Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Лісова орхідея – гніздівка

Мандруючи літнім темним мішаним лісом, серед лісового різнобарв’я, можна побачити але дуже рідко рослинку з незвичним однотонним світло-коричневим забарвленням, що носить назву гніздівка. Свою назву отримала завдяки підземним органам (коріння), що утворюють кубло, схоже на пташине гніздо. Це унікальна лісова орхідея, але не така ефектна як інші представники родини (зозулинцем м’ясочервоним, любкою дволистою чи булаткою широколистою).


Ця рослина не містить хлорофілу, але вона не паразит, а сапрофіт. За способом живлення гніздівка схожа на шапинкові гриби, що ростуть на ґрунті в лісі. Як і гриби, вона живе за рахунок розпаду гнилих залишків рослин на поверхні ґрунту та в його верхніх шарах. У плодах гніздівки дозріває дрібненьке, наче пилок, насіння. У кожному плоді – понад тисячу насінин, що розносяться вітром. Надземний пагін зʼявляється після 9-10 року життя під землею, зацвітає на два місяці і всихає.

Побачити гніздівку в лісі непросто. Зазвичай квіти ростуть поодинці і лише зрідка – невеликими групами, далеко одна від одної. Якщо викопати гніздівку раніше, ніж висипалось насіння, вона більше ніколи не виросте на цьому місці. Тому рослина потребує охорони, саме тому, гніздівка звичайна, орхідея-сапрофіт занесена до Червоної книги України.

Кількість популяцій Орхідних на наших теренах поступово зменшується, а деякі види вже й зовсім зникли. Зриваючи квітку для букету чи просто так, просимо задуматись про те, скільки років має пройти, щоб зацвіла наступна.

Науковий відділ
НПП «Сколівські Бескиди»

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт