Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Делегація від НПП «Сколівські Бескиди» відвідала Шацький національний природний парк

делегація НПП «Сколівські Бескиди»

У серпні місяці делегація в складі 8 чоловік від НПП «Сколівські Бескиди» відвідала Шацький національний природний парк. Мета цієї поїздки: ознайомлення з роботою цієї установи та використання їхнього досвіду практики в своїй роботі . В основному нас цікавили наступні напрямки:

- проведення лісогосподарських та природоохоронних заходів;
- ведення рекреаційної діяльності;
- науково-дослідна робота;
- еколого-освітня діяльність.

Цей парк був вибраний не випадково, адже завдяки високим біоекологічним та ландшафтним критеріям парк отримав два міжнародних дипломи: 1995 рік - водно-болотні угіддя Шацького НПП в рамках Рамсарської конвенції віднесені до ІВА територій, що мають міжнародне значення, головним чином, як середовище існування водоплавних птахів; 2002 рік - рішенням 17-ї сесії Бюро координаційного Комітету ЮНЕСКО МАБ парку було надано статус біосферного резервату.

Шацький НПП створено Постановою Ради Міністрів УРСР від 28 грудня 1983 р. на площі 32515 га для збереження унікальних природних комплексів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, еколого-освітню та естетичну цінність. Указом Президента України від 16 серпня 1999 р. площа Шацького НПП є однією з ключових природних екосистем національної екомережі природо­охоронних територій Західнополіського регіону України.

Визначальною особливістю цієї території є зосередження на ній великої кількості озер, різних за своїми характеристиками та походженням, що утворюють одну з найбільших озерних систем Європи. В пониззях між озерами знаходяться евтрофні та мезотрофні осокові болота.

Директор Шацького НПП Володимир Захарко привітав нашу делегацію та побажав плідної праці. Обіцяв, що працівники нацпарку поділяться своїми знаннями та здобутками у сфері природо-заповідної справи. Також відмітив, що сподівається на подальшу співпрацю цих двох унікальних природничих установ, які одночасно є дуже різними за природними умовами, але однаковими за призначенням.

делегація НПП «Сколівські Бескиди»

Насамперед делегація відвідала відому на всю Україну, та не тільки, рекреаційну зону на озері Світязь. Це озеро є найбільшим і найглибшим озером природного походження в Україні, його площа становить 2622,0 га, довжина - 9225 м, ширина - 4000 м, максимальна глибина — 58,4 м, середня глибина — 6,9 м.
Усього в сучасних межах парку є 23 озера загальною площею 6338,9 га. За розмірами більшість озер невеликі, лише 5 з них мають площу водного дзеркала, яка перевищує 200 га. Ці озера є характерними представниками поліських озер, розміщених в пониженнях, які утворились внаслідок вимивання розчинних гірських порід, осідання земної поверхні при виносі дрібних фракцій із пористих нерозчинних порід та з опусканням і підняттям окремих тектонічних блоків. Поєднання численних озер з лісовими масивами, своєрідний поліський колорит, різноманіття рослинних угруповань та висока їх естетична цінність, добре розвинена транспортна мережа сприяли розвитку рекреації в цьому мальовничому куточку Західного Полісся.

Заступник директора з наукової роботи Шацького НПП ознайомив нас з основними напрямками ведення рекреаційної діяльності, особливостями та труднощами, позитивними сторонами. На даний час у парку функціонують чотири зони відпочинку: "Гряда", "Світязь", Урочище Гушове" та "Пісочне". На берегах озер розміщено велику кількість баз відпочинку, пансіонат "Шацькі озера" (600 місць), санаторій "Лісова пісня" (420 місць), спортивні та дитячі табори та низка малих наметових містечок. В останні роки у парку проводиться Міжнародний пісенний фестиваль "На хвилях Світязя".

Також ми ознайомились з природою парку, відвідавши еколого-пізнавальні маршрути "Лісова пісня", протяжністю 5,6 км, що пролягає сосновими лісами між озерами Пісочне і Перемут, та "Світязянка", протяжністю 5,2 км, що проходить поблизу о. Світязь.

Цікавим було побачити унікальне болото Вунич (322,0 га). На території парку є багато боліт. Вони різноманітні за потужністю торф'яних шарів і типом рослинного покриву. Найпоширенішими є низинні (евтрофні) болота, серед яких переважають трав'яні. Вони сформувалися переважно в заплаві Прип'яті і частково — Західного Бугу. В міжозерних котловинах зосереджені як евтрофні, переважно осоково-гіпнові, так і мезотрофні болота, зрідка трапляються оліготрофні болота. Найбільшими із болотних масивів є болота Вунич (322,0 га), Кругле-Довге (260,3 га), Став (220,0 га), Рипицьке (110,0 га).

делегація НПП «Сколівські Бескиди»

Відвідали ми і Світязьке лісництво, де ознайомились з його роботою. Помічник лісничого розповів про лісництво, основні напрямки діяльності, рекреаційну діяльність та співпрацю з школами.

Також делегація НПП «Сколівскі Бескиди» відвідала Шацький лісовий коледж ім. В.В. Сулька, який готує майстрів лісу та лісозаготівель, бухгалтерів для потреб різних лісових підприємств регіонів України. Окрасою коледжу і науково–дослідною базою для проходження практики студентами є дендропарк. Понад чотириста видів дерев і чагарникових порід зростають на його території. Серед них є рідкісні та екзотичні. Серед екзотичних видів дерев можна побачити: гінкго дволопатеве, псевдотсуга Мензіса, біота східна, кедр сибірський, бархат амурський, магнолія Кобус та інші. Також ми відвідали музей історії Шацького лісового коледжу ім. В.В.Сулька та музей фауни.

Відвідування Шацького НПП залишило незабутнє враження від мальовничих краєвидів, чистого повітря та гостинності поліщуків.

Василь Приндак,
заступник директора НПП «Сколівські Бескиди»

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт