Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


НЕ ПАЛІТЬ СУХУ ТРАВУ, ЦЕ ЗАГРОЖУЄ ДОВКІЛЛЮ ТА ЗДОРОВ’Ю ЛЮДЕЙ !!!

Хроніка однієї з низки пожеж сухою весною 2020 року на території Сколівських Бескидів. Ілюстрація, до чого може призвести «звичне для горян» випалювання сухих минулорічних бур'янів на полях та сіножатях з чисто естетичної точки зору «бо нефайно виглядає» або утилітарної «це дозволить знищити насіння бур’янів». Тепер про наслідки поціновувачів «гарного вигляду» з вікон будинків,мешканцям с.Козьовабуде ще довго нагадувати згорілий ліс.
Отож, 8 квітня, було підпалено суху траву на сіножаті поблизу узлісся.

Вогонь з поля швидко перекинувся на чагарникову ділянку, звідки - на площу зрубу, де раніше вже була проведена посадка лісу працівниками лісового господарства.

Приборкати вогонь вдалось пізно-пізно вночі, на сайті ДСНС Сколівського району навіть можна перегляну відео цієї пожежі, яка загалом знищила рослинний покрив на близько 4 га земель (https://www.facebook.com/235233860286426/videos/286328112357241/).

Однак, це ще не був кінець нищівній пожежі. На наступний день, 9 квітня, у першій половині дня спалахів вогнищ ще не фіксувалось на пошкодженій вогнем ділянці. Але усі зарано втішились…

В другій половині дня з посиленням вітру, до того ж поривчастого,знову спалахнула пожежа, яку довелося гасити.


Пожежа та їх наслідки є дуже негативними для гірських територій. Адже знищено вогнем не просто ділянку лісу, аландшафтну екосистему, сформовану багатьма роками з різними видами впливуяк антропогенних (система господарювання) так і природних (біотичних та абіотичних)факторів.
На превеликий жаль, причинами виникнення пожеж є різні чинники, це може бути необдумана, а подекуди й спеціально вмотивована поведінка людей з вогнем (спалювання сухої трави та листя), порушення правил пожежної безпеки на природі під час відпочинкугруп туристів та природні явища, а саме блискавки чи самозаймання торфовищ. Відомо, що 90% пожеж виникає з вини людини і тільки 7-8% спричинені природними факторами(http://www.stryi-lisgosp.com.ua/).
Натепер втрати екологічних послуг екосистем внаслідок необдуманого випалювання сухої трави потребуються оцінювання і бажано у грошовому еквіваленті. Це потрібно для розрахунку суми втрат від самовільних підпалів для відшкодування збитків, адже зараз самовільне випалювання рослинності або її залишків, згідно ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, карається накладенням штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто від 170 до 340 гривень).
Тому з метою подальшого вивчення впливу пожеж на втрати екосистемних послуг, зокрема біорізноманіття, порушення біогеохімічних циклів, зміни властивостей ґрунтів, емісії парникових газів до атмосфери, засприяння адміністрації ДП Сколівський лісгосп, планується на цьому згарищі провести наукові дослідження. Пробні площі будуть закладені з метою вивчення наслідків пожежі на усіх ділянках: сінокіс, зруб, де була проведена посадка лісу, лісова ділянка, яка пошкоджені вогнем, а для порівняння буде підібрано контроль в межах сіножаті та лісової ділянки, що не зазнализгубного впливу від вогню. Отримані результати стануть доповненням до попередньо проведених наукових досліджень.
Це будуть спільні дослідження співробітників Парку та науковців Інституту екології Карпат НАН України.
Наостанок варто нагадати, що такі пожежі згубно впливають на здоров’я людей. Під час згоряння 1 тонни рослинних решток у повітря вивільняється більше 9 кг мікрочасточок диму. До їх складу входять пил, окис азоту, вуглекислий газ, важкі метали тощо. З решток, що потім тліють без доступу кисню, виділяється бензопрен, що може викликати онкологічні захворювання у людини. Крім того, з димом у повітря вивільняються діоксини - одні з найбільш токсичних для людини речовин. Густий чорний дим від тління одноразового посуду, пакетів, упакувань містить канцерогенні речовини – поліароматичні вуглеводні. Усі ці сполуки негативно впливають на органи дихання, можуть призводити до гострого отруєння під час пожежі і до розвитку хронічних захворювань згодом (бронхіти, астма, новоутворення гортані тощо). Тому люди, які необдумано випалюють траву чи спалюють рослинні рештки наражають на небезпеку не лише своє здоров’я, але й здоров’я оточуючих.

Ірина Шпаківська,
к.б.н., с.н.с.,в.о. завідувача відділу екосистемологіїІнституту екології Карпат НАН України.

Оксана Леневич,
к.б.н., науковий співробітник
НПП «Сколівсьуі Бескиди»

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт