Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


НПП «Сколівські Бескиди» – унікальна перлина Українських Карпат

Із офіційних документів. Згідно із Законом України "Про природно-заповідний фонд України", "Національні природні парки є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об'єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність" (ст. 20).

З метою збереження й раціонального використання ландшафтів та природних комплексів західної частини Українських Карпат 11 лютого 1999 року Указом Президента України № 157 створено Національний природний парк "Сколівські Бескиди". Розташований парк у межах Сколівського, Дрогобицького та Турківського районів. Утворення підпорядковане Державному комітету лісового господарства України і входить до складу Львівського обласного управління лісового та мисливського господарств.

Василь Бандерич7 липня в Україні відзначали День працівника природно-заповідного фонду. Користуючись нагодою, ми запросили до розмови директора НПП "Сколівські Бескиди" Василя Бандерича (на фото), щоби поставити йому декілька запитань, що стосуються історії й сьогодення цієї установи.

- Як з'явилася ідея створення Національного природного парну у нашому Карпатському регіоні?

- Така ідея виникла ще в 70-х роках минулого століття. Науковцями Львівщини та працівниками природоохоронних установ було напрацьовано декілька варіантів проектованого парку на різних за величиною площах. Зрештою, Національний природний парк "Сколівські Бескиди" було утворено на площі 35684 га. До нього, повністю або частково, увійшли раніше створені заповідні об'єкти, які складають 30% його території.

Наукове обґрунтування доцільності створення парку підготували доктори біологічних наук С.М. Стойко та Л.І. Мілкіна з Інституту екології Карпат НАН України. Безпосередню роботу зі збору підписів та погодження території очолив Я.І. Дубина - тодішній начальник відділу заповідної справи державного управління екології та природних ресурсів у Львівській області. У роботі над створенням заповідного об'єкту високого рівня брали участь спеціалісти згаданого вже управління за участю науковців та керівників Сколівського, Дрогобицького і Турківського де-ржлісгосгив. Першими свої підписи на карті новоутвореного НПП "Сколівські Бескиди" поставили О.І. Фурдичко, на той час генеральний директор ДЛГО "Львівліс" та М.В.Гук, тодішній начальник Державного управління екобезпеки у Львівській області.

- А чим, власне, унікальна територія, в межах якої розкинувся парк?

- Тутешній клімат м'який, помірно теплий та вологий, що, загалом, є сприятливим для рекреаційного використання парку та розвитку туристичної сфери. Переважна площа Сколівських Бескидів вкрита смереково-ялицево-буковими гірськими лісами. Однак, не дивлячись на те, що понад 50 % хвойних лісів парку зайнято похідними смерековими насадженнями, у віддалених місцинах ліси ще зберігають ознаки природних угрупувань. На крайових хребтах зустрічаються рідкісні для Українських Карпат букові, яворові та сіро-вільхові ліси. На вершині гори Парашка подекуди збереглися криволісся вільхи зеленої, яке досить рідно трапляється в Бескидах.

Завдяки сприятливим грунтово-кліматичним умовам паркові ліси відзначаються багатою флорою рослин, що нараховує близько 600 видів (більше третини флористичного багатства України). У парку зростає понад 30 видів рослин, занесених, до Червоної книги України. Серед них - арніка гірська, білоцвіт весняний, лілія лісова, підсніжник звичайний, шафран Гейфе-ля та інші. Понад 100 видів аборигенної флори використовуються в офіційній та народній медицині.

Багата й різноманітна також фауна. На території парку водяться олені, козулі, дикі свині, у віддалених місцинах трапляються рись, борсук, бурий ведмідь, зубр, вовк, куниця. З рідкісних птахів поширені білий і чорний лелеки.

У віддалених місцинах Національного природного парку збереглися рідкісні для наших країв зубри

- Які завдання стоять перед вашою установою?

- Передусім, це збереження, відтворення і раціональне використання існуючих природних ландшафтів, що мають важливе природоохоронне, естетичне, науково-освітнє, рекреаційне та оздоровче значення.

При НПП, якдорадчі органи, діють Науково-технічна та Координаційна ради. До складу першої входять науковці та представники громадськості. Науковим куратором нашої установи є Національний лісотехнічний університет України. Спеціалісти цього університету проводять на території парку активні дослідження.

Над втіленням цих завдань в НПП "Сколівські Бескиди" трудиться 160 працівників, більшість з яких розпочали свою трудову діяльність від початку створення парку. Велика заслуга у формуванні колективу належить першому директору НПП "Сколівські Бескиди" М.І. Коханцю. У НПП налічується 6 лісництв, в тому числі 51 лісовий та 11 єгерських обходів.

