Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Чарівні квіти «Крокуси»


Мабуть, ніякі інші рослини не викликають стільки емоцій, як перші весняні квіти. Весна дражнить першими по справжньому теплими променями сонця, першою зеленню трави і первоцвітами, саме ці маленькі, але дуже сміливі рослини говорять про остаточний прихід весни.

На Садибі Крушельницького лісництва одні з перших квітів, які зійшли і милують людське око це крокуси - одні з найвідоміших весняних дрібноцибулькових квітів. Їх ще називають весняним шафраном. Це низькоросла рослина, яке цвіте після проліска, хоча і дуже недовго, всього 7-10 днів, але дуже ефектно. Квітучий крокус дуже красиве і вражаюче видовище. Період цвітіння крокусу припадає на той час, коли інші квіти або вже відцвіли - осінньо-квітучий шафран, або ще тільки збираються цвісти - весняно-квітучий шафран. Крокуси знаменують прихід весни разом з іншими первоцвітами, а в жовтні закривають сезон цвітіння, радуючи барвистим цвітінням перед довгою зимою.
Квіти крокусу можуть бути пофарбовані в холодні фіолетові і блакитні або в теплі жовті тони, часом можна зустріти і білі крокуси. У крокусів їстівні цибулини. Їх можна запекти, зварити або приготувати будь-яким іншим способом, але рильця - найцінніша частина рослини шафран. Саме рильця і тичинки є тією цінною приправою, ліками і барвником, який видобувається за великі гроші при промисловому вирощуванні рослини крокус. Виглядає справжня пряність з шафрану як шматки ниток коричнево-червоного кольору.

Шафран - хороший антидепресант, ефективний анальгетик і афродизіак. В офіційній медицині крокус входить до складу очних крапель і загальнозміцнюючих настоянок.
Часто Крокуси називають Шафраном, але не з усіх Крокусів роблять пряність Шафран. Шафран і крокус - синоніми, походять з різних мов. Ця назва всього роду рослини. Але існує не один десяток видів шафрану. Крокус, який росте в Карпатах і цвіте навесні - це Шафран Гейфеля (Crocus heuffelianus). Для прянощі використовують висушені рильця квіток Шафран посівний (Crocus sativus), який спеціально вирощують і цвіте він восени.
Шафран Гейфеля зустрічається острівцями в листяних лісах західних областей України. Саме в горах розташовані численні популяції. Вид занесений до Червоної книги України в статусі "Неоціненний".
Тому важливо розуміти, якщо ви зустріли крокуси в дикій природі, добути з них Шафран не вийде.
Бережіть природу і насолоджуйтеся її красою!

Ігор Корчинський,
Помічник лісничого Крушельницького лісництва
НПП «Сколівські Бескиди»

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт