Головна
Новини НПП
Послуги
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Готелі у Сколе
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти

Погода в Сколе

Стежками легендарної Тустані

Зупинка 14. Лісова рослинність

Під наметом букового лісу, на місці відмерлих смерек, утворюються невеликі полянки. Збільшення доступу світла під намет деревостану покращує умови росту лісових трав і вони одразу ж розростаються. Тут трапляються й інші трави-супутники бука, зокрема - чистець лісовий, цирцея, зубниця бульбиста, вовче лико.

Чистець лісовий. Стебло прямостояче, вгорі розгалужене, вкрите негустим м 'яким пушком, кореневище коротке. Листки темно-зелені, на довгих черешках, нижні яйцевидні, верхні - ланцетні. Квіти темно-червоні, з білими лініями плямками на нижній губі, розташовані по 4-5 шт. у вигляді кілець, утворюючи довге рідке суцвіття. Плоди оберненояйцевидні, трошки стиснуті горішки.

Цирцея звичайна. Рослина із довгим розгалуженими підземними пагонами, з простим, або трохи розгалуженим стеблом, вкритим м'яким опушенням. Листки супротивні, яйцевидні, загострені по краю дрібнозубчасті. Квіти рожеві, потім білі зібрані у верхівкову китицю. Цвіте в червні-серпні. Плід - двонасінний горішок, зверху вкритий гачкоподібними волосками, якими чіпляється до одягу людей або хутра тварин і таким чином поширюється.

Зубниця бульбиста. Зацвітає весною в квітні-травні, щоб отримати необхідну кількість сонячного світла, тому що літом під густим наметом, букового лісу його буде зовсім, мало. Квіти дуже декоративні, рожево-лілові з чотирьох пелюсток зібрані у невелику китицю. Зірвана рослина швидко в'яне. Кореневище м'ясисте, повзуче. Стебла прямостоячі. Нижні листки перисторозсічені з 5-7 довгими сегментами на довгих черешках, вище по стеблі листки нерозчленовані, цілокраї на коротких черешках. Плоди - лінійно-ланцетні стручки. В пазухах верхніх листків і в суцвітті є чорні блискучі бульбочки, від чого походить українська назва виду. Розмножується насінням, бульбочками та кореневищами.

Вовче лико. Невисокий кущик із жовто-сірою корою. Зацвітає весною, до розпускання листя - безлисті гілки у верхній частині обліплені сидячими рожево-бузковими квітами із різкіш запахом, які виділяють велику кількість нектару. Квіти розташовуються по 3-5 шт. в пазухах минулорічних листків, вони двостатеві, пиляки та приймочки дозрівають одночасно, але, щоб не відбувалося самозапилення, рослина має цікаве пристосування - пилок дуже сипкий і не пристає до приймочки своєї квітки. Лише попавши на покриви тіла бджіл, джмелів, метеликів та інших комах-любителів нектару, він може прикріпитися до приймочки іншої квітки. Листки скупчені на верхівках пагонів, оберненояйцевидні, видовжені, зверху - темно-зелені, знизу світліші. В кінці літа - на початку осені на пагонах утворюються яскраво-червоні інколи червоно-жовті соковиті плоди - кістянки (іл.26). На вигляд вони привабливі, але дуже отруйні для людей, хоч багато птахів їх охоче поїдають. Небезпечною є також кора вовчого лика, яка може бути причиною подразнення шкіри. Разом з тим, ця отруйна рослина застосовується в народній медицині.

Вовче лико
26. Вовче лико. Фото В. Крамарця

При наявності світла під наметом деревостану появляється підріст явора. Близько біля стежки цього дерева не видно, а підріст місцями сформувався досить густий. Легке насіння явора добре розноситься вітром. На пухкій підстилці насіння активно проростає. Явір - ще один супутник бука у Сколівських Бескидах. Може сам утворювати насадження чисті, або з домішкою інших порід.

Явір. Велике дерево (досягає висоти до 40 м.) з п 'ятилопатевим, крупним листям, яке зверху - темно-зелене, знизу - сизувате. Квіти зібрані у повислі китиці, мають приємний запах, на який злітаються бджоли та інші комахи. В залежності від висоти над рівнем моря, цвіте в травні - червні. Плоди складаються з горішка та крилатки, розташовані по двоє.

<<< назад | на початок | вперед >>>

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт