Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти
Водно-болотні угіддя в НПП «Сколівські Бескиди»
2 лютого відзначається День водно-болотних угідь. Водно-болотні угіддя відіграють значну роль у відновленні запасів ґрунтових та підземних вод, збереженні водно-болотних видів рослинного і тваринного світу, у формуванні екосистем, є фактором впливу для підтримки біологічного різноманіття в цілому, джерелом забезпечення кормової бази для видів тваринного світу, відтворюючими осередками для мігруючих птахів тощо.
Цікавим та унікальним об’єктом таких угідь на території парку є озеро «Журавлине» або «Мертве озеро» у кв3 Сколівського лісництва. Воно отримало назву від журавлини болотної, яка росте тут на оліготрофному сфагновому торфовищі.
Поруч з журавлиною зростають рідкісні в Бескидах пухівка піхвова, осока багнова, росичка круглолиста. На північному березі озера - рідкісний смереково-ялицевий ліс на брилово-скелетному гірсько-лісовому підзолистому ґрунті, у покриві якого крім зелених мохів, чорниці, папоротей, зростають занесені до Червоної книги України плаун колючий та плаун-баранець. Вузьку смугу вздовж берега утворює рідкісне смереково-ялицеве угруповання, у моховому ярусі якого панує левкобрій сизий (до 50%), більш характерний для рівнинних соснових лісів. Тут же є фрагменти рідкісного вербового угруповання, у покриві якого неподільно домінують осока трясучковидна та сфагновий мох.
Значний науковий інтерес представляє болото „Завадківське» площею до 5 га. За характером рослинного покриву та особливостями генезису це болото належить до типових верхових боліт з добре вираженою у рельєфі піднятою центральною частиною.
На сьогодні у рослинному покриві підвищеної частини болота панують чагарники, зокрема, лохина та сфагни. Висоти чагарникового ярусу - до 60 см; поміж лохиною зростає пухівка піхвова, а як домішка трапляються такі види як брусниця, чорниця, андромеда багатолиста та журавлина болотна. Моховий ярус представлений сфагнами тарунянкою ялівцевою.
Схилова (рівнинна) частина болота вкрита трав'яною рослинністю з перевагою осок (двотичинкової та звичайної), пухівки та участю болотного різнотрав'я. Ця частина болота більш зволожена, тут зростає низка цікавих рослин, зокрема, шолудивник лісовий, пальчатокорінник дудчастий, валеріана цілолиста, чемериця біла, перстач прямостоячий, комиш лісовий, гадючник в'язолистий, гравілат річковий тощо. Верба попеляста утворює невеликі куртини.
Тут чітко вже проявляється процес сильватизації трав'янистих болотних угруповань, заростання відкритих колись боліт лісом, зокрема, смерекою. Слід зазначити, що на болоті зростає аборигенна смерека європейська з гостролускатими шишками. Це свідчить про природний хід заселення болота деревною породою, природну зміну болота лісом.
Відділ охорони території
НПП «Сколівські Бескиди»