Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Дослідження мікрокліматичних параметрів та мохового покриву на постійних пробних площах в НПП «Сколівські Бескиди»

Дослідження на постійних пробних площах (надалі ППП) в НПП «Сколівські Бескиди», які в цьому році розпочали науковці Інституту екології Карпат НАН України, продовжуються. Протягом 21-22 вересня науковці Державного природознавчого музею НАН України, кандидати біологічних наук О. Орлов та М. Рагуліна, провели польові дослідження на двох ППП, локалізованих у 18 кв. Сколівського лісництва НПП «Сколівські Бескиди».


Було закладено трансекту на північно-західному схилі хребта Зелем’янка в межах ялицево-букових лісів віком 170-180 років. На визначених точках трансекти було знято проміри температури та вологості (окремо - ґрунту та повітря), інтенсивності освітлення та сили вітру та відібрано проби для проведення лабораторних аналізів. Попередньо з’ясовано, що показники мікроклімату на різних відтинках трансекти відрізняються залежно від висоти над р.м., складу та щільності деревостану.


З метою дослідження мохового покриву, на ППП було виконано описи та відібрано зразки мохоподібних різних субстратних груп: наземної, епіфітної та епксильної (на різних стадіях розкладу деревини). За візуальними спостереженнями, мохова рослинність тут формується на стику двох флористичних комплексів: бореального (в нижній частини схілів) та неморального (на верхах). Перші підпорядковані деревостанам з переважанням ялиці, другі – світлим (приполонинних) бучинам. Для середньої частини схилів притаманні дифузні (мішані) обростання, екотопічно приурочені до певних порід. Специфічною для старовікових лісів є група мохів, що оселяється на відмерлій деревині II-III стадій рокладу. Це найбільш вразлива група бріобіоти, яка цілком залежить від наявності специфічного продукту пануючої рослинності – мертвої деревини.

Для з’ясування впливу фрагментації та рекреації на лісові екосистеми Парку було закладено 2 трансекти в районі екологічної стежки «Бучина», де було виміряно мікрокліматичні параметри, відібрано ґрунтові проби та зразки мохоподібних для подальшого камерального опрацювання..
Результати досліджень будуть використані в «Літописі природи» для опису мохового покриву Парку, а також визначення комплексу видів, приурочених до мертвої деревини та з’ясування особливостей мікроклімату на природних та фрагментованих ділянках лісу.

(Державний природознавчий музей НАН України, НПП Сколівські Бескиди)

Рагуліна М.Є., Орлов О.Л.

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт