Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти
Конкурс на кращу пасхальну писанку завершений
В ці святкові дні дуже багато відвідувачів національного парку "Сколівські Бескиди" радувала виставка писанок, яка була організована з робіт, які подавались на конкурс на кращу пасхальну писанку.
Головною метою конкурсу є збереження українських традицій у шкільної молоді, пошук та підтримка талантів у дітей, розвиток декоративно-прикладного мистецтва та допомога дітям навчитися бути уважними до світу, що оточує їх; побачити в ньому те, що вимагає любові та захисту; пробуджує в їхніх думках співчуття та розуміння життя в його проявах.
Існує чотири види розписаних яєць - крапанка, дряпанка, крашанка та писанка. Кожен із цих видів має свою систему розпису. Всі ці види були представлені на конкурсі.
Звичайно, найпростішою є технологія виготовлення крашанки. Для виготовлення крашанок (галунок) використовують круто зварене в лушпинні цибулі яйце, яке після цього набуває жовто-коричневого кольору різної інтенсивності.
Для виготовлення крапанки, зачерпнувши писачком віск, закрапують ним лише місця, що повинні залишитися незафарбованими. Після цього яйце занурюють у найсвітлішу фарбу, найчастіше рожеву. Після висихання фарби поверхню яйця вкривають восковими цятками, які потім залишаться жовтими. Після цього яйце кладуть у не дуже гарячу духовку чи піч або нагрівають над свічкою. Після того, як віск розм'якає, його обережно витирають м'якою тканиною. За відсутності писачка чи всіх фарб, можна зробити дряпанку. Для цього вибирають яйце темного кольору і зафарбовують темним барвником. Олівцем наносять орнамент. Після цього гострим предметом (голкою, шилом чи цвяхом) продряпують намальований орнамент.
Найскладніше виготовити саме писанку. Тут проявляється майстерність і людська фантазія. Починають із простого орнаменту. Спочатку простим олівцем малюють лінії, які розділяють яйце на площини. Яйце підтримують трьома пальцями лівої руки, а трьома пальцями правої руки тримають писачок. Писачком набирають гарячого воску, притуляють його отвором до яйця і пишуть по лініях, позначених олівцем. Візерунки, елементи яких несуть символічне значення, кожна господиня підбирає сама. Після цього яйце занурюють у фарбу, кладуть у духовку і витирають віск.
Сьогодні писанкарство збереглося і розвивається завдяки майстрам старшого покоління у багатьох давніх осередках цього виду мистецтва. Писанки продаються на ярмарках, у художніх салонах. Оригінальний орнамент писанок, не тільки чарує своєю вишуканістю, мініатюрністю, гармонією колориту, він несе прадавні символи світорозуміння і природи, єднає з традицією минулого. Українська писанка в світі є символом нашого народу.
Пізніше членами жюрі було відзначено наступні роботи:
- Перше місце – учні Коростівської ЗОШ І-ІІ ст., Дубінчук Анастасія, учениця 10 класу Підгородецької ЗОШ І-ІІІ ст. – 125 грн.
- Друге місце – учні Опорецької ЗОШ І-ІІ ст. – 100 грн., Сливка Юлія, учениця 7-А класу Сколівської академічної гімназії – 100 грн.
- Третє місце – Прендецький Андрій, 10 років, вихованець гуртка писанкарства Сколівського районного будинку дитячої та юнацької творчості на базі НВК «СЗШ-ліцей» с. Козьова – 75 грн., уУчні 1 класу Крушельницької НВК ЗОШІ-ІІ ст. – ДНЗ. – 75 грн.
Відзначені грошовими преміями такі учасників конкурсу:
1) Кушнір Софія, учениця 8 класу Орівської ЗОШ І-ІІІ ст.
2) Паркалова Ірина, учениця 9 класу Орявської ЗОШ І-ІІ ст
3) Приндак Анастасія, учениця художнього відділу Сколівської школи мистецтв
4) Федьович Ольга, учениця 5 класу, Головецької ЗОШ І-ІІІ ст.
5) Саган Василина (8 кл.), Ковалів Роман(3 кл.), Антон Андрій (2 кл.) – учні Нижньорожанківської ЗОШ І-ІІ ст.
6) Юрків Микола, учень 8 класу Сколівської ЗОШ І-ІІІ ст.
7) Щуревич Анастасія, учениця 8 класу Сколівської ЗОШ І-ІІІ ст.
8) Кутерещин Діана, учениця 3-А класу Сколівської ЗОШ І ст.
Відзначені роботи таких учнів:
1) Шкодин Софія , учениця 3 класу Верхнячківської НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. ДНЗ»
2) Фригела Іванна , учениця 6 класу Верхнячківської НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. ДНЗ»
3) Бойко Маряна, учениця 10 класу Орівської ЗОШ І-ІІІ ст.
4) Болюк Марта, учениця 5 класу Орівської ЗОШ І-ІІІ ст.
5) Дашавська Анна-Марія , Дашавська Володимир, вихованці гуртка писанкарства Сколівського районного будинку дитячої та юнацької творчості на базі НВК «СЗШ-ліцей» с. Козьова
6) Чудійович Маркіян, Чудійович Софія , 10 років, вихованці гуртока писанкарства Сколівського районного будинку дидитячої та юнацької творчості на базі НВК «СЗШ-ліцей» с. Козьова
7) Загорбенська Вікторія, учениця 8 класу Гребенівської ЗОШ І-ІІ ст.
8) Гедза Юлія, учениця 5 класу Гребенівської ЗОШ І-ІІ ст.
9) Дробишинець Оля 5 класу Гребенівської ЗОШ І-ІІ ст.
10) Митянська Тамара, учениця 1 класу Орявської ЗОШ І-ІІ ст.
11) Сливка Христина ,13 років, вихованка гуртка фітодизайну Сколівського районного будинку дитячої та юнацької творчості на базі Верхньосиньовидненської ЗОШ І-ІІІ ст.
12) Федькович Денис, учень 2 класу Підгородецької ЗОШ І-ІІІ ст.
13) Карпінська Василина, учениця 7 класу Головецької ЗОШ І-ІІІ ст.
14) Федьович Наталія, учениця 6 класу Головецької ЗОШ І-ІІІ ст.
15) Голодович Василина (7 кл.) і Губаль Андріана, (5 кл.) Нижньорожанківської ЗОШ І-ІІ ст..
16) Учні 6 класу Лавочненської ЗОШ І-ІІ ст. № 2
17) Зелик Наталія, учениця 6 класу Лавочненської ЗОШ І-ІІ ст.. № 2
18) Сивоус Людмила, Шишак Ліана, учениці 7 класу Ялинкуватської ЗОШ І-ІІ ст..
19) Солонинка Олег, учень 3 класу Ямельницької ЗОШ І-ІІ ст.
20) Гаман Уляна, учениця 9 класу Ямельницької ЗОШ І-ІІ ст.
21) Николин Богданна, учениця 5 класу Ямельницької ЗОШ І-ІІ ст.
Щиро дякуємо всім учасникам цьго прекрасного заходу. Всі роботи будуть ще довго милувати око відвідувавчам парку, адже всі писанки виставлені окремим стендом в еколого-просвітницькому центрі Бутивлянського лісництва.
заступник директора з наукової роботи
НПП "Сколівські Бескиди"