- Десять років - солідний термін для становлення, різного роду напрацювань та здобутків. Що корисного вдалося зробити за цей час?

- Наш науковий відділ займається проведенням науково-дослідних робіт за різноманітними напрямами: географічним, зоологічним, лісівничим, ботанічним. Узагальненням результатів наукових досліджень став Літопис природи, десять томів якого містять матеріали, що використовуються для оцінки стану навколишнього природного середовища. На сьогоднішній день в НПП "Сколівські Бескиди" виявлено 31 вид рослин, 18 видів птахів, 8 видів звірини та 6 видів плазунів і земноводних, що їх занесено до Червоної книги України. В нас діє десять різноманітних програм. Серед них: програма реінтродукції бізона європейського (зубра) в Сколівських Бескидах на період до 2015 року; програма збереження та відновлення насаджень тиса ягідного до 2018 року; програма вирощування гінгко дволопатевого до 2018 року; програма збереження популяції ведмедя бурого; програма збереження та відновлення глухаря звичайного та інші. За десять років нами видано 4 монографії стільки ж ілюстрованих нарисів, 6 буклетів, атлас, ілюстрований альбом та чимало методичних рекомендацій. На наукових конференціях різного рівня було представлено 49 наукових доповідей, опубліковано близько півсотні статей, підготовлено понад 250 публікацій в пресі регіонального та загальнодержавного рівня.

Ми співпрацюємо з Інститутом екології Карпат НАН України, Національним університетом ім. І.Франка, Інститутом ботаніки ім. М. Хол од ного (м. Київ), Національним університетом ім. Т.Шевченка. Вчені цих установ беруть активну участь у проведенні наукових досліджень разом з нашими співробітниками. Результатом цих спільних досліджень є наукові статті, монографії, а також цілі розділи в Літописі природи.

Національним парком "Сколівські Бескиди" укладено договори про співпрацю з Бещадським парком Народовим (Польща), Національним парком "Баварський ліс" (Німеччина), обласним природним парком «Сімбріоні» (Італія), Ялтинським гірсько-лісовим заповідником (Крим), Національним природним парком "Вижницький", НПП Туцульщина", Яворівським національним природним парком.

- Територією Сколівщини, а, отже, й НПП "Сколівські Бескиди", проходять автомобільна та залізнична транспортні артерії міжнародного значення, що робить його особливо перспективним як для вітчизняних, так і для іноземних рекреантів та туристів. Яка робота ведеться в цьому напрямку?

- Природний та культурний потенціал нашої території дозволяє розглядати туризм та рекреацію як пріоритетний напрям діяльності НПП. Нами задумана й втілюється спеціальна Програма розвитку рекреаційної діяльності на території НПП "Сколівські Бескиди" на період 2009-2013 рр. Дільницею рекреації та благоустрою парку розроблено та промарковано 12 еколого-пізнавальних стежок та маршрутів, 2 кінні та 5 автомобільних маршрутів, облаш-товано 6 місць відпочинку, 5 рекреаційних зон.

На території парку є цікаві та унікальні природничі й історико-архітектурні об'єкти - історико-архітектурний заповідник "Тустань", 17 джерел мінеральної води, водоспад на р. Кам'янка, озеро Журавлине із унікальним угрупування водно-болотної рослинності, болото Завадківське. У межах парку розташований комплекс зимових видів спорту "Тисовець", лижні витяги та траси, бази відпочинку, курорти селища Східниця та інші.

Велика увага нами приділяється також еколого-просвітницькій роботі. НПП "Сколівські Бескиди" плідно співпрацює із школами, громадськими організаціями. Школярі району повсякчас беруть активну участь у різноманітних екологічних акціях, організованих адміністрацією парку: "Майбутнє лісу в твоїх руках", "До чистих джерел", "Зелений паросток майбутнього", "День довкілля" та інші. Розроблена програма роботи екологічних гуртків, проводяться екологічні уроки у школах. За сприяння й при безпосередній участі наших працівників створені та діють два шкільних лісництва.

Укладено тристоронню угоду між НПП "Сколівські Бескиди", Прикарпатським лісогосподарським коледжем (м. Болехів) та Сколівською школою-інтернат, згідно з якою здійснюється підготовка кваліфікованих робітників за професіями "лісник" і "єгер" з числа учнів шкільного лісництва. Після закінчення школи такі учні будуть професійно підготовлені і отримають необхідний рівень знань для роботи у лісовій галузі.

Автор: Андрій Корчинський
Джерело: Газета «Бойківська думка», №28(1084) від 11-17 липня 2010 р.

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт