Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Інформація для науковців, натуралістів-волонтерів та аматорів, що цікавляться або досліджують природу

Значний антропогенний вплив на довкілля, зокрема на рослинний (спалювання сухостою, збір квітів у промислових цілях, внесення людиною в екосистему інвазивних видів та ін.) і тваринний світ (браконьєрство, утримання диких тварин в неволі, фактор турбування, що зумовлено спортивними та любительськими поїздками на квадро - і мотоциклах в не облаштованих для цього місцях та ін.), а також «зміна ландшафту» (незаконна та масштабна вирубка лісу, пожежі, забруднення річок, збільшення площі під забудову, в тому числі і туристичної інфраструктури (готелі, бази відпочинку, кемпінги тощо.), негативно позначається на функціонуванні та стійкості природних екосистем. Дедалі все більше видів рослин і тварин в боротьбі за виживання, під впливом біотичних та абіотичних факторів, а також масштабного впливу людини, мало не що дня змушені змінювати свої місця проживання на більш безпечні та придатні для життя території.
На сьогодні, збереження біорізноманіття є одним із найважливіших викликів для світової спільноти і потребує конкретних дій від кожного із нас. Проте для того, щоб ці дії були успішними, вони мають опиратися на перевірені дані щодо минулого, теперішнього і майбутнього станів біорізноманіття ( http://ukrbin.com/index.php?action=about&lang=2).
На сьогодні в Україні, серед універсальних баз даних з біорізноманіття, стандартам TDWG (https://www.tdwg.org/) відповідає лише Українська інформаційна мережа з біорізноманіття (UkrBIN) http://ukrbin.com/ (Юнаков, Сичак, 2019).
Що таке UkrBIN?
UkrBIN – це краудсорсингова платформа для накопичення та обміну даними з біорізноманіття у режимі вільного доступу. За допомогою UkrBIN кожен охочий має унікальну можливість долучитися до створення загальнонаціональної бази даних із біорізноманіття, дізнатися більше про поширення та чисельність видів рослин і тварин в Україні і світі та допомогти зберегти природний потенціал нашої планети. (http://ukrbin.com/)

UkrBIN − це веб-інструмент для:
• публікації і менеджмент первинних даних про знахідки;
• визначення видів;
• відстежування власних спостережень;
• створення карт і графіків поширення видів на основі спільних даних або власних даних;
• дослідження біологічних зв’язків між видами;
• експорту даних для подальшого аналізу
База даних UkrBIN отримує інформацію з декількох джерел. Це можуть бути дані з музейних або приватних колекцій та публічних спостережень (фотографії, обліки, дані з фотопастки та ін.). Дані які надходять від користувачів перш ніж потраплять у загальну базу даних проходять первинну очистку та верифікацію. Місцеві експерти перевіряють коректність визначення таксонів, зіставляючи отримані дані з узгодженим переліком для конкретної місцевості. Первинний аналіз даних потрібен для того, щоб потім їх завантажувати в мережу GBIF. Спостереження кожного учасника проекту додаються до загальної бази даних UkrBIN, яка є доступною для біологів, землевпорядників, екологів, природо охоронців і всіх небайдужих. У майбутньому ці дані стануть основою для кращого розуміння розподілу біоти в Україні та поза її межами.( http://ukrbin.com/)

Принцип дій… Користувач завантажує свої фотографії (вони можуть бути визначені або не визначені), які потрапляють на спільну платформу де її бачать інші користувачі. Також ці фотографії перевіряються експертами відповідної групи (орнітологи, мікологи, бріологи і ін.). Краудсорсингова ідея платформи дозволяє швидко обмінюватись інформацією, що дає можливість користувачу отримати вичерпну інформацію про вид на який було зроблено запит.
Оскільки дані містяться у базі то вони потрапляють «до більш масштабних досліджень». На основі достовірно зібраних даних та їх аналізу науковці зможуть зафіксувати наявність-відсутність і чисельність видів. І таким чином звичайна людина бере участь у дослідженні і паралельно вивчає як функціонує життя в природі.

Дані зібрані у рамках проекту UkrBIN, входять до складу найбільших міжнародних реєстрів даних із біорізноманіття Catalogue of Life та Глобальної інформаційної установи з біорізноманіття (GBIF), і будь-який внесок у UkrBIN одночасно збільшує наше розуміння розподілу, багатства й унікальності всього живого на Земній кулі.( http://ukrbin.com/)

Слід звернути увагу, що не допускаються до розгляду такі фотографії:
1. Культурних рослин (або їх частин) і домашніх тварин у неволі
2. Домашніх тварин, які випадково втекли за винятком здичавілих, які створюють стійкі природні популяції.
3. Лабораторних ліній тварин і рослин
4. Диких тварин і рослин, яких утримують/вирощують у штучних умовах.
5. Фотографії, які відображають жорстоке поводження з тваринами, сцени вбивства і полювання не допускаються (http://ukrbin.com/)
Більш вичерпну інформацію можна переглянути на сайті http://ukrbin.com/ , а також Як долучитися? (зареєструватися на UkrBIN); Як правильно зробити фото?.( Див. Правила підготовки фото) та Як не порушити авторські права? (посилатися на UkrBIN http://www.ukrbin.com )

Джерело

1. http://ukrbin.com/index.php?action=about&lang=2
2. Юнаков М.М. UkrBIN – платформа національної мережі інформації з біорізноманіття / М. М. Юнаков, Н. М. Сичак // Наукові основи збереження біотичної різноманітності. Матеріали IІI (XIV) міжнародної наукової конференції молодих учених (Львів, 15-16 жовтня 2019 року) – Львів. – 2019. – С. 15-19.

Оксана Леневич,
к.б.н., науковий співробітник
НПП «Сколівські Бескиди»

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт