Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти
19 березня – день повернення лелек
Він прилітає з далекого краю,
Не спочиваючи, лине, лине.
Здається, на світі миліш немає,
Чим наше подвір’я, стара яворина.
Андрій Малишко
Відповідно до народних спостережень 19 березня – це день, коли прилітають лелеки. За повір’ями, вони приносять на своїх крилах холод, тому зазвичай у третій декаді березня спостерігається зниження температури. Синоптики у своїх прогнозах більш прагматичні, однак нехтувати народними прикметами остаточно не варто.
Лелека серед українців – шанований птах. Втім, не лише у нас. Його поважають також в Польщі, Білорусі, Молдові та інших країнах. Зображення лелеки використовують у символіці та наносять на різноманітні герби.
У народі лелек називають бузьками і намагаються всіляко сприяти їхньому добробуту. Руйнування гнізд цих птахів неприпустиме. Поселення лелек біля дому вважається добрим знаком. Якщо ж бузьки покидають подвір’я – це не дуже хороша прикмета.
В українському епосі із лелеками пов’язано чимало легенд. Згідно з однією, жив колись чоловік на ім’я Бузько. У ті часи намножилося чимало гадюк і комах. Божа Матір попросила Всевишнього, щоб очистив від них землю і воду. Бог зібрав усю погань у мішок і доручив Бузькові кинути лантух у безодню. Та Бузько розв’язав мішок, і нечисть розповзлася. За це Бог перетворив чоловіка на птаха. І наказав йому: доки не визбираєш усіх плазунів, сарану та інших комах – не бути тобі людиною.
Відтоді лелеки селяться лише біля добрих людей, аби боронити їх від нечисті. Вважається, що лелече гніздо на подвір’ї приносить щастя, удачу та добробут.
Василь Приндак,
заступник директора з наукової роботи
НПП «Сколівські Бескиди»