невелике озеро діаметр якого сягає десь приблизно 10 метрів. Вода в озері досить прохолодна, але влітку тут можна скупатися.

Біля водоспаду є декілька мальовничих галявин, на яких мандрівники та відпочиваючі можуть розбити намети для відпочинку та ночівлі. Водоспад Гуркало розташований на відстані 6 км. від села Корчин. Якщо Ви пройдете трохи вище проти течії річки, то маєте можливість полюбуватися ще одним водоспадом, який називають Малим Гуркалом.

Якщо на дворі гарна і сонячна погода, то до обох водоспадів можна дістатися на автотранспорті. Але коли дощить, то Велика Річка стає повноводною і бурхливою, і до водоспадів можна дістатися лише пішки.

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт