Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Звіт по акції «Майбутнє лісу в твоїх руках» по НПП «Сколівські Бескиди» за 2015 рік

В рамках акції «Майбутнє лісу в твоїх руках» в 2015 році було проведено ряд заходів. Цей рік був особливий оскільки ми мали велику підтримку від Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина) та Українського товариства охорони птахів. Завдячуючи їхній фінансовій допомозі нами було придбано інструменти, встановлені таблиці, сміттєві баки та організовані перевезення волонтерів, школярів і громадських активістів до місця проведення Акцій. Завдяки цьому було охоплено більше об’єктів та ефективніше проведено Акцію.

Заходи, які проведені в ході Акції:

Проведено прибирання рекреаційного пункту «Колодка»

В рамках Акції «Майбутнє лісу в твоїх руках проведено прибирання рекреаційного пункту «Колодка». Даний пункт завжди популярний серед жителів нашого регіону, адже воно не випадково має назву «Колодка».

До 1241 року це місце носило назву Тухольські ворота і тут були потужні фортифікаційні споруди для захисту від ворожих нападів кочівників — трирядна система оборонних дерево-земляних валів з високою дерев'яною вартовою вежею (баштою) на кам'яному фундаменті. З верхньої площадки башти було видно вежу монастиря у Синевицку Верхньому. Цей перевал тоді називався «Ворота», а пізніше, за часів Австро-Угорщини - «Колодка». Із тих давніх часів гору, на якій стояла башта, називають Баштою, а другу, що навпроти, через річку — Забаштою. 10 березня 1241 року величезне (~ 20 000 воїнів) монгольське військо під проводом Батия і Субудая, прямуючи з Волині в Панонію, розпочало штурм укріпленого перевалу «Тухольські Ворота», вщент розгромило в нерівнім бою малочисельний гарнізон оборонців, і вже через 2 дні передові загони монгольської кінноти вийшли на Верецький перевал.

прибирання рекреаційного пункту «Колодка»

В теперішнього розумінні "Колодка" (інакше "висячий замок") - умовно означає місце, де місцеві жителі зустрічають та проводжають своїх гостей, тобто для гостей це місце, в якому відкривають для них Сколівщину. Тому це місце і стало об'єктом для прибирання.

До прибирання також долучились представники громадських організацій "Природа" та "Самопоміч", а також члени кредитної спілки "Вигода".

Разом було прибрано рекреаційний пункт, придорожну смугу шосейної дороги Київ-Чоп (2 км.) та очищено від кущів канаву біля цього урочища. Всі ці заходи виконанні в рамках Акції "Майбутнє лісу в твоїх руках", яка ініційована Державним агентством лісових ресурсів і на сьогодні уже є ювілейною.

прибирання рекреаційного пункту «Колодка»

Проведено прибирання рекреаційної зони «Павлів потік»

В рамках Акції «Майбутнє лісу в твоїх руках проведено прибирання рекреаційної зони «Павлів потік» та встановлено столи з лавками. Це місце завжди популярне серед жителів нашого регіону.

Облаштування Хресної дороги до Меморіального комплексу

Працівниками національного природного парку "Сколівські Бескиди" проведено облагородження Хресної дороги в урочищі Альтана. В рамках заходу було поновлено доріжки Хресної дороги, очищено прилеглу територію від вітроломних дерев та прибрано сміття. Саме в цьому урочищі знаходиться Меморіальний комплекс загиблим воїнам УПА та посаджений меморіальний дуб в честь пам'яті Героя Небесної соті сколівчанина Олега Ушневича. Це місце для сколівчан та гостей міста "святе".

Хресна дорога до Меморіального комплексу

Сколівщина славиться своїми мальовничими краєвидами, туристичними об’єктами і місцями для відпочинку. Старші люди пам’ятають що до 1939 року одним з таких місць було урочище «Альтана». Тут були облаштовані доріжки для прогулянок і встановлені лавочки, а з гори діти спускалися на санях.

Меморіальний комплекс загиблим воїнам УПА

Однак все змінилося у роки Другої світової війни. Саме тоді зародилась українська повстанська армія, воїни якої боролися з ворожими силами за українську державу. Радянські окупанти придушували і знищували визвольний рух. Тоді почалися репресії і переслідування місцевого населення і вояків УПА. В Сколе був штаб НКВС і тюрма. Сюди з усієї округи звозили повстанців і прихильників УПА для встановлення осіб. Родичі і друзі були змушені відвертатися і говорити, що не знають їх. Тіла вбитих повстанців скидали в провалля на горі Альтана. Люди оминали це місце, а після закінчення цих подій своїми силами засипали цю братську могилу, а урочище заросло ожинником. На жаль, ніхто не встановив точну кількість загиблих воїнів УПА, яких було вивезено в урочище Альтана.

Проведено очистку шосейної дороги «Київ - Чоп»

В рамках Акції було проведено очистку 10 км шосейної дороги «Кмїв-Чоп».

Всього взяло участь близько 40 чол.

Облагородження джерела «Альберто»

08 квітня в національному природному парку «Сколівські Бескиди» проходила акція «До чистих джерел» в рамках якої було облагороджено джерело Альберта в м. Сколе. Ця Акція проходила в рамках Всеукраїнської акції «Майбутнє лісу в твоїх руках» організованої Агентством лісових ресурсів України.

Це джерело знаходиться справа по трасі «Київ-Чоп» в м. Сколе. Колись місцеві звали його "джрудло Альберта". За переказами барон Альберт Гредель (один з власників лісів Сколівщини до 1939 р.) вилікував виразку шлунку водою з цього джерела. Пізніше його син облаштував джерело і встановив там камінь з відповідним написом. Згодом це джерело було названо «Альберто».

джерело Альберта в м. Сколе

Мета даної акції: поліпшенню санітарного стану та озеленень водних об’єктів, залученню державних установ, громадських організацій різних рівнів та широких кіл населення до практичної природоохоронної діяльності.

Чому було вибране саме це джерело? Тому, що це джерело славиться популярністю серед місцевих жителів та проїзжих, воно є «візітівкою», «еталоном» джерельної чистою води Карпат. Багато місцевих жителів набирає цю воду і використовує її як пит’єву. А для проїзжаючих вода служить для вгамування спраги.

джерело Альберто

Вода в ньому є слабкомінералізованою, без специфічних компонентів та властивостей. Ваговий вміст розчинних мінеральних речовин - 0,23 г/дм3, За температурою - холодна (8,50 С). Вода слабкокислої реакції, рH - 6,7 од. (при 7од. - нейтральна). Вміст нормованих компонентів та сполук значно нижчий за гранично допустимі концентрації, що свідчить про відсутність забруднення. Мінеральні речовини, які наявні у підземних водах джерела, не є шкідливими для організму людини.

джерело Альберто

Воду з джерела «Альберто» рекомендовано використовувати як мінеральну столову.

В рамках заходів було очищено всю прилеглу територію від сміття, опалого листя, на від кущів та чагарників, прочищено придорожні канави, встановлено новий смітник, прочищено стік води, обкладено каменем пошкоджені каркас навколо джерела та встановлено металеву решітку.

Посадка лісових культур в Підгородцівському лісництві

16.04.2015 року в рамках акції «Майбутнє лісу у твоїх руках» в урочищі «Чорнаня» квартал 33 виділ 39 на площі 1,5 гектара Підгородцівського лісництва було проведено посадку лісових культур зі складом 5Бк4Яц1Яв. В акції брали участь учні і вчителі Підгородецької школи, лісівники-ветерани, лісокультурна ланка.

Метою такого заходу було ознайомлення дітей з основними принципами створення лісових культур.

Посадка лісових культур в Підгородцівському лісництві

Після проведення інструктажу з техніки безпеки учні та вчителі відправилися на вершину гори Чорнаня, що межує з історико-культурним заповідником «Тустань». І тут розпочалось-найцікавіше… Лісівник-ветеран Кушнір О.Г. розповів присутнім про основні засади ведення лісового господарства в гірських умовах, проаналізував переваги та недоліки ведення лісового господарства у минулому. Помічник лісничого Підгородцівського лісництва Мацьків В.М. з кількома учнями провів розбивку площі та позначили ряди під садіння. Після цього провідний інженер з лісовідновлення НПП «Сколівські Бескиди» Джуфер Л.О. практично показала як проводиться підготовка грунту і, відповідно, садіння лісових культур за допомогою як лісових мотик, так і мечів Колесова.

Посадка лісових культур в Підгородцівському лісництві

Тоді учні разом з лісокультурною ланкою виконали заплановану роботу.

Головна мета акції - підвищення ролі лісової галузі, роз’яснення для широких кіл громадськості важливості та особливостей створення лісових насаджень, значення для суспільства професії лісівника, виховання у підростаючого покоління шанобливого ставлення до природи.

Проведення екологічних уроків

08, 10 квітня в рамках виконання заходів до акції «Майбутнє лісу в твоїх руках» було проведено уроки на природоохоронну тематику з учнями екологічного гуртка «Юні друзі природи». Працівники Національного природного парку «Сколівські Бескиди» розказали учням про значення лісу в житті людини. Зокрема, було відмічено про вплив лісів на довкілля. Воно проявляється, зокрема, в тому, що ліси:

- є основним постачальником кисню на планеті;
- безпосередньо впливають на водний режим як на зайнятих ними, так і на прилеглих територіях і регулюють баланс води;
- знижують негативний вплив посух і суховіїв, стримують рух рухливих пісків;
- пом'якшуючи клімат, сприяють підвищенню урожаїв сільськогосподарських культур;
- поглинають і / перетворять частина атмосферних хімічних забруднень;
- захищають грунти від водної та вітрової ерозії, селів, зсувів, руйнування берегів та інших несприятливих геологічних процесів.

Після розповіді про ліс, учні мали змогу продивитись природний фільм, та пізніше його обговорити.

