Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Отруйні рослини Сколівських Бескид

У флорі Сколівських Бескидах нараховується близько 100 видів отруйних рослин. Встановлено, що токсичність певних видів залежить від умов зростання, зокрема від характеру ґрунту, погодних умов протягом року, стадії розвитку, фенофази. Так, багато астрагалів стають отруйними на ґрунтах з підвищеним вмістом селену, у тварин спостерігається недокрів’я, розмягшення ратиць, рогів, випадіння волосся.

Токсичні властивості рослин по різному впливають на різні групи тварин. Так, отруйна для людини беладонна цілком нешкідлива для гризунів, курей, дроздів та інших птахів, але отруйна для качок та курчат. Отруйні ягоди конвалії не шкідливі для лисиць, собак, вовків і використовується цими тваринами для звільнення від глистів, а чемерицю інколи поїдають олені.
Значна кількість отруйних рослин є причиною отруєння людей і тварин. Особливо слід зупинитися на лікарських отруєннях при неправильному застосуванні і передозуванні конвалії травневої, наперсника, валер’яни, чемериці, беладонни, щитника чоловічого та ін. Інколи токсичний вплив є наслідком вдихання отруйних речовин (дистанційне отруєння черемхою, ароїдними). Контактне ураження шкіри і слизових оболонок протікають по типу сильних алергічних реакцій (кропива, борщівник, молочаї, чернець, вовче лико звичайне та ін.).

Респіраторно-контактне виробниче отруєння спостерігається при вирощуванні, заготівлі та переробці рослинної сировини (тютюн, чистотіл, червоний перець та ін.). Професійне захворювання майстрів по обробці тису пов’язане з виробництвом облицювального шпону із цього дерева.. Отруйним для людини є молоко і м’ясо внаслідок поїдання тваринами цих рослин.
Респіраторні (дистанційні) отруєння до втрати свідомості спостерігаються при тривалому вдиханні повітря в оточенні черемхи, маків, лілії, люпину, жовтеців.
Загибель худоби, втрата приросту, випадки безпліддя, зниження лактації спостерігається від поїдання хвощу, молочаїв, повитиці, полину, пижми, маруни.
Деякі токсини виявляють кумулятивну дію, поступово локалізуючись в організмі при наднормовому застосуванні. Це зокрема токсини жабрію, орляку, наперсника.

Окремі рослини виявляють фотосенсибілізуючий ефект, коли під їхньою дією виникає чутливість до дії ультрафіолетового опромінення. Таке спостерігається при поїданні тваринами багатьох борщівників, а також звіробою, гречихи, проса, конюшини. Переважно страждають тварини з білою шерстю (вовною) та люди з індивідуальною чутливістю до ультрафіолету, як правило це блондини, альбіноси.
Боротьба з отруйними рослинами, їх знищення не завжди доцільні, оскільки ці рослини є джерелом незамінних речовин – лікарських, інсектицидних. Фітотоксини використовуються людиною як лікувальні і профілактичні засоби при багатьох захворюваннях. Багато отруйних рослин є корисними компонентами природних екосистем (нектароноси, мікоризоутворювачі, лікарські для диких тварин та ін).
Тому питання про охорону і раціональне використання всього розмаїття отруйних рослин є актуальною частиною підняття рівня екологічної культури населення.

Лях І.В.
науковий співробітник
НПП «Сколівські Бескиди»

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт