Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Гармонія далекосхідна

Нещодавно в урочищі "Манмансталь" Майданського лісництва на господарських будівлях виявлено тисячі цікавих комах з родини сонечкові (кокцинеліди). Різні види сонечок зимують в різноманітних щілинах будівель, на дахах, під підлогою тощо. В лісах можуть у великих кількостях збиратися в дуплах дерев. Придатні для зимівлі місця позначають своєрідними феромонами, де можуть зосереджуватися з року в рік.


У нашому випадку в пошуках місць, придатних до зимівлі, зібралися велика кількість особин інвазійного виду гармонії далекосхідної. Цей вид сонечок має ще й інші назви: гармонія азійська, сонечко-арлекін, сонечко хелловін. Дві перші назви вказують на його походження – далекий схід, Азія. Характерною особливістю гармонії далекосхідної є біле забарвлення передньоспинки з чорною плямою, що нагадує букву "М". На кінці надкрил є поперечна складка.
Гармонія далекосхідна – високоінвазійний вид, який з Китаю та Далекого Сходу проник спочатку в Європу, а потім поширився на території України. Вважається, що в Європу гармонія далекосхідна потрапила разом із товарами з Китаю, однак, можливо, її завезли для боротьби із шкідниками в теплицях та розсадниках, звідки й почалося подальше неконтрольоване поширення.

Небезпека гармонії далекосхідної в тому, ще цей вид дуже сильно конкурує із місцевими видами сонечок, часто поїдає їх яйцекладки, личинок та навіть дорослих особин. Цей окупант є носієм паразитичних мікроорганізмів – мікроспорідій, до яких гармонія є більш стійкою в порівнянні із європейськими видами, які після зараження швидко гинуть.
Захищаючись, гармонія із залоз на члениках ніжок виділяє речовини, які можуть спричинити алергію. Окрім цього, гармонія азійська може досить боляче кусати, що спричиняє неприємне печіння шкіри у людей.

Василь ГОЛОВЧАНСЬКИЙ
помічник лісничого Майданського лісництва

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт