Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти
Не рубай ялинку!
Незабаром Новий рік та Різдвяні свята, атрибутами яких вважається новорічна ялинка. Але чи задумуємось над тим, якої шкоди природі приносить така, запозичена з-за кордону, традиція?
З давніх-давен на Україні зустрічали ці свята з вівсяним чи пшеничним дідухом. Та й тепер багато хто дотримується цієї традиції.
Звичайно, дуже урочиста атмосфера створюється при наявності лісової красуні. Але через кілька днів, натішившись її чарівністю, вдихнувши тепло хвойного аромату її пожовклу і висохлу безжально викидають на сміття…
Однак, не обов'язково її зрубувати. Можна прикрасити її ростучу, посадивши біля хати. У крайньому випадку можна прикрасити кімнату акуратно зрізаною ялицевою гілкою чи букетом з хвойних гілок.
Вік дерева, яке зрубують на новорічну ялинку, - 10-15 років, а воно могло б рости сотні років, виконуючи при цьому свої головні функції, а саме:
- очищувати повітря і збагачувати його киснем;
- попереджувати ерозію ґрунтів своєю потужною кореневою системою;
- регулювати водний режим території;
- перешкоджати буревіям;
- і врешті-решт, накопичувати цінну деревину.
Відомо, що з води і вуглекислого газу при сонячному світлі в зелених органах рослин відбувається синтез органічної речовини, при цьому виділяється необхідний для всього живого кисень. Для відтворення кілограму сухої деревини рослина засвоює близько 700 літрів вуглекислого газу. А за своє життя ялиця, яка досягла віку стиглості, накопичила запас деревини 5-7 м3, переробила сотні тисяч літрів СО2 і виділила відповідну кількість кисню.
Деревина ялиці – цінний будівельний матеріал, має високі резонансні властивості.
Із ялицевої живиці отримують бальзам – добрий ранозагоювальний засіб та імерсійну олію, що використовують в мікротехніці. Крім того ялиця має широке використання в медицині. З насіння ялиці виготовляють високоякісні лаки та фарби.
Тож знаючи це все, чи варто заради кількаденної утіхи нищити лісові красуні. Треба пам'ятати, що несвідомих лісопорушників чекають великі проблеми. За незаконну вирубку сироростучих дерев на території НПП «Сколівські Бескиди» порушника притягається до кримінальної відповідальності.
Охорону лісових насаджень здійснюють працівники служби державної охорони природозаповідного фонду, особливо напередодні та під час новорічних свят. Створені рейдові групи. Тож, вважайте, шановні, не зіпсуйте собі Свята!
Дайте можливість побачити ялицю своїм нащадкам.
Леся Джуфер, провідний інженер з лісовідновлення
НПП «Сколівські Бескиди»