Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Роль лікувальних джерел у розвитку рекреації в урочищі Зелем’янка

Урочище «Зелем’янка»

Урочище «Зелем’янка» - один з найкрасивіших куточків НПП «Сколівські Бескиди», за кілька кроків від с. Гребенів, що на шляху до Славська. Та не тільки красою славиться ця земля, але й своїми цілющими джерелами, що посилали людям соляну ропу для зцілення. Зелем’янські лікувальні заклади славились не тільки на всю Галичину - про них говорила вся Європа. Прекрасні котеджі та, мов намальовані, вілли приймали на лікування сотні хворих.

Ще у 1906 році зукраїнізований чех Йовжі Шматер відкрив санаторій на Зелем’янці, на базі роп’яних вод джерела. Побудувавши красиві і зручні пансіонати, Шматер запросив до праці висококваліфікованих лікарів, дав роботу багатьом людям з Гребенова. Тут можна було приймати не тільки лікувальні процедури, але й добре відпочити. У 1906 році мінеральну воду було проаналізовано в лабораторії Спілки австрійських аптекарів у Відні, де було визнано її високу цінність. Повторно 1926 року у Львівському університеті це підтвердив доцент Генріх Рубенбауер. На Зелем'янці почали лікувати кістково-м'язові, нервові та серцеві недуги. Коментарем до старих фото можуть слугувати розповіді місцевих мешканців про 24 кам'яні ванни, наповнені водою з великим вмістом родону, та лікувальні грязі. У "Бальнеологічному довіднику С. Рокицького " з 1927 року Зелем'янка згадується поряд із Закопаним, Моршином, Трускавцем та іншими курортами Західної Європи. А до 1939 року курсував навіть причепний вагон Відень-Гребенів.

джерело в урочищі Зелем'янка

Тим, хто любить відпочинок на свіжому повітрі та джерела з мінеральними водами, радимо відвідати урочище Зелем'янка. Мінералізація води у цьому джерелі досягає 96%. Добиратись сюди досить зручно, адже тут проходить залізнична колія та дорога міжобласного значення.

Мар’яна Шолупата,
провідний інженер з рекреації та благоустрою
НПП «Сколівські Бескиди»

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт