Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Провісники весни

В карпатський ліс веде мене стежина.
Старі дерева втомлено скриплять,
А вже цвіте підсніжника сніжинка,
Блакитні очі проліски не сплять.
Коли б то вміти так весні радіти,
Так довіряти, як вони, малі,
Що будять землю, наче матір діти.
Коли б то вміти жити на землі.
А скоро все потоне в зелен-сяйві,
Де зайвих -- ні комашки, ні зела,
Де все потрібне, якщо ми не зайві,
Якщо прийшли без вигоди і зла.

Ось наближається прихід весни, коли ще тільки відчувається її подих і кожна рослина й рослинка, причаївшись, жде своєї пори, щоб вибухнути зеленою силою назустріч сонцю.

Сміливо, але обережно вже в березні-квітні з-під снігу з’являються поодинокі квіти. Це первоцвіти, яким не страшні ні сніг, ні морози. До них відносяться підсніжник білосніжний (підсніжник звичайний), проліска дволиста, крокус, які занесені до Червоної книги України і знаходяться під загрозою зникнення.

підсніжник

Починає танути сніг і на прогалинах з’являється підсніжник білосніжний – розвідник природи. Він – багаторічна цибулинна рослина з родини амарилісових. На стеблі завдовжки до 20 см розміщується одна поникла квітка з білим віночком. У народному сприйнятті підсніжник став символом надії. Адже це не просто красива квітка, а провісник весни, пробудження природи від зимового сну.

Серед красиво квітучих ранньовесняних рослин Сколівських Бескид привертають увагу проліски і крокуси. Ці чудові квіти зустрічаються у нас досить часто у заплавинах гірських річок, вздовж численних струмків, на узліссях, поміж зріджених кущів ліщини чи грабу, на прилеглих ділянках лугів.

Ранньою весною перші проліски цвітуть уже в середині березня. Їх захоплююча килимова блакить припадає на кінець березня – першу декаду квітня після масового цвітіння підсніжника білосніжного.

Наші проліски мають два листки, одну квітконосну стрілку фіолетово-голубого кольору, яка досягає 14-18 см висоти.

Ще один весняний вид – крокус. Щодо наукової назви, то вона пов’язана з давногрецьким міфом, за яким квітка крокуса утворилась із краплі крові Крокоса – друга бога Меркурія, який випадково потрапив у нього диском. Щоб зберегти пам’ять про Крокоса, боги перетворили краплі його крові у ніжні квіти. Інша назва цих рослин – шафран Гейфелів.

Провісники весни

В наших умовах крокус зустрічається на полонинах. Це – багаторічна бульбоцибулинна рослина, 25-35 см заввишки і фіолетовою або білою квіткою.

Збирачі перших весняних квітів не просто зривають квіти, а виривають рослини разом з бульбоцибулинами, щоб довше не в’янули, прикрашають ними власні оселі. А через день-другий викидають, тому що зів’яли. Зриваючи ці чудові квіти, ми навіть не замислюємось, що ще восени первоцвіти накопичують в своїх цибулинах запаси поживних речовин, щоб навесні нас потішити своєю красою. Тому, коли зриваємо квітку, навіть без цибулини, ми позбавляємо рослину подальшого розмноження, тому що наступного року вона не дасть а ні квітки, а ні, відповідно, насінин. Тому, щоб зберегти ці перші квіти весни від цілковитого винищення, недопустиме масове викопування і зривання на букети, потрібне бережливе ставлення до нинішніх провісників весни кожного з нас.

Василь Приндак,
заступник директора з наукової роботи
НПП "Сколівські Бескиди"

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт