Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти
З думкою про Бескиди…
21 вересня - День працівника лісового господарства. Серед декількох лісових підприємств Сколівського району значне місце займає Національний природний парк «Сколівські Бескиди».
Національний природний парк "Сколівські Бескиди" створено Указом Президента України № 157 від 11 лютого 1999 р. на площі 35261 га, з яких 24369 га передано парку в постійне користування, а 10892 га внесено до його складу без вилучення у постійного землекористувача (Сколівський військовий лісгосп). Парк створено з метою збереження, відтворення і раціонального використання ландшафтів західної частини Українських Карпат з типовими та унікальними природними комплексами, що мають важливе природоохоронне, екологічне, естетичне, освітнє та рекреаційне значення.
За останніми даними наукового відділу, флора парку налічує понад 600 видів судинних рослин. З них до Червоної книги України занесено 40 видів. Серед них баранець звичайний, плаун річний, булатка довголиста, булатка червона, билинець довгорогий, гніздівка звичайна, гудайєра повзуча, зозулинець чоловічий, зозулинець салеповий, зозулині сльози яйцелисті, гронянка півмісяцева, волошка карпатська, шафран Гейфелів та ін. На території НПП "Сколівські Бескиди" виявлено також 133 види рослин, що є рідкісними.
Серед них аконіт молдавський, цибуля переможна, безщитник розставленолистий, блехнум колосистий та ін. Тут зростає майже 200 видів лікарських рослин. Рослинність парку типова для реґіону Бескидів, де переважають корінні чисті й мішані букові та ялицеві ліси. Дуже рідко трапляються природні смерекові фітоценози, сформовані аборигенною формою смереки з гостролускатими шишками. Поширенішими є похідні смеречники, в яких замість аборигенної гостролускатої переважає флохтонна туполуската некарпатська смерека. Є тут і культури ялиці, які створювалися в Бескидах у минулому столітті.
Фауна безхребетних має найбільше видове різноманіття серед біоти, проте є найменш дослідженою. У межах парку виявлено 48 видів багатоніжок, дев'ять з них є рідкісними видами. Фауна хребетних тварин НПП "Сколівські Бескиди" та його околиць налічує 244 види, в т.ч. 20 видів риб, 12 видів земноводних, 6 видів плазунів, 154 види птахів, 52 види ссавців. Серед представників іхтіофауни найчисельнішими є форель струмкова, гольян, бистрянка, звичайними видами - підуст, вусач балканський, рибець, рідше трапляються харіус річковий, минь.
Поширеними і чисельними є тритон карпатський і альпійський (Triturus alpestris). Саламандра плямиста є звичайним видом, але в суху, спекотну погоду її виявити важко. Активною стає в сутінках, вночі та зранку, в дощову погоду її можна бачити і вдень. Зрідка в екосистемах національного парку трапляється і справжня мідянка звичайна - невелика неотруйна змія.
В орнітофауні НПП "Сколівські Бескиди" налічується 160 види птахів. Тут зареєстровано 120 гніздових видів, з них 56 - осілі й належать переважно до групи дендрофільних птахів. Інші 63 гніздових види є перелітними і полишають на зиму територію парку. Найповніше в національному парку представлений ряд дятлоподібних, що в Україні об'єднує 10 видів і всі вони трапляються в Сколівських Бескидах. На території виявлено 19 видів рідкісних і зникаючих птахів, занесених до Червоної книги України: скопа, лелека чорний, лунь польовий, орел-карлик, змієїд, підорлик малий, беркут та ін. Це становить майже 13% від загальної кількості видів птахів реґіону і 28% від числа всіх червонокнижних видів птахів. Тут також виявлено 2 види, занесені до європейського Червоного списку тварин і рослин, що перебувають під загрозою зникнення у світовому масштабі (могильник і деркач).