Проведення екологічних уроків

Також слід відмітити давню співпрацює з КЗ ЛОР ЛЕЦЕНТУМ і на базі Сколівської ЗОШ І ст спільно діє гурток «Юні друзі природи», де діти мають змогу слухати не тільки теоретичні лекції, а також брати участь у природоохоронних акціях таких як «Годівничка», «Букет замість ялинки», дивитися фільми на природничу тематику, брати участь у різноманітних екологічних вікторинах і іграх.

Комунальний заклад Львівської обласної ради «Львівський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» — це позашкільний навчальний заклад, що об’єднує і координує систему позашкільної і позакласної роботи біолого-екологічного та натуралістичного спрямування в області. Це чи не єдиний екологічний центр, який в сьогоднішніх умовах плідно працює і приносить відповідні плоди, яких може зразу не побачити, але пройдуть роки, і сподіваюсь, посіяне «екологічне насіння» проросте.

Проведено конкурси на кращий малюнок на тему «Людина та ліс» та кращий твір на природничу тематику

На виконання заходів, передбачених в рамках Акції «Майбутнє лісу в твоїх руках» 117.04.2015 року було проведено перший етап конкурсів на кращий екологічний малюнок серед учнів 1-4 класів та твір на природоохоронну тематику серед учнів 5-8 класів. Мета цього заходу: поширення знань про ліси та їх важливість для існування життя на планеті, виховання у підростаючого покоління шанобливого ставлення до природи, забезпечення зацікавленості у збереженні лісових насаджень, дотримання правил поведінки в лісі НПП «Сколівські Бескиди» проводить конкурс на кращий дитячий малюнок та твір за темою «Людина і ліс».

конкурс на кращий малюнок на тему «Людина та ліс»

Завдання конкурсу:

- формування екологічної свідомості особистості;
- ознайомлення з лісівничими та екологічними проблемами регіону;
- розширення та поглиблення знань з основ лісівництва;
- виявлення обдарованої та талановитої молоді і залучення її до співпраці з лісівничою громадськістю;
- активізація лісівничо-просвітницької діяльності.

Тематика конкурсу:

- збереження довкілля і охорона природи;
- формування в суспільстві екологічного світогляду;
- виховання екологічної культури;
- поширення знань про роль лісів в житті людини.

Матеріали надані на конкурс будуть використані у брошурах і буклетах про національний природний парк без згоди автора. При використанні цих матеріалів НПП «Сколівські Бескиди» зберігає авторство виконавця.

Доповнено і облагороджено дубово-липову алея у с. Підгородці

У рамках Акції «Майбутнє лісу у твоїх руках» та «Місячника озеленення, прибирання та благоустрою», за ініціативи працівників НПП «Сколівські Бескиди» та сприяння дирекції Підгородецької ЗОШ І-ІІІ ст. у присутності голови с/р с. Підгородці Колосовського Б.В. зроблено доповнення дубово-липової алеї «Дорога до школи», яка була створена до 150-річчя заснування школи в с. Підгородці. Внаслідок природного відпаду, а також механічних пошкоджень саджанців спостерігався поступовий, але суттєвий відпад. Тому, 15 квітня учні 10-го та 11-го класів підготували грунт та посадили ще 40 дерев липи, дуба та клена гостролистого. Всі, а особливо школярі, задоволені процесом та результатом роботи. Надіємося, що посаджені з любов'ю дерева стануть могутніми!

дубово-липова алея у с. Підгородці

Проведено конкурс на кращу пасхальну писанку

Головною метою конкурсу є збереження українських традицій у шкільної молоді, пошук та підтримка талантів у дітей, розвиток декоративно-прикладного мистецтва та допомога дітям навчитися бути уважними до світу, що оточує їх; побачити в ньому те, що вимагає любові та захисту; пробуджує в їхніх думках співчуття та розуміння життя в його проявах.

конкурс на кращу пасхальну писанку

Всього на конкурс було представлено понад 60 робіт. Переможці нагороджені грамотами та грошовими преміями.

Всі ці роботи будуть ще довго милувати око відвідував ач парку, адже всі ці писанки виставлені окремим стендом в еколого-просвітницькому центрі Бутивлянського лісництва.

Надано посадматеріал декоративних видів рослин для озеленення садиби ЗОШ І-ІІ ст. с. Гребенів

Надано посадматеріал декоративних видів рослин для озеленення садиби школи:

- кипарисовик - 5 шт.;
- ялівець козачий - 5 шт.;
- форзиція - 4 шт.;
- гібіскус - 1 шт.

Ще раз хочеться подякувати Франкфуртському зоологічному товариству, Українському товариству охорони птахів, Комунальному закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді», відділу освіти Сколівської РДА, волонтерам, громадським активістам, школярам за спільну співпрацю і надіємось, що з кожним роком бажаючих прийняти участь у цій акції буде все більше і більше.

Василь Приндак,
заступник директора з наукової роботи
НПП «Сколівські Бескиди»

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт