Забери в бабусі сірники

Традиційно восени люди згрібають опале листя. Останніми роками почали масово спалювати його, не задумуючись над тим, якої шкоди це завдає здоров'ю та довкіллю.

Законодавство України забороняє це робити. Проте розмір штрафу за таке порушення занадто малий, це від 170 до 340 гривень, а на території об’єктів природо-заповідного фонду – від 340-680 гривень тому люди, особливо в селах ігнорують такі вимоги.
В чому полягає шкода?
Фахівці стверджують, що часто люди не надають відповідної уваги цьому питанню, а варто було б. Адже тліюче листя виділяє чадний газ, який блокує постачання кисню до тканин організму.
Також при спалюванні листя виділяється бензопірен, що може викликати у людини рак. З димом у повітря виходять діоксини - одні з найотруйніших для людини речовин.
При спалювання однієї тонни рослин, у повітря потрапляє близько 30 кілограмів шкідливих речовин і відповідно отруйні гази, є також джерелом алергії та впливає на імунну систему. В першу чергу, страждають люди похилого віку, діти та вагітні жінки. При згорянні виділяється вуглекислий газ та оксид азоту. Це може викликати бронхоспазми, алергію, кашель, задуху.

Як позбутися опалого листя?
Рекомендується компостувати листя - для цього не треба особливих знань або зусиль. Потрібен спеціальний резервуар або просто яма, куди можна помістити листя і помірно його зволожувати. Потім цим добривом можна удобрити ґрунт.
Якщо Вам не байдуже, яким повітрям нам і нашим дітям дихати – не залишайтесь осторонь цієї проблеми та використовуйте інші способи утилізації сухої рослинності, її залишків, опалого листя!

Іванна Іваникович,
фахівець з екологічної освіти