На території НПП реакліматизований зубр європейський (Bison bonаsus). Наявний досвід свідчить про можливість реакліматизації виду в Карпатах і, зокрема, в Сколівських Бескидах. На виконання програми "Реінтодукції зубра європейського в Сколівських Бескидах" було завезено для перетримки та по¬дальшого випуску в природу 11 зубрів. На сьогоднішній день нараховується 20 особин зубра. За зубрами ведеться постійний контроль з боку науковців, ветеринарів.
Із найдавніших пам'яток Київської Русі біля с. Урич збереглися руїни Давньоруської фортеці "Тустань" XI-XIV ст. Зараз це Державний історико-культурний заповідник "Тустань". На території національного природного парку (на правому березі р. Опір) є могила київського князя Святослава Володимировича. Цікавою пам'яткою природи є водоспад на р. Кам'янка. Вода широкою завісою спадає з шестиметрової висоти на кам'яні брили, що в хаотичному безладді нагромадились внизу. Унікальним об'єктом на території парку є озеро Журавлине (є ще й інші місцеві його назви - Мертве озеро, Морське око). Знаходиться воно в Сколівському лісництві біля с. Кам'янка. В цьому місці зростає рідкісна для НПП журавлина болотна, цілий ряд видів сфагнових мохів та інших рослин-гігрофілів.
Зараз функціонують і є привабливими для рекреації і туризму рекреаційні пункти, зокрема: "Водоспад на р. Кам'янка", "Колодка", "Павлів потік", "Майдан", "Тустань". Прокладено та промарковано еколого-пізнавальні стежки та маршрути в кіль¬кості 11 шт, найпопулярнішими серед них є: "Бучина", "На гору Лопата", "На водоспад", "Долиною річки Кам'янки", "м. Сколе - г. Парашка - с. Майдан". Також на території парку промарковані: 2 кінні маршрути, 1 веломаршрут, 2 автомобільні маршрути. Також на території парку облаштовані 2 туристичні притулки, які можуть приймати одночасно близько 160 особин. Всього по НПП "Сколівські Бескиди нараховується: рекреаційних зон - 5; рекреаційних пунктів - 8; рекреаційних притулків - 2; 11 піших еколого-пізнавальних стежок та маршрутів, загальною протяжністю 110 км ; 1 кінний маршрут, загальною протяжністю 10 км; 1 веломаршрут, загальною протяжністю 9 км; 2 автомобільних маршрути, загальною протяжністю 61 км.
Протягом своєї діяльності нацпарком видано і підготовлено до друку: ілюстраційний нарис "Об'єкти неживої природи"; бук, спільно з Ялтинським гірсько-лісовим природним заповідником, "Природно-заповідні території України"(В.Я. Бандерич, О.М. Мірошніченко); монографію "Ліси НПП "Сколівські Бескиди" (А.М. Дейнека, Л.І. Мілкіна, В.П. Приндак); атлас "НПП "Сколівські Бескиди". Рідкісні види рослин і тварин" (А.М. Дейнека, В.Я. Бандерич, В.О. Крамарець); монографія "НПП "Сколівські Бескиди" Тваринний світ" (А.М. Дейнека, В.Я. Бандерич, А.Т. Башта, І.М. Горбань, Л.І. Горбань, В.П. Приндак, П.Б. Хоєцький); буклет "Еколого-пізнавальна стежка "Водоспад" (В.П. Приндак, І.В. Лях); монографію "НПП "Сколівські Бескиди". Нелісова рослинність" (Лях І.В., Мілкіна Л.І.); фото "НПП "Сколівські Бескиди". (В.Я. Бандерич, І.М. Дума, В.П. Приндак); монографію "НПП "Сколівські Бескиди". Раритетний фітогенофонд" (Л.І. Мілкіна, А.М. Дейнека, Приндак В.П.); монографію "НПП "Сколівські Бескиди". Корисні рослини" (Бандерич В.Я., Мілкіна Л.І., Іваникович І.Я., Лях І.В., Приндак В.П.).
Підготовлено до друку монографію "НПП "Сколівські Бескиди". Ліки на городі".
НПП «Сколівські Бескиди»