Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти
Ліси для суспільства – ліси без бар’єрів
6-8 вересня 2016 року відбулась навчальна поїздка для представників лісового господарства України в регіон Пряшів Словаччина в рамках програми «SK08 Транскордонна співпраця» Норвезького механізму 2009-2014 щодо спільної реалізації з партнерами Словаччини, України та Норвегії проекту СВС01013 «FORSOC: Ліси для суспільства – ліси без бар’єрів».
Метою проекту є створення умов та проведення заходів, націлених на вивчення природної та культурної спадщини та підвищення обізнаності щодо ключової ролі лісів у забезпеченні сталості на планеті та необхідності відповідального громадянства. Крім цього, завданням проекту є покращення рівня знань про ліси та їх цінності та продукти та поглиблення розуміння природи, особливо серед молоді. Партнерами з української сторони в цьому проекті є ГО «Агенство сприяння сталрому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА», Національний природний парк «Зачарований край» та Закарпатське управління лісового та мисливського господарства.
В рамках поїздки учасники відвідали село Ждяр, яке відноситься до «скарбів» Словаччини, є типовим підтатранським гірським селом з його традиціями, звичаями, фольклором і культурою. Має особливу народну архітектуру, гірську забудову і типову гірську моноструктурність. Уся прилегла територія входить до охоронюваної території TANAP (Татранського національного парку), природного заповіднику Голіашов, природного заповіднику Беліанські Татри, Юнеско та PRL’A (PAMIATKOWA REZERVACIA ARCHITEKTURY - заповідна пам’ятка народної архітектури).
Також учасники поїздки взяли участь у сплаві по річці Дунаєць на традиційних дерев’яних плотах через найбільший природний каньйон в Центральній Європі милуючись мальовничими пейзажами Пієнінського парку в Замагурі. Сплав Починається на території пансіонату Плтнік біля села Червоний Клаштор. Сплав має довжину 9 км та займає близько 1,5 години, а закінчується на словацько-польському кордоні біля села Лєсніца.
Пізніше учасники поїздки відвідали Беліанські печеру. Це найбільша сталактитова печера у Високих і Белянських Татрах та єдина, котра відкрита для вільного відвідування туристами, а тому належить до числа найбільш відвідуваних печер в Словаччині. Вхід в печеру знаходиться на висоті 890 метрів, її довжина - 3641 метр, а перепад висот досягає 160 метрів. На додаток до цікавих печерних утворень, Белянська печера славиться своїм оркестром водяних крапель. Одна із зупинок ескурсійного маршруту відбувається в так званій Концертній залі печери, яка була так названа через чистий звук крапель води, що падають на поверхню печерного озерця. А завдяки чудовій акустиці зали, звук падаючих крапель чується особливо глибоко. В цій залі періодично організовуються музичні концерти класичної музики.
В рамках виконання програми поїздки буві відвідано також музей Татранського національного парку Татранська Ломніца, який продовжує традиції, що сягають 1883 року, коли Угорське Карпаське Товариство створило Карпаський музей у Попраді. Музей знайомить відвідувачів з природжою та історією Татар, закликає їх збереження. Виставкова площа поділяється на відділи природничих наук, охорони природи, історії та етнографії. Експозиція природничого відділу дає інформацію про геологічну будову, склад флори і фауни Західних, Високих і Беліанських Татр. Природоохоронний відділ представляє історію розвитку галузі охорони природи у Високих Татрах, діяльність Гірської служби та поточні дослідження в національному парку. В історичному розділі представлені заселені території Татр і вплив людської діяльності на навколишнє приодне середовище. Етнографічний розділ, що має назву «Від колиски до могили» показує матеріальну і духовну культуру населення сіл Татр.
Не могли учасники візиту не відвідати Спішську капітулу. Воно є церковним містечком, розташованим на пагорбі, та було розбудовано навколо церкви у 12-му столітті. З середини 13-го століття там знаходилися спішські пріорати, капітолій та місц5е паломництва віруючих. Спішська Капітула є міською пам’яткою, що охороняється. Візитівкою села є собор св.. Мартіна пізньої романської епохи, побудований у 1245-1273 рр. з двома вежами. Вівтар і неф були продовжені готичною будівлею (каплиця Запольського). Собор має особливо цінний інтер’єр – готичні вівтарі, статуї, надгробні дошки, чаші, дзвони і т.п. Фрески 1317 року демонструють коронацію корля Карла роберта. Тут розташована також найстаріші відома скульптура римського стилю в Словаччині – Leo аlbus.
Також делегацією було відвідано демонстраційні освітні об’єкти, які були створені в рамках програми співпраці з PRO POPULO. ТОВ PRO POPULO Попрад було засновано в 1991 році. З 1994 року управляє лісами і сільськогосподарськими угіддями, що належать риимо-католицькій церкві римсько-католицькій єпархії Спішської Подградьє. Організація є одним з партнерів проекту «Ліси для суспільства – ліси без бар’єрів». Вона бере участь в проектів через будівництво туристичної інфраструктури з демонстраційними навчальними об’єктами для екологічного туризму та лісової педагогіки (освітні природні стежки, об’єкти для дозвілля та спостереження, навчальні об’єкти, безбар’єрні елементи).
Поїздка була дуже цікавою та повчально і багато побаченого можна буде впровадити у нас. Щиро дякуємо за цю поїздку організаторам - Агентству сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «Форза».
Василь Приндак,
заступник директора з
наукової роботи
НПП «Сколівські Бескиди»