Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти
ДО УВАГИ ВІДВІДУВАЧІВ! НЕБЕЗПЕЧНА РОСЛИНА!
Улітку більшість відвідувачів полюбляє відпочивати на природі, ховаючись від нестерпної спеки в тіні дерев. Проте треба бути обережними! Гуляючи, можна ненароком натрапити на неприємність – борщівник!
Борщівни́к Сосно́вського (Heracleum sosnowskyi Manden.) — реліктова, отруйна та добре пристосована до виживання, але чужа для України рослина, є активним інвазивним видом, злісним бур’яном в Європі та Україні, проти якого розгорнута боротьба.
Це багаторічна рослина родини Apiaceae, в дикому вигляді поширена на Кавказі, де місцеві жителі використовували для супів та борщів молоде листя (звідки його назва). Через високий зріст і велику надземну масу цю рослину називають Геракловою травою. Наукову назву цієї рослини надано на честь відомого дослідника флори Кавказу Дмитра Івановича Сосновського.
Борщівник Сосновського відноситься до інтродукованих в Україну, вважається карантинною рослиною. Спочатку культивувався як хороший медонос, силосна рослина, надалі з'ясувалося, що молоко у корів гірке і не придатне для вживання людиною. Тому борщівник переселився в дику природу, засіваючи береги водойм, пустирі, узбіччя доріг, необроблювані ділянки полів, схили гір, долини річок. Розмножується борщівник тільки насіннєвим шляхом і не здатний до вегетативного розмноження. Поширення насіння борщівника Сосновського відбувається за рахунок вітру і прикріплення до рухомих об'єктів.
Основні шкідливі властивості борщівника Сосновського полягає в тому, що він здатний викликати опіки на шкірі людини. У разі дотику до рослини або потрапляння його соку на шкіру людина не відчує відразу біль, як, наприклад, при контакті з кропивою. Але вже через кілька годин або навіть діб розпочнеться свербіж і почервоніння уражених ділянок шкіри, а потім з'являться пухирі. При сильних опіках підвищується температура, починається лихоманка, з'являються виразки, а після загоєння на їх місці ще 2 – 3 роки залишаються темні плями. Ураження борщівником посилюється при сонячному світлі. Але навіть якщо людина доторкнулася до цієї рослини вночі, вже вранці при сонячному світлі будуть з'являтися пухирі. Найбільш сильні фотоопіки борщівник викликає при контакті з вологою шкірою у спекотні сонячні дні. Місця уражень важко гояться, загострюються прояви інших шкірних захворювань.
Найкращий спосіб запобігти опіку від борщівника — не торкатися рослини! Якщо сік борщівника все ж таки потрапив на шкіру, необхідно відразу промокнути його тканиною і прикрити цю ділянку одягом або пов'язкою. Потім уражені ділянки шкіри необхідно промити великою кількістю води, бажано з додаванням невеликої кількості соди. Потім уражені місця доцільно змастити будь-яким засобом від опіків.
Не торкайтесь до оманливого тонкого листя оголеними руками!
Не використовуйте листя борщівника як серветки, ніколи не витирайте ними руки чи ноги!
Не дозволяйте дітям зривати листя борщівника чи бавитись ним влітку!
Попереджайте про небезпечну рослину власних і чужих дітей!
Будьте обережні!
Відділ лісового господарства
та відтворення екосистеми
НПП «Сколівські Бескиди»