Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Сучасні денудаційні процеси

Територія Сколівщини відноситься до ділянок із значним інженерним ризиком, чому сприяє гірський рельєф з різкими перепадами висот та крутими схилами. Навіть найменше порушення цілісності схилу при будь-якому техногенному впливі, що супроводжується земляними роботами в нижній або середній частині схилу, може бути причиною катастрофічних зсувів. Зсувні явища проявляються також в місцях проведення інтенсивних вирубок лісу. Ці об'єкти неживої природи також складають певний інтерес для туристів та відвідувачів НПП. Зокрема на березі р. Рибник Майданський існує давній зсув-урвище, який є цікавим пізнавальним об'єктом (іл. 25) та може бути предметом зацікавлення геологів.

Зсув на березі р. Рибник Майданський

Іл.25. Зсув на березі р. Рибник Майданський

До інших небезпечних денудаційних явищ відноситься ймовірність сходження селів, які найчастіше формуються в басейні р. Опір. Селеві потоки влітку 1998 р. стали причиною руйнування доріг, мостів, підпірних стінок тощо.

Наприкінці липня - початку серпня 2004 р. в результаті сильних дощів на території НПП зійшли численні селеві потоки (іл.26).

Сходження селевого потоку в кв. 12 Сколівського лісництва під час зливи 30.VII.2004 р.

Іл.26. Сходження селевого потоку в кв. 12 Сколівського лісництва під час зливи 30.VII.2004 р.

Часто під дією селів активізуються зсуви, які можуть бути дуже небезпечними в період паводків та інтенсивного випадання дощів. В зоні діяльності НПП виділяється кілька небезпечних зон, на яких можуть проявлятися катастрофічні явища (зсуви та селі). Зокрема, по схилах долини р. Стрий (від с. Підгородці до с. Верхнє Синєвидне) відмічені древні зсуви, які при інтенсивних опадах, швидкому сніготаненні складають потенційну небезпеку дорозі та житловим будинкам.

Разом з тим на даний час ці зсуви досить стабільні та не проявляють ознак явної загрози. В межах долини річки Стрий в місці впадіння струмка Ямельниця і на території північніше від нього існує загроза зсувів, які можуть пошкодити дорогу в с. Підгородці. У верхів'ях притоків р. Стрий є кілька старих, стабільних на даний час зсувів, які при певних обставинах можуть прийняти участь у формуванні твердої складової селів та перетворити ці притоки в селенебезпечні струмки. Значний ризик формування небезпечних зсувів є в середній течії річки Кам'янка. У верхній частині хребта гори Парашка, а також в околицях г. Корчанка є кілька добре виражених стабільних зсувів, які можуть постачати тверду складову селевих потоків.

Під впливом дощів в кінці липня - на початку серпня 2004 р. зсуви пошкодили дорогу до с. Кам'янка (іл. 27) та суттєво змінили конфігурацію водоспаду на р. Кам'янка (іл. 28). Зруйнованими були й дороги по берегах Великої та Малої Річок (Крушельницьке лісництво) та річки Бутивля (Бутивлянське лісництво).

Зсув на дорозі до с.Кам'янка після дощів в кінці липня 2004 р.

Іл.27. Зсув на дорозі до с.Кам'янка після дощів в кінці липня 2004 р.

Зона відпочинку на р. Кам'янка, пошкоджена під дією злив у кінці липня 2004 р.

Іл.28. Зона відпочинку на р. Кам'янка, пошкоджена під дією злив у кінці липня 2004 р.

Сучасні денудаційні процеси часто є причиною пошкодження ліній зв'язку, доріг, зон відпочинку (іл. 29).

Водоспад на р. Кам'янка після дощів в кінці липня 2004 р.

Іл.29. Водоспад на р. Кам'янка після дощів в кінці липня 2004 р.

Виділення, обстеження та облаштування об'єктів неживої природи поряд з іншими компонентами екосистеми сприятиме збереженню унікальних для Карпат гірських ландшафтів, підвищенню їх естетичної цінності і раціональному використанню рекреаційного потенціалу території.

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт