Інвентаризація кажанів на території національного природного парку

Інвентаризація кажанів на території НПП Сколівські Бескиди

На території національного природного парку «Сколівські Бескиди» проводиться облік кажанів в рамках виконання проекту «Збереження Карпатських пралісів», впроваджуваного Українським товариством охорони птахів за участі та фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства. Облік кажанів проводиться за допомогою бет-кодерів – спеціальних приладів для запису і наступної розшифровки голосів.

У світі існує два основних підходи до моніторингу кажанів: акустичний моніторинг з використанням ультразвукових детекторів та візуальний моніторинг з обліком у літніх та зимових сховищах кажанів. Але ці способи є дистанційними і дають уривчасті дані про абсолютну та відносну чисельність кажанів на момент обліку, вони не дозволяють отримати дані про популяційну структуру цих тварин. В Україні найчастіше використовується облік кажанів у зимових сховищах. Єдиний та стандартизований підхід до моніторингу літнього населення кажанів в Україні відсутній. На багатьох природних територіях та об’єктах ПЗФ України видовий склад та структура населення кажанів досі залишаються нез’ясованими.

Інвентаризація кажанів на території НПП Сколівські Бескиди

Первинна інвентаризація, є першим кроком на шляху до подальшого моніторингу популяцій кажанів. При повторній інвентаризації на тій самій території через 2-4 роки ми можемо отримати дані про зміни цих параметрів у часі і, таким чином, здійснювати моніторинг літнього населення кажанів на даній території.

Кажани є одним з найчисленніших рядів ссавців, вони мають високий охоронний статус, і більшість видів вважаються рідкісними та зникаючими тваринами. В країнах Західної Європи кажани визнані важливими індикаторами стану природних екосистем. Адже кажани – це особливі тварини. Цих тваринок (яких у нас звикли називати летючими мишами,) бачила майже кожна людина у наших краях, але ніхто не чув. Це тому, що кажани видають лише ультразвуки високої частоти, і за їх допомогою орієнтуються. Це справжнє диво природи. Кажан посилає короткі (0,01-0,005 с) ультразвукові імпульси частотою від 30 до 70 тис. Гц (для порівняння: людина сприймає звуки частотою до 20 тис. Гц), а потім сприймає відбитий від навколишніх предметів сигнал (до речі, саме такий принцип покладено в основу сучасних сонарів). Це дозволяє йому полювати вночі майже у цілковитій темряві. Такі особливості екології кажанів значно ускладнюють їх вивчення. І лише спеціальні прилади бет-детектори дають можливість проводити повноцінний моніторинг цих тварин та вивчати стан їх поселень.

На сьогоднішній день уже охоплено території ПЗФ десятьма пробними площами, це і ліси, біогалявини, струмки та ін. Ще планується охопити територію п'ятьма пробними ділянками. Ці результати повинні б стати основою для подальшої чіткої оцінки змін, які відбуваються у популяціях рукокрилих, і це може бути здійснено шляхом моніторингу, включаючи оцінку деяких кількісних популяційних параметрів.

Василь Приндак,
заступник директора з наукової роботи