Головна
Новини НПП
Механізми громадського контролю
Комунікація з громадськістю
Репрезентативні ділянки
Послуги
Садивний матеріал
Основні дані
Завдання НПП
Законодавство
Природні умови
Рослинність
Ліси
Тваринний світ
Птахи
Об'єкти неживої природи
Путівники
Туристичні маршрути
Публікації про НПП
Джерела інформації
Рекомендовані сайти
Фотогалерея
Відео
Контакти


Стежками легендарної Тустані

Зупинка 22. Острий Камінь

Південно-західна і північно-східна частини сполучалися дерев'яним переходом, перекинутим через ущелину що їх розмежовує (іл. 33).

Острий Камінь. Цистерна і пази переходу на передньому плані. Вигляд з південного заходу
33. Острий Камінь. Цистерна і пази переходу на передньому плані. Вигляд з південного заходу. Фото М.Рожка

З цією метою на краях скель в обох місцях прорубували під кінці балок заглиблення, що служили гніздами. Балки завширшки 25-27 см перекривалися помостом. На всіх міжскельних просторах, де можливий доступ до вершини, вирубували пази для майданчиків-помостів, що давало можливість надійно захищати підступи до вершини. У проміжках між окремими "пальцями" прорубані вертикальні пази або розширені природні тріщини, в які входять дерев'яні стіни, що разом із скельними утворюють приміщення. Для кращого огляду і контролю над прилеглими долинами на окремих виступах прорубані пази під оглядові майданчики для дозорців. Від природної печери у північно-західній частині Острого Каменя для зручного сполучення з рештою приміщень уздовж урвища скелі прокладають поміст-перехід. Добре збережені сліди від балок мають ширину понад 40 см, що прямо вказує на товщину колишніх конструкцій.

Оптимально розташовані оборонні споруди, оглядові майданчики, максимально використовувані міжскельні простори, які можна було пристосувати до житла, наводять на думку, що споруди використовували не лише як сторожеві, але й для постійного проживання. Це твердження додатково доведене тим, що біля підніжжя одного із "пальців" північно-східної групи скель вирубано криницю-цистерну завглибшки 8 м., яка забезпечувала гарнізон на 50 осіб на 250 днів (іл. 33).

Цистерна має круглу форму і конусовидне дно, її діаметр - 2 м. На відміну від цистерни у Бубнищі, тут не збирали дощової води, а доставляли, ймовірно, з Гусячого потоку, що протікає поблизу. Отже, маючи надійні оборонні споруди і великий запас води, тут неважко було витримувати облогу, хоча й у цьому не було практичної необхідності, оскільки неподалік були розташовані інші оборонні споруди Тустані. Про капітальність будівель і оборонних майданчиків свідчать збережені сліди. Товщина балок відповідає ширині збережених слідів від них (від 20 до 60 см). Такі конструкції були здатні витримати не лише навантаження забудови та вагу людей, але й певний запас каміння, необхідного для оборони.

Острий Камінь домінує не лише над прилеглою долиною, але й над іншими скельними об'ємами. Острий Камінь - другий за величиною скельний масив після Каменя.

<<< назад | на початок | вперед >>>

Коментарі

Ім’я або нік
Пошта
Сайт