Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти
Екологічний туризм на території НПП «Сколівські Бескиди»
Туризм є одним з найпопулярніших видів відпочинку. Подорожуючи люди пізнають світ – історію, культуру, звичаї своєї Батьківщини та інших країн. А отже, не лише відпочивають, а й збагачуються духовно.
Національний природний парк «Сколівські Бескиди» багатий на різноманітні природні туристичні ресурси, що є важливою передумовою розвитку екологічного туризму. Це гірський рельєф, мальовничі карпатські ліси, високогірні полонини, сприятливі кліматичні умови, велика кількість гірських потоків, різноманіття рослинного і тваринного світу, наявність культурних та архітектурних пам’яток. Тому одним з найпріорітетніших напрямків сталого природокористування та охорони природи є розвиток екологічно орієнтованих активних форм екорекреації та екотуризму.
У найбільш загальному розумінні екологічний туризм, є формою активного відпочинку з екологічно значущим наповненням - особливий інтегруючий напрямок рекреаційної діяльності людей, що будують свої взаємовідносини з природою та іншими людьми на основі взаємної вигоди, взаємоповаги та взаєморозуміння. Туристи отримують від такого спілкування з природою певний фізичний, психологічний, інтелектуальний та емоційний запас міцності та здоров'я, а природа при цьому зазнає мінімальних оборотних впливів і втрат, місцеві мешканці отримують соціальні та економічні стимули до збереження природи та традиційного природокористування. Виділяють три основних складових екотуризму:
- екоосвітня складова (пізнання природи, отримання туристами нових знань, навичок та вмінь не просто поведінки у природі, а спілкування з нею);
- природоохорона (природозберігаюча поведінка туристів на маршруті, захист навколишнього середовища);
- етнотолерантна складова (повага інтересів місцевих жителів, місцевих звичаїв та традицій).
Основна ідея екологічного туризму - це, насамперед, турбота про навколишнє природне середовище, що використовується у туристичних цілях. (Дмитрук О.Ю. Екологічний туризм: сучасні концепції менеджменту і маркетингу).
Для забезпечення організації рекреаційної та туристичної діяльності на території НПП «Сколівські Бескиди» створено Дільницю рекреації та благоустрою. Основними напрямками діяльності дільниці рекреації є створення умов для організованого та ефективного туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони заповідних природних комплексів та об’єктів, формування у рекреантів екологічної культури, бережливого та гуманного ставлення до національного природного надбання та ін..
Популярністю серед екотуристів на території Національного парку користуються прогулянками еколого-пізнавальними стежками та маршрутами: м. Сколе – Парашка - с. Майдан, Долиною р. Кам`янка, на гору Лопата, Росохацькі полонини, Бучина. Особливо цінними об’єктами природно-заповідного фонду на території національного природного парку є: водоспад на р. Кам’янка, гора Парашка, Росохацькі полонини, озеро “Журавлине” (“Мертве озеро ”), Турецький камінь, “Джерело Альберта”, водоспад “Гуркало”, ДІКЗ «Тустань» та інші.
Для відпочинку туристів на лоні природи дільницею рекреації облаштовані місця тимчасового відпочинку: Туристичний притулок Дубина, Еколого-пізнавальний рекреаційний майданчик в ур. Тустань, Явори, Манмансталь, Павлів Потік, Джершин та ін.
Отже, слід пам’ятати, що тільки за умови чіткого дотримання встановлених норм і правил туризму, дбайливого відношення до навколишньої природи, можна уникнути небажаних наслідків та забезпечити надійний захист природних багатств Карпат.
провідний інженер з рекреаційного благоустрою
НПП «Сколівські Бескиди»