Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти
Яструб великий потрапив на реабілітацію
Днями працівниками парку було виявлено яструба великого у якого пошкоджене крило. Тварина не могла літати і була виснажена. Це хижий птах роду яструбів родини яструбових ряду Соколоподібні. В Україні гніздовий, кочовий, зимуючий вид.
Яструб великий – типовий лісовий мешканець. Він обирає ліси будь-якого типу з високими деревами. Досить часто селиться поряд з людиною. Місцями є доволі звичним, але рідко трапляється на очі через свою утаємниченість. В Україні поширений на всій території. Птахи, що гніздяться на території України – осілі.
На відміну від багатьох хижих птахів, не сідає на стовпи і дроти. Корм здобуває переважно у лісі або поблизу нього. На птахів у повітрі часто полює у відкритій місцевості та поблизу населених пунктів. Виглядає здобич з укриття, а потім раптово нападає. Взимку переслідує свійських голубів. В здатності маневрувати, робити неймовірні піруети, грудьми проломлювати гущу очерету або тонких гілок - цьому хижаку немає рівних.. Птахів, що летять, спритно і вперто переслідує як на відкритому просторі, так і в лісі. Здобич убиває, стискаючи кігтями. Поїдає сидячи на дереві або пні і роздираючи на шматки. Місця поїдання постійні. Голос яструба великого чутно лише в гніздовий період.
До недавнього часу яструб в силу панування в суспільстві анти-екологічного ідеологічного невігластва яструб великий, як і багато інших хижих та не хижих птахів вважався шкідником. В результаті багаторічного переслідування, птах став настільки скритним і обережним, що його практично неможливо побачити. Яструб великий – санітар, що регулює чисельність популяції своїх постійних жертв. Полохливим селянам замість знищувати яструбів слід подбати про природні схованки для своїх домашніх птахів: будки, насадження кущів, високих трав, тощо. Цікаво, що ручних дорослих особин також використовують для відлякування птахів з летовищ. Збільшення вирубки лісів та бездумне знищення селянами – головні загрози для популяції яструба великого. Не варто забувати, що цей вид занесено до Конвенції з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори (CITES).
Працівниками парку яструб великий доставлений у вольєр Сколівського лісництва. Там буде проводитись підгодівля, догляд та ветеринарний контроль. Скоріш за все, ця тварина уже не зможе бути випущена в природу, оскільки пошкодження крила досить значне.
Володимир Піщальник,
провідний інженер-мисливствознавець
НПП "Сколівські Бескиди"