Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Задумайтесь! Чи варто палити траву?

За самовільне випалювання рослинності або її залишків передбачено адміністративну відповідальність згідно ст.77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( від170 до 680 грн. штрафу для громадян та від 850 до 1700 грн. – для посадових осіб) та кримінальну відповідальність згідно зі ст. 245 Кримінального кодексу України (у разі спричинення тяжких наслідків).

Навесні, коли сходить сніг і оголюється ґрунт, а також пізньої осені, влаштовують пожежі, спалюючи померлу траву. Суха торішня трава — не сміття, а безцінне живлення, житловий будинок, притулок, умови для життя, створені самою природою. Люди, котрі заявляють, що випалювання торішньої трави потрібне, помиляються самі і вводять в оману інших. Кожен акт підпалу — це є злочин проти тендітного світу природи.

Звісно‚ добрий господар завжди піклується про чистоту власного обійстя. Зазвичай зі старим мотлохом люди розправляються за допомогою вогню. Сухе листя‚ дрібне сміття, суха трава - все це, в кращому випадку, вивозиться за межі господарства та спалюється на безпечній відстані від будівель, лісу, в гіршому ж – до нього підносять сірника прямо на подвір’ї, де для стихії потрібно дуже мало‚ щоб «вирватися» з-під людської опіки й почати нищити все на своєму шляху, завдаючи численних матеріальних збитків або ж навіть травмуючи самих ініціаторів прибирання. Із початком весни пожежі, пов’язані з випалюванням сухої трави, опалого листя, інших рослинних залишків на полях та городах, стають справжнім лихом.

Чи варто палити траву?

Крім небезпеки пожежі вогонь ще нас й отруює: при згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря потрапляє близько 9 кілограмів мікрочастинок диму. Відтак ми дихаємо пилом, окисом азоту, чадним газом, важкими металами й низкою канцерогенних сполук. Окрім того, з димом у повітря потрапляють й діоксини – одні з найбільш отруйних для людини речовин. Та цього всього, схожелюди не бояться – знайти охоплене полум'ям чи вже спалене поле в краї не проблема. Серед селян існує версія, мовляв, спалювання покращує ґрунт, але це – навпаки: руйнує його родючий шар.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ: В природі усе влаштовано розумно і раціонально. Весняні підпали шкодять усьому живому мікросвіту! Скрізь, де пройшов вогонь, не буде колишнього різнотрав’я. Територію, що звільнилася, захоплять бур’яни. При випалюванні трави гине уся корисна мікрофлора ґрунту, що призводить до зниження її родючості; знищуються багато комах, їх личинки, лялечки; горять кладки і місця гніздових птахів. Крім того: їдкий дим від спалювання трави шкідливий для людей. Особливо чутливі до нього алергіки та астматики. До того ж в сухій траві часто таїться сміття, небезпечне для спалювання, — пластикові пляшки, пакети. Відбувається забруднення повітря важкими металами. Знищує вогонь і світ флори та комах, що живуть у ньому. В полум'ї горить насіння рослин (ще один удар по природі), а також грибниця. Остання дуже важлива для проростання деревних видів порід. А на звільнене вогнем місце вітер почасти задуває насіння бур'яну й амброзії, котра, як відомо, при цвітінні може викликати алергію.

Нерідко, здавалося б, нешкідливе паління сухостою обертається серйозними матеріальними збитками. Дуже часто вогонь перекидається на гаражі, садові будиночки, сараї, що належать місцевим жителям, а також звичайно ліс, де боротьба з пожежею є вкрай важкою. Таке враження, що населення одержиме вірою в необхідність палити суху траву. Були випадки коли люди підпалювали траву на своїх ділянках і згорів вже не один будинок.

Прикро визнавати, та найчастіше біля вогнищ можна побачити дітей – дошкільного і молодшого шкільного віку, вплив диму на чиї організми особливо небезпечний.

Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави призводить до таких загроз:

1. Спалювання трави призводить до руйнації грунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть грунтоутворюючі мікроорганізми. Крім того, вони гинуть і від утворюваних при горінні важких металів.
2. На природних ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння.
3. Знищення природної листяної та хвойної підстилки призводить до збільшення в 2-4 рази промерзання грунту.
4. При спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки лісу, що веде, в свою чергу до порушення законодавства і знищення диких рослин та тварин. Саме із спалювання стерні на полях починається більшість лісових пожеж.
5. Аналогічним чином, існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків.
6. Якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза. Дим і вогонь являються напівпровідниками і за відповідних умов здатні стати причиною закорочення ЛЕП, що несе за собою руйнівні наслідки для цілихнаселенихпунктів, помисловості, регіонів.
7. Дим від вогнищ, в туманні дні може утворювати смог і на довго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП, аварій. Окрім того, попадаючи у легені, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини.
8. Задимлені населені пункти використовують для освітлення значно більше електроенергії.
Під час відпочинку на природі багаття потрібно розводити тільки в дозволених та спеціально обладнаних місцях. Не залишайте його без нагляду!

Пам’ятайте! Дотримання елементарних правил пожежної безпеки допоможе уникнути лиха вогняної стихії та дозволить захистити себе й природу від втрат.

ПАМ’ЯТАЙТЕ, ЩО ПРОСТІШЕ ЗАПОБІГТИ ПОЖЕЖІ, НІЖ ЇЇ ПОГАСИТИ!

Василь Приндак,
заступник директора з наукової роботи
НПП «Сколівські Бескиди»

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт