Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Геологічні об’єкти

На околиці м. Сколе на підвищенні, яке називається Колодка або Тухольські ворота, з кінця XIX ст. існував кар'єр, в якому добували каміння (іл. 5).

Кар'єр по видобуванню каміння в урочищі Колодка

Іл.5. Кар'єр по видобуванню каміння в урочищі Колодка (репродукція з поштової картки - фото початку 30-х років XX ст.

Добутий камінь (масивний пісковик ямненської світи) використовувався в основному для мощення залізничного полотна та шосейних доріг. До створення НПП цей кар'єр був оголошений мінерало-петрографічною пам'яткою природи. Тут в 1936 р. польський геолог К. Смуліковський виявив новий мінерал (різновидність глауконіту), який назвав "сколітом" на честь м. Сколе. На даний час у цьому кар'єрі проходять інтенсивні процеси заростання схилів (іл. 6).

Сучасний вигляд кар'єру в урбчищі Колодка

Іл.6. Сучасний вигляд кар'єру в урбчищі Колодка

В кв. 24 Сколівського лісництва розташований ще один кар'єр, який тепер не функціонує (закритий на початку 90-х років XX століття). На схилах цього кар'єру можна прочитати геологічну історію території НПП (іл.7).

Кар'єр в кв. 24 Сколівського лісництва

Іл.7. Кар'єр в кв. 24 Сколівського лісництва

На території НПП на поверхню виходять стійкі відклади верхньокрейдового і палеогенового флішу, які представлені щільними, середньо-дрібнозернистими кварцовими чи кварцово-глауконітовими пісковиками стрийської світи, котрі добре виражені у передових частинах насувів та в ядрах антиклінальних складок. Ці виходи стійких пісковиків утворюють цікаві та привабливі геологічні утворення. Найбільш відомими є скелі біля с. Урич. Це крупноблокові виходи ямненських пісковиків, які утворюють тут кілька відокремлених виступів: Гострий Камінь - на заході, Камінь - в центрі (іл. 8), Жолоб - на сході. На скелях була розташована фортеця "Тустань", залишки якої збереглися і по нині. За легендами між фортецею Тустань та Гострим Каменем існував підземний хід. В народних переказах ці місця пов'язують з іменем легендарного опришка Олекси Довбуша (від цього існує ще й друга народна назва - Скелі Довбуша в Уричі).

Камінь - центральний масив скель біля с. Урич

Іл.8. Камінь - центральний масив скель біля с. Урич

Іншим цікавим об'єктом є скали, які розташовані на лівому березі р. Стрий (на північний захід від с. Крушельниця в напрямку с. Ямельниця). Тут видно потріскані під впливом вітрової та водної ерозій глиби масивних товстошарових пісковиків ямненської світи. Висота скель понад 10 м.

В околицях НПП біля смт. Верхнього Синьовидного Сколівського р-ну недалеко від місця злиття рік Стрий та Опір оголена середня частина розрізу орівської скиби (іл. 9) - типової структури Скибової зони Карпат. Ця зона складається із відграничених регіональними розломами та насунутих одна на одну своєрідних структур - скиб, які простягаються по всьому північному схилу Карпат.

Орівська скиба біля с. Верхнє Синовидне

Іл.9. Орівська скиба біля с. Верхнє Синовидне

На віддалі 2 км на південь від с. Корчин на лівому березі р. Мала Річка розташований Турецький (Татарський) камінь -скельний виступ дахоподібної форми висотою 2,5-3,5 м з природним розломом (іл. 10).

Турецький камінь

Іл.10. Турецький камінь

Камінь згадується в народних легендах, пов'язаних із татарсько-турецькими набігами.

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт