Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Тема 2022 року- Водно-болотні угіддя – на користь людям і природі

Всесвітній день водно-болотних угідь відзначається щорічно 2 лютого -
Генеральна асамблея ООН визнала цю дату міжнародною.


Протягом усієї історії людства водно-болотні угіддя вважали непридатними землями, що призвело до їхньої деградації та втрати. З 1970 року втрачено 35% території світових водно-болотних угідь, які зникають втричі швидше ніж ліси. Види рослин та тварин, що залежать від цих угідь перебувають під загрозою зникнення.
Водно-болотні угіддя бувають прісноводні: річки, озера, ставки, заплави, торфовища, мочарі, лісові болота; солоні – припливні зони, солоно- водні мочарі, лагуни, коралові рифи; штучні – ставки, водойми.

Причинами, що призвели до їхньої деградації та втрати являються: дренування, надлишкове використання води, забруднення, надмірний вилов риби, зміна клімату.
На сьогоднішній день водно-болотні угіддя займають близько 6% земної поверхні. Виходячи з розуміння того, що такі угіддя є важливими екосистемами з високим рівнем біорізноманіття де живуть або розмножуються 40% видів рослин і тварин, 30% відомих видів риб, в межах торфовищ зберігається 30% наземного вуглецю – у 2 рази більше, ніж у всіх лісах світу, повинні прийматись управлінські рішення з впровадження екосистемних підходів та відповідних законодавчих норм.

Для прикладу, на території НПП «Сколівські Бескиди» площа всіх водно-болотних угідь складає 173,8 га, або 0,5%, в т.ч. відкриті заболочені землі – 12,5 га. Найбільш відомі з них озеро Журавлине та поверхневе торфово-сфагнове болото біля с. Завадка. Природні водотоки складають площу 160,6 га.
Проте, незважаючи на незначні площі, складна потужна гірська мережа Карпатських річок, які відзначаються і найбільшою водністю, посідає особливе місце в Україні. Їх загальний річковий стік становить близько 16 млрд.м3. Густота річкової мережі в 4,4 рази більша ніж на низинах. Українські Карпати займаючи лише 6% площі держави - формують третину її річкового стоку.

Обов'язок всіх нас - берегти воду та водні джерела!

Михайло Коханець,
начальник наукового відділу

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт