Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Стежками легендарної Тустані

Зупинка 2. Перед мостом

Великий Франко, який неодноразово бував в Уричі і захоплювався цим селом та його історією, свого часу згадував: „У Карпатах є дуже' багато красивих місць, але Урич належить до тих, куди, приїхавши один раз, запам'ятовуєш собі його на все життя".

На радянській картографії місцеві скелі, відомі в народі під назвою Камінь (іл. 3), чомусь випадково, а точніше помилково, зазначені як Стави, хоча насправді до ставів вони не мають жодного стосунку. З іншого боку, топонім Стави надзвичайно багато описаний у народних легендах і переказах, які щонайменше відомі тут із XVIII ст.

Камінь. Вигляд із заходу
3. Камінь. Вигляд із заходу. Фото М.Рожка

Котловина з північного заходу обмежена рельєфом Горбища та Старого Горба. Рельєф від Горбища піднімається поступово до Старого Горба, який хребтом з широкою вершиною повертає на північний схід до вершини Туркова.

Подана схематична картосхема часткової території дає можливість уявити собі хоча б приблизно той зв'язок, який поєднував найдавніші слов'янські поселення на Острому Камені, по долині потоку переходив до Каменя, а потім до теперішнього сучасного села Урич. Відомо, що станом на XIV ст. це була величезна територія волості, яка контролювала три карпатські перевали, і безперечно, що основне ядро тієї забудови, центр розвитку в ХІП-ХІУ століттях були розміщені на території сучасного села.

Південно-східний бік відгороджений вершиною Горба та хребтом Вороновим. Цей рельєф щодо Горбища та Старого Горба замикає долину під прямим кутом. Між ними в північному напрямку до вершини Турків піднімається рельєф Гостинця. Уздовж східного боку основи Старого Горба і Горбища витікає потік Церківний. Уздовж північного схилу хребта Воронового протікає потік Вороновий, який біля східного боку Каменя зливається з потоком Гусячим, утворюючи потік Уричанку. Найнижчу частину (південну) хребта Гостинця заввишки 650 м над рівнем моря завершує центральна скельна група Камінь, яка є однією із найбільших серед наскельного комплексу Тустані. Навпроти Каменя вершину Горба займає скельна група Жолоб, віддалена лише на пару сотень метрів від Каменя.

<<< назад | на початок | вперед >>>

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт